My Favorite Movies
Give list a short description
| akaparkerlane's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Cutting Edge (1992, PG) |
|
|
| 2 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
|
| 3 |
The Headsman (Shadow of the Sword) (Henker) (2005, R) |
|
|
| 4 |
Equilibrium (2002, R) |
|
|
| 5 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
|
| 6 |
The Jacket (2005, R) |
|
|
| 7 |
Underworld (2003, R) |
|
|
| 8 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
|
| 9 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
|
| 10 |
The Invisible (2007, PG-13) |
|
|
| 11 |
300 (2007, R) |
|
|
| 12 |
Pathfinder (2006, R) |
|
|
| 13 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 14 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
|
| 15 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
|
| 16 |
The Pianist (2002, R) |
|
|
| 17 |
Attila (2001, Unrated) |
|
|
| 18 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
|
| 19 |
The Forsaken (2001, R) |
|
|
| 20 |
Troy (2004, R) |
|
|
| 21 |
Dracula 2000 (2000, R) |
|
|
| 22 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
|
| 23 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 24 |
A Bug's Life (1998, G) |
|
|
| 25 |
The Covenant (2006, PG-13) |
|
|
| 26 |
Dune (1984, PG-13) |
|
|
| 27 |
The Crow (1994, R) |
|
|
| 28 |
Gothika (2003, R) |
|
|
| 29 |
Doom (2005, R) |
|
|
| 30 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
|
| 31 |
Seven (1995, R) |
|
|
| 32 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
|
| 33 |
The Fountain (2006, PG-13) |
|
|
| 34 |
Angel Eyes (2001, R) |
|
|
| 35 |
Dan in Real Life (2007, PG-13) |
|
|
| 36 |
Feed (2005, Unrated) |
|
|
| 37 |
Weirdsville (2007, R) |
|
|
| 38 |
Stardust (1998, PG-13) |
|
|
| 39 |
Earthsea (2004, Unrated) |
|
|
| 40 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
|
| 41 |
Tarzan (1999, G) |
|
|
| 42 |
Juno (2007, PG-13) |
|
|
| 43 |
Sunshine (2007, R) |
|
|
| 44 |
Blood and Chocolate (2007, PG-13) |
|
|
| 45 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|



