My Favorite Movies
| ajfeuerman's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
|
| 2 |
Garden State (2004, R) |
|
|
| 3 |
The Godfather (1972, R) |
|
|
| 4 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
|
| 5 |
Grosse Pointe Blank (1997, R) |
|
|
| 6 |
Charade (1963, G) |
|
|
| 7 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
|
| 8 |
My Favorite Wife (1940, Unrated) |
|
|
| 9 |
Operation Petticoat (1959, Unrated) |
|
|
| 10 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
|
| 11 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 12 |
Tombstone (1993, R) |
|
|
| 13 |
National Lampoon's Animal House (1978, R) |
|
|
| 14 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
|
| 15 |
The Big Chill (1983, R) |
|
|
| 16 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
|
| 17 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 18 |
Rebecca (1940, Unrated) |
|
|
| 19 |
Chaplin (1992, PG-13) |
|
|
| 20 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|


