My Favorite Movies


  1. adamutz
  2. adam

Top movies of all time

  adamutz's Rating My Rating
1
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Just Like Heaven
one of the most romantic movies i've ever seen reese 's best preformance to date
2
Rollerball (2002,  PG-13)
3
Little Women (1994,  PG)
Little Women
one of the all time greatest movies made such a classic
4
Grease (1978,  PG)
5
Thelma & Louise (1991,  R)
6
Memphis Belle (1990,  PG-13)
7
Sin City (2005,  R)
Sin City
all time greatest GUY movie, great casting
8
The Craft (1996,  R)
9
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
10
Flyboys (2006,  PG-13)
11
A Guy Thing (2003,  PG-13)
12
Interstate 60 (2002,  R)
Interstate 60
absolutly brilliant i loved it , amy smarts hot in this movie
13
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
14
Wimbledon (2004,  PG-13)
Wimbledon
a terrific sports movie
15
The Girl Next Door (2004,  R)
16
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
Forgetting Sarah Marshall
I Really though it was well thought out and well casted Mila Kunis really stole the preformance from a more talented Kristen Bell which is a slight shock because Mila has beenacting longer. Jason Segel was hilarious as always Just watch How I met your Mother on CBS. one of my new top favs
17
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
18
100 Girls (2000,  R)
19
300 (2007,  R)
20
Virgin Territory (2007,  R)
Virgin Territory
I would call this a undiscovered jem. i huge fan of period pieces didnt get 5 stars because of Not showcasing Mischas knockout body but the milking the cow scene was a gut buster .lol .
21
King Arthur (2004,  PG-13)
King Arthur
was a superb movie. Keira is just so versitile she could do any style of movie and she wouldnt suck even if the movie did. but this is not one of those movies I have the unradted version and the battle scenes just kick ass. this movie shows you dont need nudity to be a great flick .
22
War, Inc. (2008,  R)
War, Inc.
This was increadible, what a blast this movie was , sure halfway through i knew that hilary duff's character Yonica was actually Hausers long lost kidnapped daughter (to predictible) but she did a great job even better then she did in Agent Cody Banks. you can tell shes matured . The scorpian scene was a trip . and Joan Cusack , well cant lie shes better then John at acting. .
23
The Kingdom (2007,  R)
The Kingdom
I was really blown away by this one. every minute i was on the edge of my seat. Not a huge Jamie Foxx fan , but he was likeable here. the last 25 minutes went by to fast . its in my total favs though .
24
Serenity (2005,  PG-13)
25
Wanted (2008,  R)
26
Antitrust (2001,  PG-13)
Antitrust
well rounded casting, Claire Forlani , Rachel Leigh Cook and Tim Robbins were outstanding.
27
Dungeons & Dragons (2000,  PG-13)
28
Hitman (2007,  R)
Hitman
Was a real good movie , I was surprised . and OMG Olga Kurylenko has a body
29
Death Race (2008,  R)
Death Race
I loved this movie except for 1 thing . Remember how everyone had a female navigator , then why do you only see 1 navagator die (14Ks) every other one did they get out before the wrecks? Also for all you saying its a cheap rip off of the original check out the extras. THEY DIDNT want to remake it this is a new take on what could actually happen in the near future with prison overcrowding. regardless ite a great movie . I watched it 3 times in 2 days from start to finish
30
Eurotrip (2003,  R)
Eurotrip
This movie Used alot of unknowns with the exception of Kristen Kruek which had a small role and Michelle Trachtenberg which actually had some funny moments in her role , but I honestly think Jesscia Boehrs was underused she has such a beautiful face should have had more closeups. and Vinnie Jones just rocks
31
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
This Is a Masterpiece , entertaining touching and thrilling all at the same time . I have enjoyed this movie since it came out and is a all time favorite of mine . Also its such a star studded cast.
32
Clueless (1995,  PG-13)
33
Idlewild (2006,  R)
34
Cry Baby (1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments