My Favorite Movies


  ahangar's Rating My Rating
1
Underground (1995,  Unrated)
Underground
This is the result of a genius mind like Kustarica's! Watch more than once, Think more than twice!
2
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
3
Babel (2006,  R)
Babel
Like Crash but in a better way, it investigates the gap between races, using high artistic skills of Alejandro!!
4
Léon (The Professional) (1994,  R)
5
The Fountain (2006,  PG-13)
The Fountain
It's a mysterious story that works well! The editing and the music is unbelievably great, and the ending is the most difficukt job that Darren Aronovsky has done well.
6
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
7
L.A. Confidential (1997,  R)
L.A. Confidential
The movie is deeply touching, combining the fabulous screenplay and great acts of three males (Russel Crowe, Kevin Spacey, and Guy Pearce).
8
Waking Life (2001,  R)
9
Pi (1998,  R)
10
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
One of my best ever! This is tough. The type of R movie which really touches deep. I liked it and I suffered.
11
Fight Club (1999,  R)
12
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
13
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
14
Ratatouille (2007,  G)
15
Finding Neverland (2004,  PG)
16
Syriana (2005,  R)
Syriana
It moved me! I was getting desparate of the movie industry to talk about some important stuff! Some real concern! And make it really beautiful nevertheless!!! The whole movie was like a common pain we feel no matter in what language and in what location (similar to Babel)!
17
The Fall (2006,  R)
The Fall
The movie was one of the best fantasy dramas of the recent years and i appreciated its fabulous shots. The music is great and the editing works marvelous.
18
The Usual Suspects (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments