Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  albav's Rating My Rating
1
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 5.0 Stars
A tactile movie! I wanna plunge my hand inside a bag full of beans to feel the sensation! Unforgettable! After the sixth time I've seen this movie...I chose to add half of a star! Definitely, the best one I've ever seen in my life!
Click to Rate
2
Easy Rider (1969,  R)
Easy Rider 4.0 Stars
An interesting way to travel with your imagination across the 60's in USA!A little bit too documentary!
Click to Rate
3
Eyes Wide Shut (1999,  R)
Eyes Wide Shut 3.5 Stars
I love the unceasing usage of the red color everywhere in the movie! I've never understood the ending but I like it enough...
Click to Rate
4
Chocolat (2000,  PG-13)
Chocolat 3.5 Stars
I don't remember the movie exactly!But I know that I loved it!In my opinion this is the most unfailing way to judge art!It must hit your soul, not fill your memory!
Click to Rate
5
Nirvana (1997,  R)
Nirvana 3.5 Stars
An interesting Italian production! I wanna borrow the word "underrated". It describes well my opinion on this movie! I love the fluffy snow and coloured B&W!
Click to Rate
6
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket 4.5 Stars
Milestone!Every comment is useless!I saw it when I was 12!My dad thought it was a common war-movie!He made a big mistake!
Click to Rate
7
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park 4.0 Stars
A Blockbuster movie that hides an outstanding plot!Please guys...read the book and try to shoot the film again!I'm sure it wouldn't be so easy...Job well done, Steven!
Click to Rate
8
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
9
Black Cat, White Cat (,  R)
Click to Rate
10
Scarface (1983,  R)
Scarface 4.0 Stars
This is paradise, I'm tellin' ya. This town like a great big pussy just waiting to get fucked (Tony Montana). Guys...this is poetry!
Click to Rate
11
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum 3.0 Stars
The most exciting movie of the trilogy!
Click to Rate
12
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner 3.5 Stars
The thing I liked the most in this movie? The stunning noise always beating in the background!And the B&W photos on Deckard's piano!He feels a real obsession for them...like a replicant! Vangelis' OST is awesome!
Click to Rate
13
Ronin (1998,  R)
Ronin 3.0 Stars
Outstanding car chase scenes! The plot is quite mazy and a little bit confusing! Not exactly the best work of Robert De Niro, in my opinion...
Click to Rate
14
The Godfather (1972,  R)
The Godfather 4.0 Stars
Marlon Brando: amazing. Al Pacino: fierceness in his eyes. A wonderful movie that has shown Italian Mafia all over the world!
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments