My Favorite Movies


  aikhomu2000's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
2
Ring Around the Rosie (Fear Itself: Dark Memories) (2006,  R)
3
It's the Old Army Game (1926,  Unrated)
4
Phantasm III: Lord of the Dead (1994,  R)
5
Ring of Fire (1991,  Unrated)
6
At Play in the Fields of the Lord (1991,  R)
7
The Thief Lord (2006,  PG)
8
Lord Help Us (2007,  PG-13)
9
The Lord God Bird (,  Unrated)
10
Lord of War (2005,  R)
11
The Ring (2002,  PG-13)
12
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
13
Lord of the Flies (1990,  R)
14
Lord of Illusions (1995,  R)
15
The Lord of the Rings (1978,  PG)
16
Ringers - Lord of the Fans (2005,  PG-13)
17
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
18
The Ring Two (2005,  PG-13)
19
Something the Lord Made (2004,  Unrated)
20
The Tangerine Bear (2000,  Unrated)
21
The Lord of the G-Strings - The Femaleship of the String (2002,  Unrated)
22
Edges of the Lord (2001,  R)
23
Lord of the Flies (1963,  Unrated)
24
Ring of Fire - The Emile Griffith Story (2005,  Unrated)
25
Ring of Darkness (2004,  R)
26
Lord of the Wu Tang (Kung Fu Master) (Yi tian tu long ji: Zhi mo jiao jiao zhu) (The Evil Cult) (1993,  Unrated)
27
Lord Jim (2001,  Unrated)
28
Sing Faster - The Stagehands' Ring Cycle (1999,  Unrated)
29
Ring Virus (1999,  Unrated)
30
Lord Love a Duck (1966,  Unrated)
31
Premutos - Lord of the Living Dead (1999,  Unrated)
32
Ring of Bright Water (1969,  G)
33
Little Lord Fauntleroy (1936,  Unrated)
34
The Engagement Ring (2005,  Unrated)
35
VeggieTales: Lord of the Beans (,  Unrated)
36
Ring Girls (2005,  Unrated)
37
Ring of the Nibelungs (Dark Kingdom: The Dragon King)(Sword of Xanten) (2006,  PG-13)
38
A Ring of Endless Light (2002,  G)
39
Tom and Jerry: The Magic Ring (,  Unrated)
40
Ring of Fire 3: Lion Strike (1995,  R)
41
Ring of Fire II: Blood and Steel (1993,  R)
42
Ring of Fire (1991,  R)
43
Volshebnoye koltso (The Magic Ring) (1979,  Unrated)
44
Lord Jeff (The Boy from Barnardo's) (1938,  Unrated)
45
The Ring (1927,  Unrated)
46
Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives! (1989,  PG-13)
47
La Grenouille et la baleine (The Tadpole and the Whale) (1987,  Unrated)
48
Visiting Hours (1982,  R)
49
Hit the Hay (1945,  Unrated)
50
Moonlight in Havana (,  Unrated)
51
The Life and Death of Peter Sellers (2004,  Unrated)
52
The Magic Christian (1970,  PG)
53
Being There (1979,  PG)
54
The Pink Panther (1963,  Unrated)
55
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
56
A Shot in the Dark (1964,  PG)
57
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
58
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
59
The Party (1968,  PG)
60
The Ladykillers (1955,  Unrated)
61
The Mouse That Roared (1959,  Unrated)
62
tom thumb (1958,  G)
63
The Wrong Arm of the Law (1963,  Unrated)
64
The Smallest Show on Earth (1957,  Unrated)
65
The World of Henry Orient (1964,  Unrated)
66
There's a Girl in My Soup (1970,  R)
67
Two Way Stretch (1960,  Unrated)
68
The Fiendish Plot of Dr. Fu Manchu (1980,  PG)
69
Vlad (2004,  R)
70
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
71
The Optimists (1973,  PG)
72
The Bobo (1967,  Unrated)
73
Eye of the Dolphin (2007,  PG-13)
74
Penny Points to Paradise (,  Unrated)
75
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
76
Murder by Death (1976,  PG)
77
Casino Royale (1967,  G)
78
What's New Pussycat (1965,  Unrated)
79
After the Fox (Caccia alla volpe) (1966,  Unrated)
80
I'm All Right Jack (1959,  Unrated)
81
Heavens Above! (1963,  Unrated)
82
Best of the Best: Without Warning (Best of the Best 4) (1998,  R)
83
Best of the Best 3: No Turning Back (1995,  R)
84
My Best Friend (Mon meilleur ami) (2007,  PG-13)
85
AMC Best Picture Showcase: 2007 Oscar® Nominees (,  R)
86
The Best of Youth (La meglio gioventù) (2003,  R)
87
Personal Best (1982,  R)
88
My Best Enemy (Mi mejor enemigo) (,  Unrated)
89
My Best Friend Is a Vampire (1988,  PG)
90
The Most Beautiful of My Very Best Years (Lo Más bonito y mis mejores años) (1983,  Unrated)
91
Best in Show (2000,  PG-13)
92
The Best Little Whorehouse in Texas (1982,  R)
93
The Best Man (1999,  R)
94
Best Friends (1982,  PG)
95
Best of the Best (1989,  R)
96
Best of the Best 2 (1993,  R)
97
The Best of Times (1986,  PG-13)
98
The Best Two Years (2004,  PG)
99
Ronaldinho:The Best Player in the World (2005,  G)
100
The Latin Legends of Comedy (,  Unrated)
101
Looking for Comedy in the Muslim World (2006,  PG-13)
102
The Comedians of Comedy (2005,  Unrated)
103
Romance at Frisky's Bar: An Unromantic Comedy (,  Unrated)
104
Comedy of Power (L'ivresse du pouvoir) (,  Unrated)
105
Blue Collar Comedy Tour: The Movie (2003,  PG-13)
106
The Original Kings of Comedy (2000,  R)
107
Sex Is Comedy (2004,  R)
108
The King of Comedy (1983,  PG)
109
The Underground Comedy Movie (1999,  R)
110
Romantic Comedy (1983,  PG)
111
A Midsummer Night's Sex Comedy (1982,  PG)
112
Blue Collar Comedy Tour Rides Again (2004,  Unrated)
113
Original Latin Kings of Comedy (2002,  R)
114
Smothered - The Censorship Struggles of the Smothers Brothers Comedy Hour (2002,  Unrated)
115
Redneck Comedy Roundup (2005,  Unrated)
116
P. Diddy Presents the Bad Boys of Comedy (2005,  R)
117
Sam Kinison:Outlaws of Comedy (,  R)
118
The Queens of Comedy (2000,  R)
119
Shaq's All Star Comedy Roast 2: Emmitt Smith (2003,  Unrated)
120
World's Greatest Stand Up Comedy Coll (,  Unrated)
121
Comedy Legend - Buster Keaton (,  Unrated)
122
Comédie de l'innocence (Comedy of Innocence) (2000,  Unrated)
123
I Got the Hook-Up Comedy Jam (,  Unrated)
124
Hei kek ji wong (The King of Comedy) (1999,  Unrated)
125
Comedy After Dark (2003,  Unrated)
126
Latham Entertainment - All New Comedy (,  R)
127
Paul Rodriguez's Latin All Stars of Comedy (2004,  Unrated)
128
Leon Errol Two-Reeler Comedy (1938,  Unrated)
129
Jim Breuer: Heavy Metal Comedy (2000,  Unrated)
130
Rascals Comedy Club Presents: Totally Rosie (,  Unrated)
131
Comedy Central Roast of William Shatner (2006,  Unrated)
132
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road (2006,  Unrated)
133
Comedy Central Roast of Pamela Anderson (2005,  Unrated)
134
Comedy Central Roast of Jeff Foxworthy (2005,  Unrated)
135
Comedy Central Presents: The N.Y. Friars Club Roast of Chevy Chase (2002,  Unrated)
136
Comedy Central Presents: The N.Y. Friars Club Roast of Hugh Hefner (2001,  Unrated)
137
The Comedy Team of Pete & James (2001,  Unrated)
138
Ogifta par - en film som skiljer sig (Unmarried Couples: A Comedy That Will Break You Up) (1997,  Unrated)
139
Wild Orchid 2: Two Shades of Blue (1992,  R)
140
Blue Denim (Blue Jeans) (1959,  Unrated)
141
Conventioneers (2005,  Unrated)
142
Forty Shades of Blue (2005,  R)
143
Wonderful Days (Sky Blue) (2004,  Unrated)
144
The Blue Butterfly (2004,  PG)
145
Noon Blue Apples (2002,  Unrated)
146
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
147
Blue (1993,  R)
148
Blue Murder at St. Trinian's (1957,  Unrated)
149
The Deep Blue Sea (1955,  Unrated)
150
Blekitny krzyz (Men of Blue Cross) (1955,  Unrated)
151
The Blue Dahlia (1946,  Unrated)
152
College Swing (1938,  Unrated)
153
Beggars of Life (1928,  Unrated)
154
The Wild Blue Yonder (2005,  Unrated)
155
Depeche Mode: Touring the Angel (,  PG-13)
156
Blue Collar (1978,  R)
157
Blue Blood (,  Unrated)
158
Red Without Blue (2007,  Unrated)
159
Hîrtia va fi Albastrã (The Paper will be Blue) (2006,  Unrated)
160
China Blue (2005,  Unrated)
161
Blue Divas (2005,  Unrated)
162
Blue Hawaii (1961) (,  Unrated)
163
Blasted!!! The Gonzo Patriots of Hunter S. Thompson (2006,  Unrated)
164
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
165
The Blue Max (1966,  Unrated)
166
My Blue Heaven (1990,  PG-13)
167
Blue Hawaii (1961,  PG)
168
The Blue Lagoon (1980,  R)
169
Perfect Blue (1999,  R)
170
Dancing At The Blue Iguana (2000,  R)
171
Deep Blue Sea (1999,  R)
172
Blue Streak (1999,  PG-13)
173
Blue Crush (2002,  PG-13)
174
Blue Juice (1995,  R)
175
Dark Blue World (Tmavomodrý svet) (2001,  R)
176
Blue Steel (1990,  R)
177
Blue Thunder (1983,  R)
178
Devil in a Blue Dress (1995,  R)
179
Blue Chips (1994,  PG-13)
180
Mickey Blue Eyes (1999,  PG-13)
181
Blue Sky (1994,  PG-13)
182
Dark Blue (2003,  R)
183
Blue Velvet (1986,  R)
184
Blue in the Face (1995,  R)
185
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
186
Full Moon in Blue Water (1988,  R)
187
I Am A Sex Addict (2005,  R)
188
The Sex Lives of the Potato Men (2004,  Unrated)
189
Investigating Sex (2001,  Unrated)
190
A Matter of Sex (1984,  Unrated)
191
Sex With A Smile (40 gradi all'ombra del lenzuolo) (1976,  Unrated)
192
Casanova & Co. (Sex on the Run) (Some Like it Cool) (The Rise and Rise of Casanova) (1977,  R)
193
Just Sex and Nothing Else (Csak szex és más semmi) (2007,  Unrated)
194
The Sex Movie (2006,  Unrated)
195
Diary of a Sex Addict (2001,  R)
196
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film (,  R)
197
Just a Little Harmless Sex (1999,  R)
198
Casual Sex? (1988,  R)
199
Sex - The Annabel Chong Story (2000,  Unrated)
200
Better Than Sex (2001,  R)
201
A Little Sex (1982,  R)
202
Sex and a Girl (2001,  R)
203
Love & Sex (2000,  R)
204
sex, lies, and videotape (1989,  R)
205
My Sex Life... Or How I Got Into An Argument (,  Unrated)
206
The Einstein of Sex - Life and Work of Dr. M. Hirschfeld (2000,  Unrated)
207
Easy Sex (Easy Six) (2003,  R)
208
Sex and the Teenage Mind (2002,  R)
209
The Key to Sex (1998,  Unrated)
210
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
211
The Sex Substitute 2 (2003,  Unrated)
212
The Sex Monster (1998,  R)
213
Sex Clinic (1971,  Unrated)
214
Sex & Fury (1973,  R)
215
Nora-neko rokku: Sekkusu hanta (Stray Cat Rock: Sex Hunter) (1970,  Unrated)
216
Demon Sex (2005,  Unrated)
217
Relax ... It's Just Sex (1999,  R)
218
Sex and the Other Man (1995,  R)
219
Sex, Power, Love & Politics (2006,  Unrated)
220
Moby Presents: Alien Sex Party (2003,  Unrated)
221
Freak Talks About Sex (Blowin' Smoke) (1999,  R)
222
Joy of Sex (National Lampoon's The Joy of Sex) (1984,  R)
223
Sex and the Single Girl (1964,  Unrated)
224
Sex and Breakfast (2007,  R)
225
2006 Academy Award Nominated Short Films (,  Unrated)
226
The Films of the Brothers Quay (,  Unrated)
227
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
228
Silent Songs: Three Films by Nathaniel Dorsky (,  Unrated)
229
Thirty Two Short Films About Glenn Gould (1993,  Unrated)
230
Baadasssss Cinema - A Bold Look at 70's Blaxploitation Films (2003,  Unrated)
231
The Puppet Films of Jiri Trnka (1951,  Unrated)
232
The Forgotten Films of Roscoe "Fatty" Arbuckle (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments