My Favorite Movies


  Akalii328677744's Rating My Rating
1
The Boys in the Band (1970,  R)
2
Home for the Holidays (1995,  PG-13)
3
Young Frankenstein (1974,  PG)
4
Babel (2006,  R)
5
Brokeback Mountain (2005,  R)
6
Blood Diamond (2006,  R)
7
Ratatouille (2007,  G)
8
Ordinary People (1980,  R)
9
The Mission (1986,  PG)
10
Six Degrees of Separation (1993,  R)
11
Blood Simple (1984,  R)
12
8 Seconds (1994,  PG-13)
13
Tombstone (1993,  R)
14
Full Metal Jacket (1987,  R)
15
The Last Picture Show (1971,  R)
16
Easy Rider (1969,  R)
17
The Cowboy Way (1994,  PG-13)
18
The Hours (2002,  PG-13)
19
American Graffiti (1973,  PG)
20
Big Eden (2001,  PG-13)
21
Gods and Monsters (1998,  R)
22
It's My Party (1996,  R)
23
The Illusionist (2006,  PG-13)
24
Brother Bear (2003,  G)
25
The Lion King (1994,  G)
26
A Clockwork Orange (1971,  R)
27
American Beauty (1999,  R)
28
Apocalypse Now (1979,  R)
29
Batman Begins (2005,  PG-13)
30
Beerfest (2006,  R)
31
Big Fish (2003,  PG-13)
32
Black Hawk Down (2001,  R)
33
Blade Runner (1982,  R)
34
Blazing Saddles (1974,  R)
35
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
36
Cars (2006,  G)
37
Casablanca (1943,  Unrated)
38
Dazed and Confused (1993,  R)
39
Dead Poets Society (1989,  PG)
40
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
41
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
42
Fargo (1996,  R)
43
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
44
Finding Nemo (2003,  G)
45
Forrest Gump (1994,  PG-13)
46
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
47
Garden State (2004,  R)
48
Gladiator (2000,  R)
49
Gone With the Wind (1939,  G)
50
Good Will Hunting (1997,  R)
51
Hairspray (1988,  PG)
52
Happy Feet (2006,  PG)
53
Ice Age (2002,  PG)
54
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
55
Independence Day (1996,  PG-13)
56
Jarhead (2005,  R)
57
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
58
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
59
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
60
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
61
Little Miss Sunshine (2006,  R)
62
Madagascar (2005,  PG)
63
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
64
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
65
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
66
Over the Hedge (2006,  PG)
67
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
68
Platoon (1986,  R)
69
Pulp Fiction (1994,  R)
70
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
71
Rent (2005,  PG-13)
72
Requiem for a Dream (2000,  R)
73
Saving Private Ryan (1998,  R)
74
Schindler's List (1993,  R)
75
School of Rock (2003,  PG-13)
76
Secret Window (2004,  PG-13)
77
Shark Tale (2004,  PG)
78
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
79
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
80
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
81
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
82
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
83
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
84
Steel Magnolias (1989,  PG)
85
The Big Lebowski (1998,  R)
86
The Breakfast Club (1985,  R)
87
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
88
The Color Purple (1985,  PG-13)
89
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
90
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
91
The Exorcist (1973,  R)
92
The Godfather (1972,  R)
93
The Godfather, Part II (1974,  R)
94
The Godfather, Part III (1990,  R)
95
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
96
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
97
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
98
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
99
The Princess Bride (1987,  PG)
100
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
101
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
102
The Shining (1980,  R)
103
The Silence of the Lambs (1991,  R)
104
The Truman Show (1998,  PG)
105
The Village (2004,  PG-13)
106
The Wizard of Oz (1939,  G)
107
There's Something About Mary (1998,  R)
108
War of the Worlds (2005,  PG-13)
109
3:10 to Yuma (2007,  R)
110
Donnie Darko (2001,  R)
111
Grease (1978,  PG)
112
Shrek (2001,  PG)
113
Open Range (2003,  R)
114
Hidalgo (2004,  PG-13)
115
Signs (2002,  PG-13)
116
The Pope of Greenwich Village (1984,  R)
117
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
118
Hello Again (1987,  PG)
119
Trading Places (1983,  R)
120
Silver Streak (1976,  PG)
121
Stripes (1981,  R)
122
Young Guns (1988,  R)
123
All the Pretty Horses (2000,  PG-13)
124
Big Business (1988,  PG)
125
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
126
The Deer Hunter (1978,  R)
127
The Yearling (1946,  G)
128
The Hi-Lo Country (1998,  R)
129
Silverado (1985,  PG-13)
130
Red River (1948,  Unrated)
131
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
132
The Cowboys (1972,  PG)
133
The Wild Bunch (1969,  R)
134
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
135
The War at Home (1996,  R)
136
Pale Rider (1985,  R)
137
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
138
Hart's War (2002,  R)
139
The Omen (1976,  R)
140
Enemy at the Gates (2001,  R)
141
Tears of the Sun (2003,  R)
142
Jaws (1975,  PG)
143
Blue Thunder (1983,  R)
144
Back to the Future (1985,  PG)
145
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
146
Poltergeist (1982,  PG)
147
Coma (1978,  PG)
148
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
149
Altered States (1980,  R)
150
Contact (1997,  PG)
151
Rosemary's Baby (1968,  R)
152
Superman Returns (2006,  PG-13)
153
An American Werewolf in London (1981,  R)
154
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
155
Red Planet (2000,  PG-13)
156
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
157
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
158
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
159
Lady in the Water (2006,  PG-13)
160
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
161
Carrie (1976,  R)
162
Twister (1996,  PG-13)
163
Something Wicked This Way Comes (1983,  PG)
164
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
165
West Side Story (1961,  Unrated)
166
Fiddler on the Roof (1971,  G)
167
A Chorus Line (1985,  PG-13)
168
Stomp Out Loud (1997,  Unrated)
169
Evita (1997,  PG)
170
The Sound of Music (1965,  G)
171
Blast!: An Explosive Musical Celebration (2000,  Unrated)
172
Jesus Christ Superstar (2000,  Unrated)
173
Serpico (1973,  R)
174
Varsity Blues (1999,  R)
175
Thunderheart (1992,  R)
176
Mystic River (2003,  R)
177
Hope Floats (1998,  PG-13)
178
Panic Room (2002,  R)
179
Indian Summer (1993,  PG-13)
180
The Doors (1991,  R)
181
Whale Rider (2003,  PG-13)
182
Skinwalkers (2002,  Unrated)
183
Deliverance (1972,  R)
184
Chinatown (1974,  R)
185
Eight Below (2006,  PG)
186
Bury My Heart at Wounded Knee (2007,  Unrated)
187
American Flyers (1985,  PG-13)
188
The Missing (2003,  R)
189
Sleuth (1972,  PG)
190
Of Mice and Men (1992,  PG-13)
191
Giant (1956,  G)
192
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
193
Grand Canyon (1991,  R)
194
Deathtrap (1982,  PG)
195
Kinsey (2004,  R)
196
Making Love (1982,  R)
197
Beaches (1988,  PG-13)
198
A River Runs Through It (1992,  PG)
199
Romeo and Juliet (1968,  PG)
200
Crash (2004,  R)
201
Traffic (2000,  R)
202
Radio (2003,  PG)
203
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
204
Insomnia (2002,  R)
205
Midnight Cowboy (1969,  R)
206
The Big Chill (1983,  R)
207
Sleepers (1996,  R)
208
My Beautiful Laundrette (1985,  R)
209
In Cold Blood (1967,  R)
210
October Sky (1999,  PG)
211
Capote (2005,  R)
212
Cold Mountain (2003,  R)
213
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
214
Smoke Signals (1998,  PG-13)
215
Legends of the Fall (1994,  R)
216
Being There (1979,  PG)
217
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
218
Pay It Forward (2000,  PG-13)
219
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
220
The Falcon and the Snowman (1985,  R)
221
The Trip (2003,  R)
222
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
223
Circuit (2001,  Unrated)
224
Terms of Endearment (1983,  PG)