My Favorite Movies


  Aayla's Rating My Rating
1
Into the Wild (2007,  R)
2
Dead Poets Society (1989,  PG)
3
V for Vendetta (2006,  R)
4
Donnie Darko (2001,  R)
5
Scent of a Woman (1992,  R)
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
7
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
8
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
9
The Shining (1980,  R)
10
Forrest Gump (1994,  PG-13)
11
The Godfather (1972,  R)
12
Gladiator (2000,  R)
13
School of Rock (2003,  PG-13)
14
Big Fish (2003,  PG-13)
15
The Sound of Music (1965,  G)
16
Lifted (2007,  G)
17
The Crow (1994,  R)
18
Leggenda del pianista sull'oceano, La, (The Legend of 1900) (,  R)
19
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
20
The Shawshank Redemption (1994,  R)
21
The Green Mile (1999,  R)
22
Bicentennial Man (1999,  PG)
23
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
24
Shakespeare in Love (1998,  R)
25
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
26
The Lion King (1994,  G)
27
The Matrix (1999,  R)
28
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
29
Jurassic Park (1993,  PG-13)
30
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
32
Dragonheart (1996,  PG-13)
33
Stargate (1994,  PG-13)
34
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
35
Highlander (1986,  R)
36
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
37
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
38
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
39
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
40
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
41
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
42
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
43
Matilda (1996,  PG)
44
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
45
The Silence of the Lambs (1991,  R)
46
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
47
Back to the Future (1985,  PG)
48
Persepolis (2007,  PG-13)
49
Changeling (2008,  R)
50
Lucky Number Slevin (2006,  R)
51
The Prestige (2006,  PG-13)
52
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
53
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
54
Pleasantville (1998,  PG-13)
55
Free Willy (1993,  PG)
56
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
57
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
58
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
59
20-seiki shônen (Twentieth Century Boys) (2008,  Unrated)
60
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
61
Fight Club (1999,  R)
62
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
63
The Departed (2006,  R)
64
Coraline (2009,  PG)
65
The Others (2001,  PG-13)
66
Easy Rider (1969,  R)
67
Stardust (2007,  PG-13)
68
Seven (Se7en) (1995,  R)
69
Pirate Radio (The Boat That Rocked) (2009,  R)
70
Trainspotting (1996,  R)
71
Fantasia (1940,  G)
72
The Searchers (1956,  Unrated)
73
300 (2007,  R)
74
Godzilla (1998,  PG-13)
75
The Corporation (2004,  Unrated)
76
Love and Death (1975,  PG)
77
Gone With the Wind (1939,  G)
78
Contact (1997,  PG)
79
Mary Poppins (1964,  G)
80
Gake no ue no Ponyo (Ponyo) (Ponyo on the Cliff by the Sea) (2009,  G)
81
Sin City (2005,  R)
82
Little Miss Sunshine (2006,  R)
83
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
84
Secret Window (2004,  PG-13)
85
The Truman Show (1998,  PG)
86
Stand by Me (1986,  R)
87
Anvil! The Story of Anvil (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments