My Favorite Movies
| aconiina's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
WALL-E (2008, G) |
|
|
| 2 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 3 |
Full Metal Jacket (1987, R)
'This is my rifle. There are many like it but this one is mine. My rifle is my best friend. It is my life. I must master it as I must master my life. Without me, my rifle is useless. Without my rifle I am useless. I must fire my rifle true. I must shoot straighter than my enemy, who is trying to kill me. I must shoot him before he shoots me. I will. Before God I swear this creed: my rifle and myself are defenders of my country, we are the masters of my enemy, we are the saviors of my life. So be it, until there is no enemy, but peace. Amen.' |
|
|
| 4 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
|
| 5 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 6 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 7 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 8 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 9 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
|
| 10 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
|
| 11 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 12 |
The Crow (1994, R) |
|
|
| 13 |
An Inconvenient Truth (2006, PG)
it doesn't surprise me about the number of people who disliked this film. it's a very well done documentary, even though there are some inaccuracies. |
|
|
| 14 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
|
| 15 |
Super Troopers (2001, R) |
|
|
| 16 |
Beerfest (2006, R) |
|
|
| 17 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
|
| 18 |
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006, R) |
|
|
| 19 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 20 |
300 (2007, R) |
|
|
| 21 |
Glory Road (2006, PG) |
|
|
| 22 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
|
| 23 |
Saw (2004, R) |
|
|
| 24 |
Four Rooms (1995, R) |
|
|
| 25 |
Trainspotting (1996, R) |
|
|
| 26 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
|
| 27 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 28 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 29 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
|
| 30 |
Snatch. (2001, R) |
|
|
| 31 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 32 |
The Departed (2006, R) |
|
|
| 33 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
|
| 34 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 35 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
|
| 36 |
Stanley Kubrick: A Life in Pictures (2001, Unrated) |
|
|
| 37 |
Spartacus (1960, PG-13) |
|
|
| 38 |
Children of Men (2006, R) |
|
|
| 39 |
3:10 to Yuma (2007) (2007, R) |
|
|
| 40 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
|
| 41 |
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007, R) |
|
|
| 42 |
The NeverEnding Story (1984, PG) |
|
|
| 43 |
Lady and the Tramp (1955, G) |
|
|
| 44 |
All Dogs Go To Heaven (1989, G) |
|
|
| 45 |
Babe (1995, G) |
|
|
| 46 |
Drop Dead Fred (1991, PG-13) |
|
|
| 47 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 48 |
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993, PG) |
|
|
| 49 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
|
| 50 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 51 |
Crash (2004, R) |
|
|
| 52 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
|
| 53 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|



