My Favorite Movies
| akfembiherself's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Much Ado About Nothing (1993, PG-13) |
|
| 2 |
The Cell (2000, R) |
|
| 3 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 4 |
The Matrix (1999, R)
Keanu Reeves is what they tried unsuccessfully to make Yawn yawn Tom Cruise to be. Unlike T.Cruise who sucks, Keanu Reeves 'rarely'(but has) falls short in parts he plays |
|
| 5 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 6 |
Pascali's Island (1988, PG-13) |
|
| 7 |
Funny Dirty Little War (1985, Unrated) |
|
| 8 |
Wedding in White (1973, Unrated) |
|
| 9 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 10 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 11 |
High Anxiety (1977, PG) |
|
| 12 |
The Producers (1968, PG) |
|
| 13 |
A.I. Artificial Intelligence (2001, PG-13) |
|
| 14 |
Welcome to Collinwood (2002, R) |
|
| 15 |
Johnny Mnemonic (1995, R) |
|
| 16 |
River's Edge (1987, R) |
|
| 17 |
The Emperor's New Clothes (2002, PG) |
|
| 18 |
Little Voice (1998, R) |
|
| 19 |
A Fish Called Wanda (1988, R) |
|
| 20 |
Sophie's Choice (1982, R) |
|
| 21 |
Fierce Creatures (1997, PG-13) |
|
| 22 |
I Love You to Death (1990, R) |
|
| 23 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 24 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 25 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 26 |
Joe Versus the Volcano (1990, PG) |
|
| 27 |
The Money Pit (1986, PG) |
|
| 28 |
The Bonfire of the Vanities (1990, R) |
|
| 29 |
Gridlock'd (1997, R) |
|
| 30 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 31 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 32 |
Sister My Sister (1994, R) |
|
| 33 |
La Vie Rêvée des Anges (The Dreamlife of Angels)(The Daydreams of Angels) (1998, R) |
|
| 34 |
The Unbearable Lightness of Being (1988, R) |
|
| 35 |
Wuthering Heights (1992, PG) |
|
| 36 |
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993, R) |
|
| 37 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 38 |
Black Robe (1991, R) |
|
| 39 |
Easy Rider (1969, R) |
|
| 40 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 41 |
Tollbooth (1994, R) |
|
| 42 |
Doctor Zhivago (1965, PG-13) |
|
| 43 |
On the Waterfront (1954, Unrated) |
|
| 44 |
The Pawnbroker (1965, Unrated) |
|
| 45 |
The Illustrated Man (1969, PG) |
|
| 46 |
No Way to Treat a Lady (1968, Unrated) |
|
| 47 |
Cypress Edge (2001, Unrated) |
|
| 48 |
Happy Birthday, Wanda June (1971, Unrated) |
|
| 49 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 50 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 51 |
Bicentennial Man (1999, PG) |
|
| 52 |
The Birdcage (1996, R) |
|
| 53 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 54 |
Unforgiven (1992, R) |
|
| 55 |
Get Shorty (1995, R) |
|
| 56 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 57 |
Shadowlands (1993, PG) |
|
| 58 |
The Brothers Grimm (2005, PG-13) |
|
| 59 |
The Talented Mr. Ripley (1999, R) |
|
| 60 |
The Rainmaker (1997, PG-13) |
|
| 61 |
Grosse Pointe Blank (1997, R) |
|
| 62 |
Hard Rain (1997, R) |
|
| 63 |
The Governess (1998, R) |
|
| 64 |
The Sum of All Fears (2002, PG-13) |
|
| 65 |
21 Grams (2003, R) |
|
| 66 |
Dead Man Walking (1995, R) |
|
| 67 |
We're No Angels (1989, PG-13) |
|
| 68 |
21 (2008, PG-13) |
|
| 69 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 70 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 71 |
Losing Isaiah (1995, R) |
|
| 72 |
Cat on a Hot Tin Roof (1984, Unrated) |
|
| 73 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 74 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 75 |
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995, PG-13) |
|
| 76 |
Big Bad Love (2001, R) |
|
| 77 |
The Song of Bernadette (1943, Unrated) |
|
| 78 |
Cannery Row (1982, PG) |
|
| 79 |
Pale Rider (1985, R) |
|
| 80 |
The Glass Menagerie (1973, Unrated) |
|
| 81 |
Cold Blooded (2003, Unrated) |
|
| 82 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 83 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 84 |
Phenomenon (1996, PG) |
|
| 85 |
The Apostle (1998, PG-13) |
|
| 86 |
The Handmaid's Tale (1990, R) |
|
| 87 |
The Outfit (1973, PG) |
|
| 88 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 89 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG) |
|
| 90 |
The Island of Dr. Moreau (1996, PG-13) |
|
| 91 |
The Wild One (1954, Unrated) |
|
| 92 |
Guys and Dolls (1955, Unrated) |
|
| 93 |
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972, NC-17) |
|
| 94 |
One Eyed Jacks (1961, Unrated) |
|
| 95 |
Mutiny on the Bounty (1962, Unrated) |
|
| 96 |
The Ugly American (1963, Unrated) |
|
| 97 |
Viva Zapata! (1952, Unrated) |
|
| 98 |
A Dry White Season (1989, R) |
|
| 99 |
Reflections in a Golden Eye (1967, Unrated) |
|
| 100 |
The Fugitive Kind (1959, Unrated) |
|
| 101 |
Primary Colors (1998, R) |
|
| 102 |
The People Under The Stairs (1991, R) |
|
| 103 |
The Full Monty (1997, R) |
|
| 104 |
Thelma & Louise (1991, R) |
|
| 105 |
The Piano (1993, R) |
|
| 106 |
Bad Lieutenant (1992, R) |
|
| 107 |
Alice Doesn't Live Here Anymore (1974, PG) |
|
| 108 |
Holy Smoke! (2000, R) |
|
| 109 |
Mortal Thoughts (1991, R) |
|
| 110 |
The Road To Wellville (1994, R) |
|
| 111 |
Catch-22 (1970, R) |
|
| 112 |
Escape From Sobibor (1987, PG-13) |
|
| 113 |
The Russians Are Coming, the Russians Are Coming (1966, Unrated) |
|
| 114 |
Driving Miss Daisy (1989, PG) |
|
| 115 |
Celtic Pride (1996, PG-13) |
|
| 116 |
Throw Momma from the Train (1987, PG-13) |
|
| 117 |
The War of the Roses (1989, R) |
|
| 118 |
Drowning Mona (2000, PG-13) |
|
| 119 |
What About Bob? (1991, PG) |
|
| 120 |
Analyze This (1999, R) |
|
| 121 |
Fargo (1996, R) |
|
| 122 |
Trees Lounge (1996, R) |
|
| 123 |
Ed and His Dead Mother (1997, PG-13) |
|
| 124 |
Addams Family Values (1993, PG-13) |
|
| 125 |
The Pallbearer (1996, PG-13) |
|
| 126 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 127 |
Lord of the Flies (1963, Unrated) |
|
| 128 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 129 |
Code 46 (2004, R) |
|
| 130 |
Jacob's Ladder (1990, R) |
|
| 131 |
Greenfingers (2000, R) |
|
| 132 |
Mr. Holland's Opus (1995, PG) |
|
| 133 |
Krippendorf's Tribe (1998, PG-13) |
|
| 134 |
Saving Grace (2000, R) |































































































































