My Favorite Movies
| Abelardo314792896's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Principal (1987, R) |
|
| 2 |
Hollywood Homicide (2003, PG-13) |
|
| 3 |
Matilda (1996, PG) |
|
| 4 |
Friday (1995, R) |
|
| 5 |
Real Women Have Curves (2002, PG-13) |
|
| 6 |
Easy Rider (1969, R) |
|
| 7 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 8 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 9 |
Sin City (2005, R) |
|
| 10 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 11 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 12 |
Soft Fruit (1999, R) |
|
| 13 |
Old School (2003, R) |
|
| 14 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 15 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 16 |
Jersey Girl (2004, PG-13) |
|
| 17 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 18 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 19 |
Alice in Wonderland (1999, PG) |
|
| 20 |
Evan Almighty (2007, PG) |
|
| 21 |
Casper (1995, PG) |
|
| 22 |
The Sandlot (1993, PG) |
|
| 23 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 24 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 25 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 26 |
Friday After Next (2002, R) |
|
| 27 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 28 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 29 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 30 |
One True Thing (1998, R) |
|
| 31 |
End of Days (1999, R) |
|
| 32 |
The Interpreter (2005, PG-13) |
|
| 33 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 34 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 35 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 36 |
Real Men (1987, PG-13) |
|
| 37 |
GoldenEye (1995, PG-13) |
|
| 38 |
Baby Boy (2001, R) |
|
| 39 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 40 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 41 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 42 |
A Raisin in the Sun (2008, Unrated) |
|
| 43 |
Medicine Man (1992, PG-13) |
|
| 44 |
Keeping the Faith (2000, PG-13) |
|
| 45 |
Nurse Betty (2000, R) |
|
| 46 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 47 |
Mulan (1998, G) |
|
| 48 |
Mulan II (2005, G) |
|
| 49 |
The Lizzie McGuire Movie (2003, PG) |
|
| 50 |
You Got Served (2004, PG-13) |
|
| 51 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 52 |
The Flintstones (1994, PG) |
|
| 53 |
The Little Rascals (1994, PG) |
|
| 54 |
Cars (2006, G) |
|
| 55 |
Zenon: Z3 (2004, Unrated) |
|
| 56 |
Halloweentown High (Halloweentown III) (2004, Unrated) |
|
| 57 |
Days of Thunder (1990, R) |
|
| 58 |
Cadet Kelly (2002, Unrated) |
|
| 59 |
Lean on Me (1989, PG-13) |
|
| 60 |
Stuck in the Suburbs (2004, Unrated) |
|
| 61 |
Johnny Tsunami (1999, G) |
|
| 62 |
Jump In! (2007, Unrated) |
|
| 63 |
Right on Track (2003, Unrated) |
|
| 64 |
You Wish! (2003, Unrated) |
|
| 65 |
Wendy Wu: Homecoming Warrior (2006, PG) |
|
| 66 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 67 |
Salvador (1986, R) |
|
| 68 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 69 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006, PG-13) |
|
| 70 |
The Dukes of Hazzard: The Beginning (2007, R) |
|
| 71 |
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew (1999, G) |
|
| 72 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
| 73 |
Street Kings (2008, R) |
|
| 74 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 75 |
Side Effects (2005, R) |
|
| 76 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 77 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 78 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 79 |
The Incredible Hulk (2008, PG-13) |
|
| 80 |
Hulk (2003, PG-13) |
|
| 81 |
Elektra (2005, PG-13) |
|
| 82 |
The Super Mario Bros. (1990, PG) |
|
| 83 |
Lords of Dogtown (2005, PG-13) |
|
| 84 |
L.A. Heat (1989, Unrated) |
|
| 85 |
K-9 (1989, PG-13) |
|
| 86 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 87 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 88 |
Space Jam (1996, PG) |
|
| 89 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 90 |
Toy Story 2 (1999, G) |
|
| 91 |
A Bug's Life (1998, G) |
|
| 92 |
Undiscovered (2005, PG-13) |
|
| 93 |
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004, PG) |
|
| 94 |
Herbie: Fully Loaded (2005, G) |
|
| 95 |
Akeelah and the Bee (2006, PG) |
|
| 96 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 97 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 98 |
The Road to El Dorado (2000, PG) |
|
| 99 |
Two Weeks Notice (2002, PG-13) |
|
| 100 |
Honey, We Shrunk Ourselves (1997, PG) |
|
| 101 |
Raise Your Voice (2004, PG) |
|
| 102 |
Invictus (2009, PG-13) |



































































































