My Favorite Movies
| AdellDunleavy1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 2 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 3 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 4 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 5 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 6 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 7 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 8 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 9 |
The Commitments (1991, R) |
|
| 10 |
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960, PG-13) |
|
| 11 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 12 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 13 |
Watermelon (2003, Unrated) |
|
| 14 |
The Last of the Mohicans (1992, R) |
|
| 15 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 16 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 17 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 18 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 19 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 20 |
The Snapper (1993, R) |
|
| 21 |
In the Name of the Father (1993, R) |
|
| 22 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 23 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 24 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 25 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 26 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 27 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 28 |
17 Again (2009, PG-13) |
|
| 29 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 30 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 31 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 32 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 33 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 34 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 35 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 36 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |




































