My Favorite Movies
| actlovedirect's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
|
| 2 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 4 |
Center Stage (2000, PG-13) |
|
|
| 5 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 6 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
|
| 7 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
|
| 8 |
Eurotrip (2003, R) |
|
|
| 9 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 10 |
Charade (1963, G) |
|
|
| 11 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
|
| 12 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 13 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
|
| 14 |
A Very Long Engagement (2004, R) |
|
|
| 15 |
High Fidelity (2000, R) |
|
|
| 16 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
|
| 17 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
|
| 18 |
Collateral (2004, R) |
|
|
| 19 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 20 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
|
| 21 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
|
| 22 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
|
| 23 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|


