My Favorite Movies


  abulhussain1's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Loved it, better than the original IMO.
2
Sin City (2005,  R)
Sin City
Great picture. The stories intertwine well and has a great atmosphere.
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
It's Good yes!
4
American Pie (1999,  R)
5
Saw II (2005,  R)
Saw II
Scaaary! Twisted!
6
Saw III (2006,  R)
Saw III
Gory, somewhat thrilling, you just have to watch for the sheer curiosity.
7
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Super hilarious, Adam Sandler is awesome!
8
Scary Movie (2000,  R)
9
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
Gotta love me some Bruce! Action fans will love it.
10
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
A well worth watching sequel.
11
Nacho Libre (2006,  PG)
Nacho Libre
Jack Black will make you laugh, if he doesn't, this isn't for you.
12
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
Was expecting lots of Transformers, action and OTT showing off - that's what I got. Not going to complain, the first was much better overall as a film and had a better story and build up, sequels are hard to surprise the viewers with, predictable and action packed. Will have to watch it again, and maybe not in the IMAX - them screens are too big!!
13
Gran Torino (2009,  R)
Gran Torino
Eastwood at his best at both acting and directing. Not perhaps the most capturing acting but the directing is pretty brilliant.
14
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Fantastic, an epic in the Batman series.
15
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
Not as funny as the first, but still made me laugh lots!
16
Apocalypto (2006,  R)
Apocalypto
One of the best action movies of the year! Man against the world to save his family!
17
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
A fab finish to a great trilogy. Was awesome in every aspect.
18
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
The new batch of movies with a new Bond. Craig does a great job, and the film is produced pretty well with a darker side to bond dealing with his emotions as we travel back in time to his younger days.
19
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
This definitely rocked!! Action, story everything!!
20
Black Hawk Down (2001,  R)
Black Hawk Down
Action packed non stop, bloody awesome, literally.
21
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
22
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Great storyline, awesome action, a well balanced movie and definitely a recommendation of fans of the spider freak.
23
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Blades of Glory
Will Ferrell is a laugh, not as good as the Anchorman or The Ballad of Ricky Bobby, but still worth a watch!
24
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
Totally Awesome, pretty long and good it is, not rushed, awesome action, and overall an ace film!!!
25
Troy (2004,  R)
Troy
Absolutely loved it! My kind of film. Achilles kicks a$$!!
26
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Goes down as no doubt one of the funniest films I've ever seen!
Will Ferrell rocks it!
27
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
Will Ferrell is awesome, the film is hilarious. Loved it!
28
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
Vince Vaughn and Ben Stiller in the same movie, about Dodgeball, It's gotta be cheesy and funny.
Great lines and cheesy scenes.
29
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
Great story with a moral behind it. Animation is great as is the music and the emotional experienced through out the whole film.
30
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Fantastic watch, Anime fans will love it. Watch it with Jap audio and subs, for the best experience. Studio Ghibli rules.
31
Shark Tale (2004,  PG)
Shark Tale
Hilarious and with a good story. Great song in there too.
32
Monsters, Inc. (2001,  G)
Monsters, Inc.
Great film. Funny, emotional and well animated.
33
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs
Michael Madsen the crazy freak, cult movie status.
34
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Less action in this one, but still worth the watch.
35
Shooter (2007,  R)
Shooter
Loved it, this is what a lot of other films should be, no OTT effects and cinematic over acting. Straight to the point, just kill.
36
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Was surprised as I wasn't looking forward to it. from the start it got me hooked.
37
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Some nice kick-ass sh!t
Blood, kung-fu and samurai fighting galore.
38
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
The best version of this adaptation. Great screenplay and modernisation of it.
39
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
Pretty funny, but a bit more serious than the usual Simon Pegg stuff.
40
Scarface (1983,  R)
Scarface
Al Pacino in one of his greatest roles, storyline, screenplay, picture, soundtrack and acting all perfect.
41
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
Loved it, great action movie.
42
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
Good film, good story to it. It was a "nice" film.
Reminded me of those fantasy books I used to read as a child.
43
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II
One of those sequels which is better than the original.
44
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
The first to open up a great genre of British humour coupled with action!
More of this please!
45
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
A perfect film? Perhaps, Tom Hanks puts in a totally awesome performance in this and makes this film happen! Definitely in my top 5!
46
Snatch (2001,  R)
Snatch
Best of British film! Funny and inspiring!
47
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
One of the best films ever!
48
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
By far the best of the NEW Star Wars, Darth Maul is awesome!
49
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Bloody awesome! One of the best of all time!
I had to beat myself up to stop watching it and go to school!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments