My Favorite Movies
| ahmedkhaled007's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
|
| 2 |
The Aviator (2004, PG-13) |
|
|
| 3 |
The Departed (2006, R) |
|
|
| 4 |
La Dolce Vita (1960, Unrated) |
|
|
| 5 |
Fanny and Alexander (1982, R) |
|
|
| 6 |
The Brothers Grimm (2005, PG-13) |
|
|
| 7 |
Midnight Express (1978, R) |
|
|
| 8 |
The Kite Runner (2008, PG-13) |
|
|
| 9 |
Quantum of Solace (2008, Unrated) |
|
|
| 10 |
The Ghost and the Darkness (1996, R) |
|
|
| 11 |
The Saint (1997, PG-13) |
|
|
| 12 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
|
| 13 |
redacted (2007, R) |
|
|
| 14 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
|
| 15 |
The Godfather (1972, R) |
|
|
| 16 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
|
| 17 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 18 |
Joe's Apartment (1996, PG-13) |
|
|
| 19 |
Caramel (2007, PG) |
|
|
| 20 |
3000 Miles to Graceland (2001, R) |
|
|
| 21 |
Babel (2006, R) |
|
|
| 22 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
|
| 23 |
The Black Dahlia (2006, R) |
|
|
| 24 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
|
| 25 |
Eraserhead (1977, Unrated) |
|
|
| 26 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 27 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
|
| 28 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
|
| 29 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
|
| 30 |
Batman Forever (1995, PG-13) |
|
|
| 31 |
Cloverfield (2008, PG-13) |
|
|
| 32 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|



