Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  akap7's Rating My Rating
1
Underworld (2003,  R)
Underworld
she's marvelous
2
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
2 much!really a great vampire movie!!!and she's so beautiful...
3
Dr. No (1962,  PG)
Dr. No
The real and only James Bond
4
North by Northwest (1959,  Unrated)
North by Northwest
Cary Grant,a best one!!!
5
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
2 nice actors!good story!
6
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
JD is so great in this movie!
7
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
On Her Majesty's Secret Service
the only jame bond girl that he married,and a so marvelous song:"We Have All The Time In The World" by Louis Armstrong.
8
Gilda (1946,  PG)
Gilda
One of the most beautiful hollywood diva!!!
9
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
To Catch a Thief
one of the best movie!!!
10
Marnie (1964,  PG)
Marnie
a must!
11
Mission Impossible (1996,  PG-13)
Mission Impossible
a fit and great Tom Cruise
12
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
theater
13
Suspicion (1941,  Unrated)
Suspicion
just GOOD!!!
14
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing
funny story,nice actors
15
Troy (2004,  R)
Troy
Great movie,great Brad
16
The Mark of Zorro (1940,  Unrated)
The Mark of Zorro
a great actor and goodlooking man,nice movie,my childhood
17
Notorious (1946,  Unrated)
18
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Some Like It Hot
too FUNNY!!!
19
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
How To Marry A Millionaire
she doesnt need words...
20
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
Gentlemen Prefer Blondes
again...no words
21
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
The Chronicles of Riddick
GOOD!!
22
Blade (1998,  R)
Blade
good vampire hunter
23
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
GOOD MOVIE
24
The Matrix Revolutions (2003,  R)
25
The Ten Commandments (1956,  G)
The Ten Commandments
Charlton in one of the best movie ever done!
26
Ben Hur (2003,  Unrated)
Ben Hur
GREAT
27
Quo Vadis (1951,  Unrated)
Quo Vadis
PEPLUM
28
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind
A MUST...1939!!!
29
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Lawrence of Arabia
REAL GREAT MOVIE,GREAT ACTORS,GREAT STORY(TRUE)
30
Goldfinger (1964,  PG)
Goldfinger
A real james Bond
31
From Russia With Love (1964,  PG)
From Russia With Love
old time,good time!!good james bond
32
You Only Live Twice (1967,  PG)
33
Thunderball (1965,  PG)
Thunderball
JAMES.......
34
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
35
History of the World -- Part I (1981,  R)
History of the World -- Part I
hOW TO AVVOID IT?
36
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
really good remake
37
Ultraviolet (2006,  PG-13)
Ultraviolet
Milla...
38
Hulk (2003,  PG-13)
Hulk
BIG
39
Bus Stop (1956,  Unrated)
Bus Stop
in this movie she is so fragile
40
Minority Report (2002,  PG-13)
Minority Report
future not so far...
41
Madagascar (2005,  PG)
42
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Meet Joe Black
one of his best 1
43
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Meryl Streep is a great actress!
44
Entrapment (1999,  PG-13)
Entrapment
good one
45
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
so funny
46
The Italian Job (2003,  PG-13)
The Italian Job
perfect
47
The 6th Day (2000,  PG-13)
The 6th Day
Good movie
48
The Wind and the Lion (1975,  PG)
The Wind and the Lion
just sean could do it
49
Rising Sun (1993,  R)
50
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
51
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
52
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
Der Name der Rose (The Name of the Rose)
REALLY GOOD!!!
53
The Rock (1996,  R)
The Rock
SEAN!!!
54
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
Sean...always...nice movie
55
Finding Forrester (2000,  PG-13)
56
Family Business (1989,  R)
57
The Avengers (1998,  PG-13)
58
First Knight (1995,  PG-13)
First Knight
a legend
59
The Untouchables (1987,  R)
The Untouchables
so good movie
60
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity
really good one
61
Stargate (1994,  PG-13)
Stargate
one of the best!
62
The Terminator (1984,  R)
The Terminator
"I'll be back"
63
Forbidden Planet (1956,  G)
Forbidden Planet
a classic,good idea at this time
64
Outland (1981,  R)
65
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
so good!
66
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
no comment,great
67
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
great movie!
68
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
The Thomas Crown Affair
a so good movie
69
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
A FIGHT!!!
70
Contact (1997,  PG)
Contact
the story is so good
71
The Crow (1994,  R)
The Crow
crowwwwww
72
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
the best of all batman's
73
The Pink Panther (1963,  Unrated)
74
Around the World in 80 Days (1956,  Unrated)
75
Holiday (1938,  Unrated)
76
Only Angels Have Wings (1939,  Unrated)
77
The Shawshank Redemption (1994,  R)
78
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
Keeping the Faith
a so good comedy
79
Les Barbouzes (The Great Spy Chase) (1964,  Unrated)
Les Barbouzes (The Great Spy Chase)
one of the best french movie,Audiard...it was a nice time,with good actors.
80
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster)
one of the best french movie,Audiard...it was a nice time,with good actors.
81
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
THATS A NICE COMEDY!!A REAL GOOD MOMENT...!
82
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
nice movie
83
Game of Death (1978,  R)
Game of Death
Kung fu master
84
Enter the Dragon (1973,  R)
Enter the Dragon
kung fu...and bruce lee!
85
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
86
What About Bob? (1991,  PG)
What About Bob?
a best!
87
Groundhog Day (1993,  PG)
Groundhog Day
funny

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments