My Favorite Movies


  1. adfill7
  2. Andrew

Just a few of the best movies ever... (in no particular order)

  adfill7's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best of all of the Star Wars movies. The battle scenes and all the romantic parts are great. I cringe when Leia kisses Luke. Ewww.
2
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity
A thrilling, action-packed movie. It actually has brains, unlike all the other action movies Hollywood puts out now.
3
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
A great story of friendship with amazing special effects. A great start to the series... but I think Peter Jackson overdoes the slo-mo sometimes.
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
A great way to close the trilogy. Though the end does kind of drag on, you can never have too much of a good thing. The only flaw I can find in this movie is the absence of Saruman. Why would they cut that out? I don't feel that Mortensen was right for the part of Aragorn. He has a really weird accent.
5
Beauty and the Beast (1991,  G)
Beauty and the Beast
One of the best Disney movies ever. The talking residents of the castle are awesome. The music is great, as is the ending.
6
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
One of the best heist movies. I like the "bargain" that Danny makes at the end of the movie. Though it has a slow start, it is great. You have to see it. It has one of the best casts ever.
7
Toy Story 2 (1999,  G)
Toy Story 2
The first movie is great, but this sequel somehow found a way to be just as good. Funny quotes can be found everywhere throughtout it. It introduces many great new characters.
8
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Tim Burton does it again! I think Edward Scissorhands and The Nightmare Before Christmas are Tim Burton's best movies, followed by Big Fish. It was really moving and beautiful. It's sad, but inspirational at the same time. The snow part was a perfect ending. Definately recommened to anyone who hasn't checked out any of Tim Burton's movies yet.
9
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Meet the Parents
A great comedy. I really like the "will you be my son-in-law?" line.
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
A great end to a great series. I love how the trilogy ends. Classic battles and classic characters make this a definate CLASSIC movie.
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
One of the best movies ever. The universe that is created through this movie is amazing. My favorite characters are Han Solo and R2-D2.
12
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
One of the best movies ever. It is a great action movie: endlessly creative and lots of fun to watch over and over. I can't stop humming the theme song.
13
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
I really like this movie. Chills rush down my spine everytime Elizabeth says "he's a pirate."
14
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
A classic. Steven Spielberg is such a great director.
15
When Harry Met Sally (1989,  R)
When Harry Met Sally
It's hilarious! I'll have what she's having! The script is amazing.
16
Hercules (1997,  G)
Hercules
I love the music in this movie! All of the mythological characters are great.
17
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Little did I know that I would love this movie so much. Great performances all around. I like how they have those things that pop-up on the screen. You should see it... NOW.
18
X2 (2003,  PG-13)
X2
Better than the first one. I like how they have mixed politics into a comic book movie. The thing that makes this X-Men and the first one better than the third installment is that, with the first two, I felt like I was watching a movie about real people. It made me believe in the characters. With the third one, it just felt like I was watching a fun comic book movie. Bryan Singer is the best. However, the third movie's premise does kick the other two's butts. This movie really makes me want to start reading the comic books to learn more about the characters (as dorky as that may sound).
19
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
This movie is really interesting. I thought it was very creative. Quentin Tarantino is a really gifted director. He makes everything so unique... examples: the beginning is in black and white, telling Cotton Mouth's story in an anime cartoon, and giving this movie very distinct action sequences. The ending's cliffhanger will make you want to watch Volume 2 immediately. In my mind, Volume 1 is a little better than 2. It's so much fun to watch.
20
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
It's not a superhero film: it is a dark crime saga fueled by fantastic performances and amazing direction.
21
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
Pan's Labyrinth is a wonderful fantasy set against the backdrop of a worn-torn Spain. I really got in to it. Captain Vidal was such a great villain. It is extraordinarily imaginative and has beautiful set pieces. It was a breath of fresh air because it was unpredicatable and was like nothing I've ever seen. It's way better than the overrated Labyrinth.
22
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
One of the best movies of the year. I was captivated from beginning to end. Fantastic acting, direction, and story. Anton Chigurh is one of the greatest villains of all-time, and his character is brought to life by the wonderful Javier Bardem.
23
3:10 to Yuma (2007,  R)
3:10 to Yuma
A great film all-around: amazing acting, spectacular action, solid direction, and an unforgettable ending. One of the best of the year (so far).
24
Superbad (2007,  R)
Superbad
It was really funny. It wasn't as hilarious as Knocked Up, but I still really enjoyed it. Judd Apatow is great at taking relative unknown actors and turning them into huge stars. It gives the movie another dimension because you aren't pointing at the screen saying "Hey, there's Will Smith!" or "Hey, there's Nicole Kidman!" It makes you focus on the character development and less on the star power. Needless to say, the three main leads in this movie will become stars.
25
Thank You For Smoking (2006,  R)
Thank You For Smoking
A really funny satire, though it could have be a little longer. "If you want an easy job, go work for the Red Cross!"
26
Toy Story (1995,  G)
Toy Story
Great: the first CGI animated movie is still one of the best! The story is really clever and completely original. To infinity and beyond!
27
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
One of the greatest movies ever made. All the songs are spectacular, and the end is amazing. The comedy is great too.
28
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
Everyone in this movie is fantastic. I felt like I was watching actual people, not actors with scripts. I love it!
29
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
Hilarious and heartfelt. I didn't want it to end. The best movie of the year. One of the funniest movies I've seen in a long time.
30
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
This movie will knock you flat. The screenplay is great, the acting is spectacular (particularly Kevin Spacey and Annette Benning), and there is a surprise waiting around every corner. A great movie.
31
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
My second favorite comic book movie of all time. Christian Bale is great as Batman. There are so many great things about this movie, I don't know where to start! One of the best of the year.
32
The Emperor's New Groove (2000,  G)
The Emperor's New Groove
This movie is hilarious! The jokes are so random and weird that they actually work. Kronk is one funny guy.
33
A Bug's Life (1998,  G)
A Bug's Life
I love it! The circus bugs are all great characters. It's so much better than the copycat Antz, and it's definitely underrated.
34
The Iron Giant (1999,  PG)
The Iron Giant
This is one of the best movies ever. All the characters are great and memorable. When you watch the movie, you feel like you are there feeling the emotions of the characters.
35
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
It's one of the best animated movies of all time: great characters, great music!
36
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
The best super hero movie ever! I love the ending.
37
The Terminator (1984,  R)
The Terminator
Definitely a classic film. The ending gave me chills.
38
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
The best of the series. Time travel is cool.
39
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
This movie is a great adaptation of the book, though it is cheesy at times. The director, Alfonso Cuaron, is spectacular. They left the backbones of the story intact, creating a great feeling of emotion and flow. By far the best of the series. The only part I hate is the Knight Bus and the shrunken head. It feels too cartoony. The cast is great in this movie: Alan Rickman as Snape, Gary Oldman as Sirius, Maggie Smith as McGonagall, and even Daniel Radcliffe is good in this movie.
40
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns
It is spectacular. I loved every minute of it. Director Bryan Singer is a genius.
41
Signs (2002,  PG-13)
Signs
It's great. It shows that you don't have to spend millions on special effects to create a feeling of suspense.
42
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
Great acting, great characters, and it has enough humor and drama to be a classic.
43
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
A great comedy. Jack Black rocks. All the kids are awesome too. The songs are really funny and memorable.
44
The Graduate (1967,  PG)
The Graduate
A very, very good movie. Classic. I now realize how great it is.
45
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
This movie was amazing. The story was original, entertaining, funny, and touching.
46
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
It was really interesting. The screenplay is awesome. Great, original story. I really liked Edward Norton in this. One of the best endings I've seen in a while. "I am Jack's inflamed sense of rejection."
47
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Great script, great cast, great director... great movie.
48
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Very, very, very cool. It creates a brand new world that just fascinates me.
49
Minority Report (2002,  PG-13)
Minority Report
Very underrated. Everytime I watch it, I always forget whodunnit, and I am suprised again each time.
50
Big (1988,  PG)
Big
It was very good and very funny. It's one of Tom Hanks best performances, and one of his most underrated ones. This is a great movie to watch.
51
Dead Poets Society (1989,  PG)
Dead Poets Society
WOW. Great movie. See it now.
52
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
It definitely deserves its place as a classic. Al Pacino was great in it. He didn't win any supporting actor awards for this role, but he should have. When I first watched this film, I wondered why people were always talking about how great Marlon Brando was in it. It was a nice performance, but nothing spectacular. But then I thought isn't that what a great actor does? It wasn't overpowering, but complex and realistic (even though I've never known any mob bosses). The ending was perfect.
53
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life
One of the best movies ever. A great movie to watch every Christmas.
54
Matchstick Men (2003,  PG-13)
Matchstick Men
I am speechless. This movie is ingenious. It has comedy, drama, action, and it will leave you breathless. While watching it, I couldn't help but smile. Nicholas Cage should have got a nomination for Best Actor with this movie. He was great as an obsessive compulsive guy. Ridley Scott is a great director. You have to see this movie to believe it.
55
Pleasantville (1998,  PG-13)
Pleasantville
Wow. This movie is great. The symbolism really makes you think.
56
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
A new classic. The special effects are still amazing today.
57
The Departed (2006,  R)
The Departed
A great movie with supberb direction. Mark Wahlberg stole every scene he was in.
58
Jaws (1975,  PG)
Jaws
It's still scary after all these years. I still don't like to swim because of it.
59
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
One of the most clever and unique stories ever put on film. Jim Carrey and Kate Winslet give the best performances of their careers.
60
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
Tim Burton is great, and this is one of his best movies. It's so sad at the end.
61
Aliens (1986,  R)
Aliens
One of the best sequels I have ever seen. I was on the edge of my seat the entire way through.
62
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
It is a superb portrayl of high school. The whole movie is absolutely hilarious. The ending makes you think.
63
Little Children (2006,  R)
Little Children
It was great. Everytime I thought to myself I know what's going to happen next... I was refreshingly wrong. It was like American Beauty, but on a smaller scale.
64
A History of Violence (2005,  R)
A History of Violence
A History of Violence is one of the best films of the year. Maria Bello and Ashton Holmes gave the standout performances, but Viggo Mortensen is also quite good as both a quiet man and a killer. The closing scene is the perfect ending to an amazing film.
65
The Mist (2007,  R)
The Mist
I really liked The Mist and all of its suspenseful moments. It is a throwback to classic B movies, but writer/director Frank Darabont takes these elements and elevates them to A-level material. The ending is extremely profound and haunting.
66
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity
Serenity is a seriously amazing movie based on Joss Whedon's seriously amazing, but short-lived television series, "Firefly." The movie succeeds on all levels, furthering the show's mythology and background in ways I never thought possible. And, though it is heartbreaking, it is refreshing that Joss Whedon has no fear in killing off major characters. All said, Serenity is one of the best movies of 2005, effectively blending the sci-fi and Western genres to create a hilarious and thrilling character-driven tale.
67
In Bruges (2008,  R)
In Bruges
I can definitely see this becoming a new classic.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments