My Favorite Movies


  ALBEY33112247's Rating My Rating
1
Fantastic Voyage (1966,  PG)
Fantastic Voyage
A fantastic movie with a fantastic theme and fantastic special effects. No other movie like it!
2
Earth vs. the Flying Saucers (1956,  Unrated)
Earth vs. the Flying Saucers
Special effects make saucers seem realistic!
3
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
Fahrenheit 451
A very intriguing look at a bibliophile caught in a future bookless world!
4
Three Days of the Condor (1975,  R)
Three Days of the Condor
A great one for CIA/secret-agent fans!
5
Niagara (1953,  Unrated)
Niagara
Niagara Falls and Marilyn Monroe! What else can I say?
6
The Hills Have Eyes (2006,  R)
The Hills Have Eyes
A colony of radiation-deformed humans overtake and subdue a family of vacationers! Ultimate terror!
7
The Day After (1983,  Unrated)
The Day After
A movie every human being on the planet should see! The reality of a nuclear holocaust!
8
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
9
Perfect Stranger (2007,  R)
10
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
11
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
12
The Fountainhead (1949,  Unrated)
13
The Birds (1963,  PG-13)
14
Heaven Can Wait (1978,  PG)
15
Man on Fire (2004,  R)
Man on Fire
A shocking look at Mexico's child kidnapping trade! Denzel at his best!
16
Heaven's Burning (1998,  R)
17
Brokedown Palace (1999,  PG-13)
18
Silkwood (1983,  R)
19
The China Syndrome (1979,  PG)
20
The Black Hole (1979,  PG)
21
The Stranger (1946,  Unrated)
22
Life-Size (2000,  G)
23
Saw (2004,  R)
24
Saw II (2005,  R)
25
Saw III (2006,  R)
26
Saw IV (2007,  R)
27
Saw V (2008,  R)
28
Roswell (1994,  PG)
29
The Roswell Crash: Startling New Evidence (2002,  Unrated)
30
The Tiger and the Flame (1955,  Unrated)
31
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
A faithful adaptation of Stephanie Meyer's novel!
32
The Shrimp on the Barbie (The Boyfriend from Hell) (1990,  R)
33
Girl, Interrupted (1999,  R)
Girl, Interrupted
A startling look at what goes on in a mental institution; one gir's experience, from her eyes!
34
Dune (1984,  PG-13)
35
Dead Man Walking (1995,  R)
36
Hard Candy (2006,  R)
Hard Candy
A wild look at a child internet predator!
37
Eternally Yours (1939,  Unrated)
38
The Cold Equations (1996,  Unrated)
The Cold Equations
Although somewhat low budget in make, this movie is an excellent thriller with an excellent ethical theme!
39
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
A realistic look into the mind of a genius who becomes a schizophrenic! Very moving!
40
Flatliners (1990,  R)
Flatliners
Medical students flirt with Near Death Experiences induced medically by themselves!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments