My Favorite Movies


  AJaclyn's Rating My Rating
1
Heathers (1988,  R)
2
Dawn of the Dead (1979,  R)
3
Donnie Darko (2001,  R)
4
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
5
Terror Firmer (1999,  R)
Terror Firmer
You MUST have a strong stomach to see this! Once you get past that, the puns are terrible, the characters are outstanding, and the situation is totally worth seeing!
6
The Crow (1994,  R)
The Crow
Outstanding. Love it.
7
Shaun of the Dead (2004,  R)
8
The Princess Bride (1987,  PG)
9
The Usual Suspects (1995,  R)
10
The Blair Witch Project (1999,  R)
11
Pitch Black (2000,  R)
12
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
Outstanding. Love story?
13
This Is Spinal Tap (1984,  R)
14
Sin City (2005,  R)
15
Phenomena (Creepers) (1985,  R)
16
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004,  R)
17
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension (1984,  PG)
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
nearly perfect
18
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
But I'm A Cheerleader
Love Clea DuVall! Fabulous!
19
Happy Campers (2001,  Unrated)
20
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
21
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
22
Slither (2006,  R)
Slither
Nearly perfect. Fun and gory, who could ask for more?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments