My Favorite Movies


  3Twilighter's Rating My Rating
1
A Walk to Remember (2002,  PG)
2
Twilight (2008,  PG-13)
3
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
CANT WAIT :( ....
4
Titanic (1997,  PG-13)
5
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
6
Step Up (2006,  PG-13)
7
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
8
It's a Boy Girl Thing (2006,  PG-13)
9
While You Were Sleeping (1995,  PG)
10
50 First Dates (2004,  PG-13)
11
Just Friends (2005,  PG-13)
12
Get Smart (2008,  PG-13)
13
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
15
Because I Said So (2007,  PG-13)
16
Dedication (2007,  R)
17
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
18
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
perfect..!
19
Things We Lost in the Fire (2007,  R)
20
The Notebook (2004,  PG-13)
21
Ghost Town (2008,  PG-13)
22
Finding Nemo (2003,  G)
23
Hairspray (1988,  PG)
24
The Incredibles (2004,  PG)
25
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
26
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
27
Scary Movie (2000,  R)
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
31
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
32
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
33
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
34
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
35
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
36
The Mummy (1999,  PG-13)
37
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
38
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
39
Made of Honor (2008,  PG-13)
40
Employee of the Month (2006,  PG-13)
41
I Know Who Killed Me (2007,  R)
42
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
43
The Longest Yard (2005,  PG-13)
44
Hitch (2005,  PG-13)
45
Candy (2006,  R)
46
Babylon A.D. (2008,  PG-13)
47
Nim's Island (2008,  PG)
48
If I Had Known I Was A Genius (2007,  Unrated)
49
Sex and the City (2008,  R)
50
La Habitación de Fermat (Fermat's Room) (2009,  Unrated)
51
Fred Claus (2007,  PG)
52
Friday the 13th (2009,  R)
53
Love and Other Disasters (2006,  R)
54
Getting Played (2005,  PG-13)
55
I Could Never Be Your Woman (2007,  PG-13)
56
Avatar: The Last Airbender: Book 3 (,  Unrated)
Avatar: The Last Airbender: Book 3
The best animated series ever..!!!
57
Across the Universe (2007,  PG-13)
58
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
59
Batman Begins (2005,  PG-13)
60
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
61
My Super Ex-Girlfriend (2006,  PG-13)
62
Just My Luck (2006,  PG-13)
63
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
64
Wanted (2008,  R)
65
Knowing (2009,  PG-13)
66
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
67
Slumdog Millionaire (2008,  R)
68
Confessions of a Shopaholic (2009,  PG)
69
Marley & Me (2008,  PG)
70
Les Femmes de l'Ombre (Female Agents) (2008,  Unrated)
71
Birth (2004,  R)
72
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
73
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D) (2008,  PG)
74
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
75
Center Stage: Turn It Up (2008,  PG-13)
76
30 Days of Night (2007,  R)
77
Jumper (2008,  PG-13)
78
Sweet November (2001,  PG-13)
79
Bolt (2008,  PG)
80
Saw (2004,  R)
81
Saw II (2005,  R)
82
Saw III (2006,  R)
83
Saw IV (2007,  R)
84
Saw V (2008,  R)
85
Gia (1997,  R)
86
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
87
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
88
Ice Age (2002,  PG)
89
Bride Wars (2009,  PG)
90
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
91
The Perfect Man (2005,  PG)
92
Raise Your Voice (2004,  PG)
93
A Prairie Home Companion (2006,  PG-13)
94
Freaky Friday (2003,  PG)
95
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
96
Material Girls (2006,  PG)
97
Yes Man (2008,  PG-13)
98
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
99
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
100
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
101
Van Helsing (2004,  PG-13)
102
Bee Movie (2007,  PG)
103
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
104
The Proposal (2009,  PG-13)
105
Mean Girls (2004,  PG-13)
106
A Cinderella Story (2004,  PG)
107
There's Something About Mary (1998,  R)
108
The Butterfly Effect (2004,  R)
109
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
110
Bring It On: In It to Win It (2007,  PG-13)
111
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
112
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
113
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
114
I Am Legend (2007,  PG-13)
115
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
116
The Terminal (2004,  PG-13)
117
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
118
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
119
P.S. I Love You (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments