My Favorite Movies
| aasmeena's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 2 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 3 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 4 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 5 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 6 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 7 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 8 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 9 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 10 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007, PG) |
|
| 11 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|
| 12 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 13 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 14 |
Ace Ventura: Pet Detective (1993, PG-13) |
|
| 15 |
High School Musical (2006, Unrated) |
|
| 16 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 17 |
The Little Rascals (1994, PG) |
|
| 18 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 19 |
Home Alone 4 (2002, Unrated) |
|
| 20 |
Home Alone 2: Lost in New York (1992, PG) |
|
| 21 |
Home Alone 3 (1997, PG) |
|
| 22 |
Sky High (2005, PG) |
|
| 23 |
High School Musical 2 (2007, G) |
|
| 24 |
Om Shanti Om (2007, Unrated) |
|
| 25 |
Main Hoon Na (2004, G) |
|
| 26 |
Dhol (2007, Unrated) |
|
| 27 |
Bhool Bhulaiya (2007, Unrated) |
|
| 28 |
Chak De! India (2007, Unrated) |
|
| 29 |
Aaja Nachle (2007, Unrated) |
|
| 30 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001, PG) |
|
| 31 |
Curious George (2006, G) |
|
| 32 |
Mujhse Shaadi Karogi (2004, Unrated) |
|
| 33 |
Mujhse Dosti Karoge (2002, Unrated) |
|
| 34 |
Tarzan (1999, G) |
|
| 35 |
Don (2006, Unrated) |
|
| 36 |
Saawariya (2007, PG) |
|
| 37 |
Apna Sapna Money Money (2006, Unrated) |
|
| 38 |
Cash (2007, Unrated) |
|
| 39 |
Bee Movie (2007, PG) |
|
| 40 |
Martian Child (2007, PG) |
|
| 41 |
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006, Unrated) |
|
| 42 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 43 |
Heyy Babyy (2007, Unrated) |
|
| 44 |
Mohabbatein (2000, Unrated) |
|
| 45 |
George of the Jungle (1997, PG) |
|
| 46 |
Chicken Little (2005, G) |
|
| 47 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 48 |
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961, G) |
|
| 49 |
Spy Kids (2001, PG) |
|
| 50 |
The Polar Express (2004, G) |
|
| 51 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 52 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 53 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 54 |
Jumanji (1995, PG) |
|
| 55 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 56 |
Johnny English (2003, PG) |
|
| 57 |
The Flintstones (1994, PG) |
|
| 58 |
Mr. Bean's Holiday (2007, G) |
|
| 59 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 60 |
Bhagam Bhag (2006, Unrated) |
|
| 61 |
Fool N Final (2007, Unrated) |
|
| 62 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 63 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 64 |
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid (2004, PG-13) |
|
| 65 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 66 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 67 |
Nutty Professor II - The Klumps (2000, PG-13) |
|
| 68 |
Cars (2006, G) |
|
| 69 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 70 |
Flubber (1997, PG) |
|
| 71 |
Chitty Chitty Bang Bang (1968, G) |
|
| 72 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 73 |
The Lord of the Rings (1978, PG) |
|
| 74 |
The Scorpion King (2002, PG-13) |
|
| 75 |
Aliens (1986, R) |
|
| 76 |
Open Season (2006, PG) |
|
| 77 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 78 |
Partner (2007, Unrated) |
|
| 79 |
Hello Brother (1999, Unrated) |
|
| 80 |
Chalte Chalte (2003, Unrated) |
|
| 81 |
Black (2005, Unrated) |
|
| 82 |
Ta Ra Rum Pum (2007, Unrated) |
|
| 83 |
Koi... Mil Gaya (I Found Someone) (2003, G) |
|
| 84 |
Hum Tum (2004, Unrated) |
|
| 85 |
Dil Chahta Hai (2001, Unrated) |
|
| 86 |
Kal Ho Naa Ho (2003, Unrated) |
|
| 87 |
Casper (1995, PG) |
|
| 88 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 89 |
Stuart Little (1999, PG) |
|
| 90 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 91 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 92 |
Cinderella (1950, G) |
|
| 93 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 94 |
Ratatouille (2007, G) |
|
| 95 |
Tremors (1990, R) |
|
| 96 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 97 |
Hollow Man (2000, R) |
|
| 98 |
Dr. Dolittle (1998, PG-13) |
|
| 99 |
Mars Attacks! (1996, PG-13) |
|
| 100 |
Jhoom Barabar Jhoom (Dance Baby Dance) (2007, Unrated) |
|
| 101 |
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006, Unrated) |
|
| 102 |
Nanny McPhee (2006, PG) |
|
| 103 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 104 |
Dhoom (2004, Unrated) |
|
| 105 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) (2006, Unrated) |






































































































