My Favorite Movies


  abramsanderson's Rating My Rating
1
Milk (2008,  R)
2
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
3
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
4
The Birds (1963,  PG-13)
5
The Fly (1986,  R)
6
Lilies (1996,  R)
7
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
8
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck) (1972,  Unrated)
9
Psycho (1960,  R)
10
The Wrong Man (1957,  Unrated)
11
Being at home with Claude (1993,  Unrated)
12
Sette note in nero (Murder to the Tune of the Seven Black Notes)(The Psychic) (1977,  R)
13
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) (1970,  PG)
14
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
15
Dracula A.D. 1972 (1972,  PG)
16
Vampire Circus (1972,  PG)
17
Frantic (1988,  R)
18
La Baie des Anges (Bay of Angels) (1964,  Unrated)
19
He Loves Me, He Loves Me Not (Ā la folie... pas du tout) (2002,  PG-13)
20
Blood For Dracula (,  R)
21
Shallow Grave (1995,  R)
22
Ed Wood (1994,  R)
23
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
24
Strangers on a Train (1951,  PG)
25
Notorious (1946,  Unrated)
26
Cosa avete fatto a Solange? (What Have They Done to Solange?)(The School That Couldn't Scream) (1972,  R)
27
Longtime Companion (1990,  R)
28
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
29
A Place in the Sun (1951,  Unrated)
30
Trainspotting (1996,  R)
31
The Accidental Tourist (1988,  PG)
32
Thelma & Louise (1991,  R)
33
American Psycho (2000,  R)
34
Dead of Winter (1986,  R)
35
Compulsion (1959,  Unrated)
36
Touch of Evil (1958,  PG-13)
37
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)
38
La Polizia chiede aiuto (What Have They Done to Your Daughters?)(Coed Murders)(The Police Want Help) (1974,  R)
39
Let Sleeping Corpses Lie(Non si deve profanare il sonno dei morti)(Don't Open the Window) (1974,  R)
40
Un Posto ideale per uccidere(An Ideal Place to Kill) (1971,  Unrated)
41
La Rupture (The Break Up) (The Breach) (Hallucination) (1970,  Unrated)
42
Dorian Gray (Das Bildnis des Dorian Gray) (1970,  R)
43
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
44
Tootsie (1982,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments