My Favorite Movies
movies seen in 2004-05
| afterhoursmovies's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969, Unrated) |
|
| 2 |
Even Dwarfs Started Small (1970, Unrated) |
|
| 3 |
Touch of Evil (1958, PG-13) |
|
| 4 |
Alphaville (1965, Unrated) |
|
| 5 |
Stroszek (1977, Unrated) |
|
| 6 |
American Movie (1999, R) |
|
| 7 |
Weekend (Week End) (1967, Unrated) |
|
| 8 |
Gummo (1997, R) |
|
| 9 |
First Name - Carmen (1983, Unrated) |
|
| 10 |
Julien Donkey-Boy (1999, R) |
|
| 11 |
Frivolous Lola (2004, Unrated) |
|
| 12 |
Masculin Feminin (1966, Unrated) |
|
| 13 |
Bande à part (Band of Outsiders) (1964, Unrated) |
|
| 14 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972, Unrated) |
|
| 15 |
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) (1964, Unrated) |
|
| 16 |
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) (1962, Unrated) |
|
| 17 |
Tout Va Bien (1973, Unrated) |
|
| 18 |
Le Mépris (Contempt) (2008, Unrated) |
|
| 19 |
Notre Musique (2004, Unrated) |



















