My Favorite Movies


  alemagico's Rating My Rating
1
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Johnny's voice is so enchanted!
This movie rocks my world.
Lovely, amazing, brilliant, gory!!!!!
Jamie is one of the sexiest as Depp,
and all of them sings very beautiful!
To bad it got's a gory ending........
who love this kind of movie, will
know what I mean...lovely,eh?
2
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
BUY IT ON DVD NOW!!!!!!!! Have seen it at IMAX 3D AND MORE THAN 200 TIMES!!!!! This movie was brilliant!!!! AWESOME EFFECTS!!! And great possession scene...powerfull I guess,but very well visualized. ON IMAX IS FANTASTIC!!! LOVE HOW CLOSE THE OJECTS AND THE MAGICS(even Daniel) WERE OF ME!!! I wish Harry was even more close,hehe.
3
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
Saw it, it has cool stuff's and the story it's very interesting. The war and the fairy stuff mix up! equals to a masterpiece by Guillermo del Toro!
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
This movie it's the last one,and i want to say it was realy good!
Cant wait to see again Jack Sparrow and his crew for a fourth movie!!!
5
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
COOL,BUT NOT AS COOL AS MY POTTER!
6
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
I love the movie!
His special effects, everything!
I can't wait to see them as a family forever in all the fantastic movies!
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
LOVE IT!
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Amazing and on DVD it's much better!
Love Alfonso Cuaron as the director for such wonderful movie!
VIVAN LOS LATINOS!
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
I saw this on DVD more than 1000 times,a lot more than that!
Best movie from Cris Columbus I bet!
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
Cool stuff to remember!
11
The Wind That Shakes the Barley (2007,  Unrated)
The Wind That Shakes the Barley
BEST MOVIE EVER MADE!
CILLIAN ROCKS!!!!
12
Hippie Hippie Shake (2010,  R)
Hippie Hippie Shake
CILLIAN REALY IS TALENTED!
I cant wait to see this new film
of freedom and songs as HIPPIE!
Those days were so cool.....even
I think the Simpsons know how
to recreate the ERA! (cool episode).
CILLIAN MURPHY ROCKS!
13
Zonad (2003,  Unrated)
Zonad
I saw a video clip of it and it was fantastic!
Cillian dint act so well here, but yeah it realy was cool enough to see.
14
Disco Pigs (2003,  Unrated)
Disco Pigs
INCREDIBLE!!!!!!
Cillian rocks in this movie...so talented and so dramatic! Runt is my fave character next to Pig. Their childhood, their chalenge to live in a world with violence, indulgence and so different is the real mix for this masterpiece. Teenagers of 17 with problems of love, and when they realize their not mean to be together....it's when we realize...love is not an option to live...we live for us...not for materials or persons who does not love us, only love us for who we are...not passion...BUT I SAW IT SO MANY TIMES IT STILL THE BEST!
15
The Trench (1999,  Unrated)
The Trench
It's an amazing film....war is not an option but yes....another good movie...Cillian is my fave here as Craig. Love it!
16
Breakfast on Pluto (2005,  R)
Breakfast on Pluto
CILLIAN ROCKS AS KITTEN BRANDON!!!!!!! He realy made an effort to choose a character totaly different as he usualy mades his own (villains). In this one he choose a guy who always though being a girl was easy, loving others of the same sex, falling on problems and watch his best friends die or have a baby! His life was so horrible and painful...looking for a mom who dosnt want him or leave him on his own sence he was born, looking for her and see she only remembers having 2 kids and that's it...nothing involving her older son, Patrick! it is sad that this kind of things still pass on this real world, were people have this homofobia, or hate their sons or daughters to be something different from what the Bible says! This movie made me laugh, cry and made wanted to see it all the times I wanted because it was not only brilliant, it was wonderful and lovely and AMAZING! I love this story and Im glad they won some Golden Globes and Oscars too! If they made a sequel, count on me!
17
Sunshine (2007,  R)
Sunshine
300 times I saw it! AMAZING! Cillian Murphy rocks in this one! I WISH I WOULD LOVE THE ENDING but it was so...confusing..he save the world...but what about returning years later...he lied...Anyway, AMAZING AND BRILLIANT FILM! Cant wait to see a sequel or something else...
18
Sunburn (1999,  Unrated)
Sunburn
So cool movie....but the story was not that interesting without Cillian Murphy...he was the lovely touch that without it...the movie sucks...Cillian give all to this film...the others...did not give the 100 Murphy gived on the characters...anyway...I realy prefere enjoying the music video of the movie...
19
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
THIS MOVIE ROCKS! It was so cool to see two of the best legends of kung fu! JET LI AND JACKIE CHAN! Both were so awesome! I loved Jet Li as the King Monkey...so mega funny! And all the characters as the protagonist, all so amazing in kung fu....i recomend this movie! SEE IT!
20
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
ITS AMAZING!!!!!!!!!!!!!!!!!
I got to be honest, way better than Iron Man (NO OFFENCE AT ALL). Got a great cast, good special effects, great secuence of action and of course, LATINOS!!!!!!
If Iron Man is going to be part of the next Hulk, it could be the best thing the director got in his mind. Mixing things not always are good but a try at least is worth it.
21
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
What Happens in Vegas
All I can say is that if your truly in love of someone, DONT WASTE THAT! This movie is so freaking amazing, lovely, hilarious and have some good feeling on it. Cameron and Ashton are wonderful in this film. Well, they made this movie special. If you got a couple, see this movie, because is worth it. Just how to waste your life on Vegas, and then regret it finding the true love. NICE!!!!
22
Hancock (2008,  PG-13)
Hancock
Well, all I can say is that this movie rocked my WORLD!!! It has amazing special effects, good cast, Will Smith always make me laugh, he is so talented!
Good drama, action scenes and also, hilarious!!!! I realy recomend this movie to everyone outhere!!! At least the ending could sound tragic, but I loved everything. And if you dont see this movie I got only one word for u: A**H**E...call me a**H**e one more time...or: I will put your head on that mans a**!!!!! Hilarious I guess, hahahaha!!!
23
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
A lovely story about Wall-E and Eve, on how to save the world from evil robots and make a new wonderful EARTH with the help of humans who have been used and made themselves fat. It's a true inspiring movie for kids but also wonderful for those who realy want to know the meaning...of love.
24
Red Eye (2005,  PG-13)
Red Eye
I got this movie on DVD, and have seen it like 100 times or more! When I first saw this movie on theater, I only got one reason: CILLIAN MURPHY! He's so freaking talented in this movie! He's psyco look, how he treated Lisa (Rachel) and the way he manipulate his voice when it was damaged, brilliant! If you think this movie is not scary enough, at least keep looking Cillian's blue eyes!!!
25
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
I cant believe I dint comment this movie yet...well, now I DID! This is the reason why I love so much Cillian Murphy. Anyway, in this movie, we know how Bruce was growing, how his life changed when his parents died, his romance with Rachel, and his fighting as Batman. My fave villain here: Dr.Crane/Scarecrow!!!
Well, at least was a cute/sexy villain to watch, hehe. This movie got a great cast, and great music too! I recomend this, and Gotham Knight (Anime), before seeing DARK KNIGHT!!! (if you realy want to know what happened between both movies).
26
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
AWESOME! HAVE SEEN IT 100000000 TIMES ON ENGLISH, SPANISH AND FRENCH!!! ITS BRILLIANT, MAGICAL AND THE SONGS ARE WICKED!
100 stars for this amazing movie!
LOVE DANIEL AND ALL THE CREW!
AND THANK GOD I LOVE IT CAUSE THE CREW IN PERSON ARE AMAZING, AND I WONT FORGET THOSE DAYS AT NY ONLY TO MEET THEM!!!! GOF PREMIERE ROCKS AND HP CAST RULES THE WORLD!
27
Watching the Detectives (2007,  Unrated)
Watching the Detectives
This movie is brilliant and so hilarious! Cillian looks good as a comedian! HE ROCKS! Lucy was like the psyco girl in the story! She was CRAZY!!! Poor 'Neil', how much he suffered cause of her!!! I loved this movie and every movie Cillian is in! He is so talented! And the story was good and creative...people who is in love need to know this: SEE THE MOVIE TO KNOW THE REALITY OF LOVE COUPLES! THIS IS INSANE!!!! YEAH!
28
HIMmeetä valoa (2005,  Unrated)
HIMmeetä valoa
Interesting documental. HIM's life is not that easy as we supposed it is. Ville's childhood was not that fun at all as Linde and Mige's. That trio were at the same school, doing music sence little and of course, making fans. They passed for love depressions as any normal people, but they made good changes at least...less drinking I guess, hehe. Anyway, good movie and HIM ROCKS!
29
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
WOW! "Cant smile without you, cant smile without you..." Hilarious! But wow, this movie is not the best from the summer, ok? It has good special effects, amazing make ups, good styles of dresses, everything so wonderful! The story was always good, sometimes slow, but it was worth it. If your a fan, well, I only could say it could be seen but not recomend it. Its not the best film from GUillermo Del Toro at least...not even better than PANS LABERYNTH!!!
30
Penelope (2006,  PG)
Penelope
Fantastic and wonderful! Lovely and enchanted! But I got a doubt...if she acepted herself as she was...why her nose was gone? I prefer her as a pig than as a normal girl. Well, its a movie...thats why in EARTH people prefer the beauty knowing that beauty dosnt stay forever..it gets old and dirty...and then dies...and its true...your not beautiful forever...its sad but true. People should accept them as they are, by heart, not cause she or he is handsome or gorgeous or has a great body...hell no. Anyway, great cast, great film, cool and funny...its worth it...yeah it is. Recomend it!
31
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D) (2008,  PG)
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D)
I loved this movie. But I missed it on 3D. Were I lived those special effects of the movie were almost lost, cause we dont have those 3D theaters or IMAX. But it was worth it. I loved the cast, and how they interact with each other. Cool escenography, colors, everything! It was a nice movie...ohh well, a copy from the last 2 old movies that were made, only with a difference: 3D? Yes, only that and oviously the cast and a bit of the story too. In the book and the old 2 movies is supposed to be the teacher and his students, in this new one, is a teacher, his nephew and this women whose dad was a scientis (or whatever is called or writen, Im not perfect, ok?). But at least, I recomend it to those who got a 3D theater close or want to enjoy a RIDE!!!
32
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
WOW!!! SAW IT ALREDY 1000000 times!!!! I will be honest, I loved the movie from the start to the very end. Scarecrow's life has ended but Cillian did a good job making him again as 'Crane'. He did a little acting there but it was worth it (it was a way to connect his escape from Batman Begins to his arrest scene). Now, the real thing...Heath as Joker...explendid, amazing, brilliant, MARAVILLOSO!!! That Joker deserves more than an Oscar, deserves everything! If it wasnt for Cesar Romero's 1st Joker performance, nobody would study it and make it even better. Oviously, Cesar's and Jack's Joker will never be smashed or crushed by Ledger's Joker. All 3 are great but thks to Cesar's, this last Joker has grown to be better and well made. Bale did an amazing job as Batman (But of what I saw, Im so sorry, but he needs Robin and Batgirl). He did fighting all alone. Maggie as Rachel...did a great acting but not as good as Katie's. Anyway, she will never make it to the 3rd movie...rest in peace. TWO-FACE: HI, Im 2-Face and....WTF? It was amazing but he's life was to short...rest too...At least Aaron's 'Dent' got more acting on the movie. Gary's 'Gordon'...I was almost crying in a part that remembered me of 'Sirius Black', but at least he survives and helps Batman to trap Joker. Ok...at least remember...I recomend this movie...maybe Scarecrow/Robin/Batgirl/Riddle/Joker will apear on a 3rd one...WHY? Batman cant fight crime alone...Scarecrow is not dead & is on the comics that will be used for the 3rd as every villain u could know. Oh, and maybe THE JOKER will be replaced by Depp...WHO KNOWS? He's the only one who can take Ledger's place in that Joker part. RIP LEDGER Y_Y.
33
The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009,  PG-13)
The Imaginarium of Doctor Parnassus
I want to see this film cause is was the last one of Heath Ledger(IM A BIG FAN OF HIM SENCE LORDS OF DOGTOWN and Brothers Grimm), and of course cause Colin, Jude and Depp will asume his role in this one, his last film....RIP LEDGER....
34
Public Enemies (2009,  R)
Public Enemies
The film was allright, kinda boring. Almost felt asleep. LOL
But yes, the acting of all was fantastic and brilliant. I learned so much today.
But yes, is a film I wont recomend to anyone. That's all I got to say.
35
Alice in Wonderland (2010,  Unrated)
Alice in Wonderland
CANT WAIT TO SEE THIS TIM BURTON FILM! AND WITH JOHNNY DEPP ON IT AS MAD HATTER!!!! YEAH BABY!
36
Batman Gotham Knight (2008,  Unrated)
Batman Gotham Knight
I got this the first day it was out on DVD!
I realy loved the 6 stories, even the 4 story with Scarecrow and Killer Croc on it. My fave stories where the 3rd, 4th and the last two...practicaly I dint love the first 2 stories but I loved them! I think this helped me understand more THE DARK KNIGHT...(Era is Anna Ramirez here). Love anime/manga, and this were very good, I will say: BLOODY BRILLIANT! I saw this DVD like 10000 times! I cant stop watching it! Its so good! Well...cant wait for another good anime like this one!
37
Driving Lessons (2006,  PG-13)
Driving Lessons
Love how Julie Walters and Rupert's relationship has grown. They act so kindly and so amazing. This movie is so good. and about Laura Linney...she could be his mom, but Julie as Mrs. Weasley rocks! Tamsin and Michelle...I envy both. Rupert is so cool here,I wish he makes more movies that are not from Harry Potter,hehe(just joking).
38
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
Me hizo llorar(it made me cry). I dont know why, but spanish movies are well made, and Im not judging here, but I prefer latin movies instead of american movies. Guillermo is latino, mexican. And he has a beautiful mind, he creates beautiful movies with messages inside them. In this case, dead with life. How we can see spirits of the ones we love. When someone dies, lives a message behind, letting us know, we got a purpose to live. I give 5 stars, because it diserves it. Not cause it was made by a latino, cause the message was deep, and made me cry. It remind me of a dream I got when I was a child, when I saw my great gran-mother die, saying goodbye to me. I knew she was on a better place, one I would never see here on EARTH. I believe in God and in angels, and this movie was realy made for me. I realy enjoy it. Even my mom cried,hehe. My brother was scared and my dad sad. The message was there for all of us. One more thing...keep your dreams alive and never let anyone take those dreams from you. Be yourself...and about EARTH...its dying...and we are too.
That war will never end...inocent people will be drowning...evil will keep on those peoples mind...and soon the real thing will rise. (No puedo esperar por que ese dia llegue - i cant wait for that moment to come).
39
Troy (2004,  R)
Troy
WOW! Loved this epic movie. It was of my interest. It was very strong, the action scenes were bloody brilliant! Everything was amazing! It has a sad ending, which I felt very bad...very sad. The action, the romance, everything was good. The cast made a great performance, everything looked amazing. The way they dressed in those times, everything for me was fantastic. I realy enjoyed this movie and I recomend it to those who havent seen it, even the ones who arent interested on it. Cause the thing I always say is, how do you know that the movie is bad, if you havent see it? Or watch it? I always see them before saying 'Im not interested'. But yes, I recomend it. LOVED IT!
40
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
I realy enjoyed this film. Heath Ledger was hilarious, Johnny Knoxville...dint knew he acted so well. America Ferrera, is there too! LATINOS AL PODER! Well, I realy loved the story of Alva, of every skater there in the movie. I recomend it. Its worth it.
41
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
It was ok. I realy enjoyed this one. It was a little confusing cause the women who was with Brendan on the other 2 isnt here, but Maria did a great work as his couple. Another thing...it is based years later, so, that means, the boy here is the s......of them. Jet Li's mummy was so cool, but its not a mummy at all(see movie to know what he's realy made of). And the end of the movie wants me to recomend it...no so much, but I want to...cause a 4th film could come....and on Peru.
42
Peacock (2009,  PG-13)
Peacock
I cant wait to see this film of Cillian and Ellen Page. I know it will be amazing, and I wont stop posting any news I get, ok?
I will do whatever it takes to let you informed. Wow, cant believe Cillian will make himself look like a lady again...Emma is called, his alter ego in the film. Interesting right?
43
Dali & I: The Surreal Story (2009,  Unrated)
Dali & I: The Surreal Story
CANT WAIT TO SEE THIS CILLIAN MOVIE!
44
The Purifiers (2005,  R)
The Purifiers
Love it! Dom was brilliant! This fighting movie is expectacular. I know people dont always love indi films, but this one is a very good indi film. I have seen so many, I could watch as many indi films I want.
45
Shooting Livien (2005,  Unrated)
Shooting Livien
Defenetly I need to edit this movie review. I saw the film for 2nd time, and now I fell in love with it. Its so magical and pure, and the message is so clear to me now: "We need to risk our life to make our dreams come true even in the hardest times of our lives".
John risk it all for his mother...only to make her happy, to make himself happy, his band happy, my gosh. How much we need to risk to be famous? To be persons? To be ourselves? To get atention and love? Is to much to ask??? Its a masterpiece of a film for me. The acting was amazing. I loved how Jason acted, it was so real and so energetic. Dominic Monaghan (my idol and inspiration) did an amazing act as Owen, so wow it makes me want to cry. I enjoyed every actor even the beautiful songs, as the "Glow" song and some others I cant remember, but love them all. If their was a CD, I would buy it without thinking it twice, :) I do recomend this film.
46
I Sell the Dead (2008,  Unrated)
I Sell the Dead
I nice comedy/terror movie with my fave hobbit and LOST star...Dominic Monaghan. I dont only want to see this movie cause of Dom, I want to see it too cause I havent seen an horror film like this before...it looks different and is darker and has comedy on it, so its a difference for me between a horrible horror movie vs. a well made comedy/horror film. Im very interested on it.
47
The Hobbit (2011,  Unrated)
The Hobbit
I cant wait to see the HOBBIT movie, but I wish Dominic, Billy, Elijah and Sean get back on the film as they said on the MTV interviews, well Dom and Sean said that(I hope Guillermo takes them in the proyect). And oviously Viggo and Ian. I want part of the old cast here!!!! Realy, I have enjoy the books and Lord of the Rings movie, and I realy want to see at least a teaser now, hehe. THIS MOVIE WILL ROCK!

PD: DOM SAY IT! I cant believe its so cool to be true! Cant take my eyes of this crew. CANT WAIT! Realy, if they are going to put the 4 hobbits for the second part of THE HOBBIT, wow, it will be so good to watch! Trust me when I say...let me love u film/crew. Aww. XD
48
The Edge of Love (2008,  R)
The Edge of Love
I just watch Edge of Love, and I got lots of feelings. Hapiness, sadness and even anger. This movie was amazing, and I even loved it. Cillians character was wonderful, stronger and very dramatic. I even cried a lot for all the situations he passed (Killick), and even his wife(Keira). She suffered a lot. Sienna Miller was brilliant! I was like wow, she could be my friend but then...she changed...and I felt like hating her. The cast was perfect and the story was amazing. I will always be honest with this, Cillian has been my all time inspiration in acting, and I just love the way he gets involved in the character, how he transforms into that character, and I just loved the way he went trough in the movie. But Keira and Sienna...give it all and made this movie...a magical inspiration for me...cause I just wish I could be as famous as they are...love the magic of movie theater...its just beautiful! I realy recomend this movie, cause Sienna, Keira and Cillian...are totaly awesome as actors/actresses. The other one..I forgot the name, sorry, was also amazing. I just do enjoy this films and recomend it to everyone. Oh one thing...the baby was adorable XD
49
The Tale of Sweety Barrett (1998,  Unrated)
The Tale of Sweety Barrett
Cillian Murphy...this movie was out on 1998...and the cast acted amazing!! I loved it!!!! I dont care if he just make a cameo...but it was ok. Bartender, haha, so cute.
50
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
AMAZING, BEAUTIFUL, ENCHANTING, MASTERPIECE, ABBA'S SONGS ARE THE BEST EVER!

I think that the best musicals ever made are HAIRSPRAY, ACROSS THE UNIVERSE AND MAMMA MIA! LOVE THEM ALL! I RECOMEND THEM ALL TOO! U SHOULD SEE IT IF U LOVE MUSIC, ACTING AND THE FUN TO DANCE TO THE MUSIC!!!
51
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
MY FAVE!!!! I GOT THE ORIGINAL ON VHS!!! EVEN THE SOUNDTRACK! AN INSTANT CLASSIC FROM TIM BURTON! ITS A MASTERPIECE!!! LOVE THE WAY IT WAS CREATED! THE NEW SOUNDTRACK ROCKS!!!! Only that Flyleaf did the song cover of WHATS THIS? horribly..sound like emo to me...aww. I prefer the cover of Fall Out Boy. Anyway, this movie I love it, sence childhood, love the story of how Jack wants to introduce christmas to his halloween town..ITS A MASTERPIECE THAT WILL RULE TROUGH THE YEARS! THANKS TIM BURTON!!! U ROCK!
52
Prince of Persia: The Sands of Time (2010,  PG-13)
Prince of Persia: The Sands of Time
I realy am suprised. I read the script of the movie of Prince of Persia: Sand of Time, and got involved. As a girl,cause Im a women/girl...Im in love of prehistory and acting things, and I love Egipt stories and Greece too. I think Prince of Percia will rock and make this game look as a masterpiece in theater. The cast is brilliant, and I realy cant wait. The director, Mike Newell, the one who direct Harry Potter and the Goblet of Fire, is the one giving this game a life on screen. Im not saying am part of the cast, or an extra, cause that is totaly false. I just manage to read the script on internet, by one who was on the cast and wanted to share his experience on set and oviously the script itself. I just watch the hole walktrough of the game of Sand of Times, and loved it! Im now seeing the other games trough now, cause I just cant wait for the movie and the rest of it too.. I hope Disney keep doing movies of good games, and even stories we can love and apresiate with our own eyes. XD
53
Pet (,  Unrated)
Pet
At last another new film of Dominic Monaghan. Cant wait to watch it...but is on production...oh well, I can wait for this thriller.
54
Blindness (2008,  R)
Blindness
I saw this and I kinda felt blind myself...it was a good movie, even Gael Garcia did a great job. This remind me of Resident Evil a bit, cause with all those people on the street, screaming for help, it just devastating. The actors did a great job, and for some reason the leason here is...if ur not blind, at least help does who are. They need us...cause we dont know when we need them.
55
Eagle Eye (2008,  PG-13)
Eagle Eye
Lots of action, to much suspence, and great sequence of drama..I think the actors did a great job, specially Shia and Michelle Monaghan.
56
The Men Who Stare at Goats (2009,  R)
The Men Who Stare at Goats
I want to see it only for a few of us who were at the film( as my best friend Carlos...who dies, XD), in the Puerto Rico set of course, cause now they are filming at Mexico XD
57
Green Street Hooligans (2005,  R)
Green Street Hooligans
Its a good film cause makes u think a lot...and makes u think what u got in life, family, friends...and the ones u could trust and not trust. If I call those guys my friends, I must be crazy. Those are not friends...they make u get in trouble and worst...die. Be sure of which people u call friends and best friends...they can look different if u know them better...

PD:This movie make me sick...so much violence, so much gore...I cant believe Manchester/London was so violent those days...I dunno if those ilegal gangs still exist...now I dont know if its safe going out there...my dream was to fly to London, and now I dont know if I would want to go...I know the world wont be safety anymore..and I just want to say that if Matt from the start fightet for his rights, maybe they would never kick him out of Harvard, and does deads would not have never happen. Talking is the way to resolve things...thats why this world is like this...to many devils and cowards...and we angels trying to put things right for God. Life is so great, and just people could never get that...using drugs, fighting, killing, language, bad humor, sex abuse...and even women suffering those abuses of men...and men of women. I just got a question from a game called FABLE which it sounded interesting for me to say: If u are in this world, what path do u choose? I will defenetly go with the good choice, that is go to a new university, get a work, and live happy ever after. Problems dont resolve a thing...they only get u in trouble and the worst...DEAD.
58
Coraline (2009,  PG)
Coraline
I need to be honest with this film. It has a lot of Nightmare Before Christmas on it, but this film is ABSOLUTLY PSYCO!
Its brilliant! AWESOME FILM! And yes, for kids? NO WAY!
Kids dont understand this things, not yet! I watched this last night, and the adults like me, were laughing and screaming very hard, it was bloody scary and psyco, so cool! I did not scream, I just learned so new things from this. I mean, thanks to movies like this, I enjoy acting more and more as editing vids. THIS MOVIE IS FULLY RECOMENDED!
59
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
AWESOME MASTERPIECE! I know it wont be better as Nightmare Before Christmas, but is spooky, briliant, colorful, very dark, and great effects. Just a brilliant masterpiece of Tim Burton again! XD
60
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
Madagascar: Escape 2 Africa
I LIKE TO MOVE IT MOVE IT!
ITS HILARIOUS, AMAZING, FANTASTIC, WONDERFUL, BRILLIANT, BLOODY AWESOME, INCREDIBLE! BEST ANIMATION MOVIE ON NOVEMBER!!! 2008!!! I know Madagascar and James Bond will rock/rule november forever and ever!!! Cant wait to watch it again!!! I REALY RECOMEND THIS 2 MOVIES, EVEN THIS ONE! Does who wasted money on the vampire, I dint waste it at all, cause I waste it on this movie who I know that u can waste and watch with ur family and friends for eternity!!! Only that u dont need to worry if kids dont understand, cause that makes the movie even more interesting and funny to watch, XD
61
Ringers - Lord of the Fans (2005,  PG-13)
Ringers - Lord of the Fans
One of the most amazing movies I have seen...if ur a LOTR fans, I recomend u to see it!!!!
62
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain
I loved it from start to the very end. I could not believe how sad was the ending, but he was strong...it was so sad. At least his daughter invite him to go to her w****ng. Their was to much love expressed, very touching movie, I loved it. The feeling was there, both make their characters their own. Anne made me suprised, she acted so different even made a topples!!!! I was so shocked! Even Michelle (I know she misses him as we do, but she has a new life now). I hated that this kind of person just by seeing them giving themself love, separated them, give them space, I mean, take out their work at Brokeback, living them in pain, in the lost, both where so in love! Y_Y But the real deal is that....I miss Ledger, he gave a beautiful performance. Rest in PEACE CHAMPION!!! I recomend this movie.
63
I Love You Phillip Morris (2010,  Unrated)
I Love You Phillip Morris
I want to watch this film, cause Jim is risking on something new as a gay couple. It looks interesting to watch him on another new film, but this time as a gay men with Ewan Mcgregor as gay too. Cant wait.
64
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
This movie rocks my life!
I will see it as many times I can. Well...I have watch this film 10000000 times, without stoping....ok, I stop sence 1 week ago, cause new films on christmas have arrived. But well, cant stop watching it, and the cast are so talented, their true passion for acting is what inspires me on my acting classes. LOVE THEM ALL!
65
Cherrybomb (2009,  Unrated)
Cherrybomb
Cant wait to watch it. Great cast, and Rupert Grint here, is going to be damn good. If not, at least get some inspiration and if not...dont have words to say.
66
Four Christmases (2008,  PG-13)
Four Christmases
I realy recomend this film. Is super hilarous! If u got a situation like this, man/girl ur funny at everything! This comedy was perfect and the quimic between Vince and Reese is perfect! Is like they know each other sence wow, long time ago! Its amazing how they act togheter. Even those kids suprised me, very talented indead...like I said, acting is not about modeling, is about studying and getting on the character till the end...we dont need models in movies, we need actors, true ones. Anyway, it was very funny and the message was clear too: Love each other no mather what problems u have, never lie, be honest always with ur couple, never leave something behind just for being the most ridiculus thing u have done in life, cause anything can be known at the end, and for family: no mather if ur divorced or has parents divorced, parents are parents, and thanks to them we are all born in this world and we need to love them wathever it is the problem they have or had, cause we all got problems and we can deal with it...just watch and enjoy the fun...u will understand the message as I did..it made me cry...and laugh, and sing, is funny!
67
Nothing Like the Holidays (2008,  PG-13)
Nothing Like the Holidays
Amo lo boricua! Thank God Im a puertorrican and I love my family and my beautiful island. Is a joy to watch a film that pure and sabrosa as my country. Divorce is very common here, but thank GOD their is a lord and an union to fix those things, cause without a family, u cant give a parranda t the neiborgh or sing to Jesus on his night (25/dic), cause thats the day he was born. Very hilarious film and love it...cant wait to watch it again someday! XD
68
White Male Heart (2009,  Unrated)
White Male Heart
Cant wait to watch this film!
69
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
INSTANT CLASSIC! I remember watching this when I was only 9 years old...good memories still coming and thats sweet. Heath was wonderful and funny. Realy I enjoy this film as million times, is just a classic! LOVE IT! I cant stop watching it, even with those awesome songs. Recomend it!!!
70
Casanova (2005,  R)
Casanova
Amazing film, so charming, instant classic. I just love the plot, the hole set, is very classy. Is marvelous, and the acting is outstanding. Heath did amazing, Charlie and Sienna did also amazing. the cast did wow, I dont have words, is awesome. I realy enjoy it. I love this films so much. Is history I guess...but awesome!
71
Sin City (2005,  R)
Sin City
I will give this film 5 stars. One, the plots were amazing. Two, the actors just blow my head away. Realy, Elijah creep me out as Kevin, wow. He did amazing there. Benicio del Toro, cause of him, Im even proud of my island Puerto Rico, he did outstanding. Jessica Alba, as an hispanic talent, she is awesome. She did well too. Bruce Willis, gosh, amazing too. He acts so cool. The latin-american Rosario, she did amazing too. And to finish, the number 3 is cause I recomend this film cause is better than THE SPIRIT and has REAL ACTORS with a REAL PLOT. I just love it!

PD: I hate gore, violence, drugs, and bla bla bla, but I just watch the film to see how they act so I could get more lessons learned, and so I did. I learned a lot today.
72
Batman: The Movie (1966,  PG)
Batman: The Movie
IF IT WASNT FOR THIS MOVIE AND THE ACTORS ON IT, U WOULD NOT SEE BETTER PERSONIFICATIONS OF IT! Without Cesar Romero, their would not be a Jack NIcholson Joker, and without this one, their would not be a Heath Ledger Joker. THINK OF IT! DONT BE IDIOTS! THKS TO THIS, I CAN ENJOY BATMAN, maybe I laugh cause its old, but remember, old is smarter than u are! SO BEAT IT URSELF! IF U WANT TO SEE HOW THIS WAS MADE, WATCH THIS!

PD: All my family, say the best Catwomen, Joker, Batman, Robin, Pinguin and Riddler, are the ones on this film and worldwide, I know this is the true, cause I saw those series and even this film and Im a lucky women to say original makes the new century and its totaly true.
73
Two Hands (1999,  R)
Two Hands
I love this film, is a classic, and I would never regret myself for not commenting on it yet, but now I will, XD

Jimmy(Heath) has a mission to make, but he fails...at the end he gives the(Spoiler) to the bad guys so he could be free of that mission. I call it mission for those who havent seen the film. Theirs a man there that kinda makes you think his him when his older, but he's (spoiler). Anyway, if I continue writing about it, it would be like million spoilers, like the boy who realy is a (spoiler) and (spoiler) the bad guys at the end for the killing of (spoiler's) best friend. Is hilarious, it got gore, violence, drama, romance, everything u can imagine...ok, it has no sex, so, that's great for me, cause that makes me wanna puke, XD But realy, I recomend this film and u will see...its worth watching! CHECK IT OUT!
74
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
The Day the Earth Stood Still
A beautiful film about aliens, but not the same ones you see on TV or on Steven Spielberg movies, not that fake look. I know everyone believes on what u think exist or dosnt exist, but for me, what causes the hurricanes, disasters, that is nature, sister of GOD and angels, even of mine, cause I know Im an angel, it sounds weird, but is in what I believe.

Anyway, the film was amazing, the visual effects and the CGI were outstanding, the make up and those light effects were amazing, love it, and defenetly, is worth to watch, and yeah, I recomend the original too. But to be honest, the original is about aliens, and this version, is about how we people have being destroying our EARTH and how we can change before something worst comes to tell us what we have done. Realy, makes u wanna think about everything that u or us have done to the planet...and if we dont save it...we can all die.
75
The Four Feathers (2002,  PG-13)
The Four Feathers
Love it, it breaks my heart and puts me into tears...so sad and lovely at the same time. Fully recomend this film to everyone.

PD: Heath and Kate did amazing!
PD2: POWERFUL, STUNNING, BRILLAINT, FANTASTICO, BELLO!
This actors did an amazing job, make me feel it was real even I cried very hard. Its how those things were, cruel and rude. Sometimes for love u need to fight for something, but war is not the solution. War only means dead, meanwhile love means salvation. Still in this 21 century, people fight, kills, knowing that we only want peace on EARTH, we dont want to suffer more than we do now. I hope peace comes to this world soon, I dont know...this film made me cry and *sigh*....is damn sad. Heath will be missed....and he did outstanding in this film, he did awesome, his acting skills were out of this world in this one...Kate did brilliant too, she was so powerful, so real as Ledger was. Even Wes was incredible, stunning, brilliant. Wow....I just love this film and I realy, REALY, recommend it to anyone. This is history...and history shall be made. PEACE :)
76
Push (2009,  PG-13)
Push
THIS MOVIE WAS BRUTAL!!!!!!
ADORO EL CAST! This film has the magic of my fave shows mixed in one (HEROES/CHUCK). It makes sence. It remind of those stuff which rock too also, :) The cast is so talented, thats what I call acting. We dont need models acting, thats so anoying and so BARBIE (nothing against models ok? Is that I dont need good lookings acting when true actors can do that job. Like the frase: "Actors are for acting and models for modeling") I realy enjoyed this film. Dakota and Chris did brilliant and make the movie hysterical and very psyco. Powerful ending and beggining. LOVE IT!
77
Pay It Forward (2000,  PG-13)
Pay It Forward
I totaly loved this FILM! It made me cry so freking hard (for not saying the bad word). Its something we still are living in this world, something that cant stop but we want it to stop. So many inocent lives in this world suffering, so many mothers in pain, so many young people killing without reasons like the case in Germany, so sad. I wish all this pay it forward message gets in all hearts cause is so f****ng truth! It makes me angry to think war is still touching many peoples heart, losing their sons and daughters on a war that should end, so many inocent lifes dying with bombs or getting shoot by others without any reason. WHAT THE HELL IS GOING ON WITH THE PEOPLE OF THIS WORLD? WHY THE NEWS ONLY SHOWS THE BAD THINGS INSTEAD OF THE GREAT THINGS WE PEOPLE CAN DO LIKE SAVE A PERSON IN FIRE, HEROIC THINGS THAT MAKES US PROUD OF OUR LIVES, OF THE ONE OUR MOTHER AND FATHER GAVE US? Without a mother we could not have been born and without a father we wouldnt have a sex, like female or male, our identidy! GOD! I realy love this movie....and I wish to pay ti forward always like I have always do. I RECOMEND THIS FILM A MILLION, no, A BILLION TIMES TO EVERYONE WHO HAVE PROBLEMS IN LIFE! Killing or giving up is not a solution, we got a purpose in life, maybe helping somebody as our family or a friend or a single stranger in need. I realy want peace, dont u all want the same thing? WHY MONEY instead of health? WHy suicide instead of a second chance? Why KILLING instead of helping lives? Why SUFFER instead of doing something that makes u happy? PLEASE! WATCH THIS FILM, and I promise u, u wont feel the same!
78
Milk (2008,  R)
Milk
Defenetly my weekend consists on sad movies with a message very clear to me at every cost. First I saw Pay it Forward, then the superhero comic Watchmen, and now Milk. All this films talk about racism, social discrimination, sex abuse, drugs, alcohol, even helping others and the world. What have we done to make this world be in pain? We are human and a disaster. We have transform humanity into monster. I dont want to sound a bit rude or anything, cause Im not a person to judge, but we humans have destroy this planet. We dont recycle, we dont care about nature, I do care about nature and recycle. I care about my family, friends, new friends, and strangers. I care about my homosexual, metrosexual, heterosexual friends, cause we are humans, not a symbol, not something bad, we are persons, we are alike in things, dont we? I realy recomend this film to those who still dont know humans well, nor themselves. I do know myself very well, I know my way in this world, cause we all do, we got a purpose in life, something to do, some help to give, even a smile to receive. I promise you, this film wil make you think of all the racism we have created, all the discrimination we have done in years, not 10 or 20, almost all century! I do recomend this now and forever. And Im glad Sean won an Oscar, cause his performance was outstanding, marvelous and bloody brilliant!
79
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
MASTERPIECE/BRILLIANT/AMAZING/HERMOSO/BRUTAL/KAWAII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Defenetly the best film of 2009 so far!
So pure action, comedy, deads! EVERYTHING!
AHH! SO FREAKING AWESOME! BLOODY BRILLIANT!
ME ENCANTO EL FILME DE PRINCIPO A FIN!
Now I can say: THATS EDITING AND CGI!
Now I saw the difference, and I have learned so much
of it! Love acting, is pasion and love!
Huge Jackman was hilarious and the bad ass of the film!
Dominic Monaghan was funny/cute and sad...cant say why I cried.
Ryan Reynolds....hilarious and wow! (the end of him is incredible)
Taylor Kitsch....hottie, funny, bad ass :)
Liev Schreber....got lot of feelings mix up...is like I hate his character,
but I love it too....his acting was so incredible!

I just want to say thanks to the cast for making this film so amazing,
cause your acting skills are so upper level and I realy want to be someday at the point you all are XP
80
The Rum Diary (2010,  Unrated)
The Rum Diary
This is what I call lucky me! I thank God for my beautiful island, Puerto Rico and the oportunity to let me watch real actors acting on my fave place of the island, well one of the fave areas, called Viejo San Juan (Old San Juan).

They will be filming on Viejo San Juan, Naguabo, Vega Alta y Toa Baja/Alta.
Cant wait to watch the actors in action!!!
My friends and I are proud of some of my actor friends who will apear there too, as Javier Ortiz(he was on Che Guevara and The Argentine) SAN JUAN TRIP NEXT WEEKEND!
81
Dragonball Evolution (2009,  PG)
Dragonball Evolution
Defenetly people in this world are not good fans as I am. First of all, look for the original series of Dragon Ball, when Goku is little, and meet all his friends, Bulma, Roshi and Chamcha, including Chi Chi, and then you would say: Hey, Im looking at the same things as in the film! Yeah, that was my reaction, including my brother's. We are total fans of this series as Salior Moon and Pokemon, 100 fans should I say, and I saw this film and my brother was like: OMG! That happened on the anime too! Duh! Is the same thing only in human. Some things where better explained in the film as the story of Goku's grandpa and other stuffs. But yeah, Goku was supposed to be little, even Chi Chi, something in the movie was changed, cause he is 17 to 18, and in the series his little, like less than 12, let's put 9 years old more or less. Another thing I got by curiosity as the movie was going on an on....what happened to the pig, the blue man that was with the evil women, and the marvelous cat? This things where important on my childhood, but sence is a human movie, they dint put them there. Oh well, I give 5 stars, because Im a real fan and I enjoy it and the CGI effects where great, and the cast was marvelous.
82
Star Trek (2009,  PG-13)
Star Trek
Wow, without words! Star Trek has iluminated my mind because is brilliant. The actors were out of this world, incredible acting of 'Kirk' and Zachary Quinto(Spock). JJ Abrams(director of LOST) made of this film a MASTERPIECE, includes the compositor Michael Giacchino(compositor of LOST) that made the music sound familiar and marvelous!!! Realy, I recomend the film even if your a fan or not XD
83
Up (2009,  PG)
Up
A wonderful experience in 3D just hours ago in a theater in Puerto Rico, Plaza las Americas. I realy enjoy this family film, and it remind me of my grandma, that is resting in peace in heaven. Their adventures were outstandings, even I laugh very hard, but still Ellie remind me of my grandma somehow, what my brother found hilarious is that not only womens were crying, EVEN MEN DID! Somehow, Pixar movies have everything we need, action, fantasy, drama, comedy even violence, something Im not very happy with, but its what we are living now. And yes, something I learned from this film is something Ellie tells Carl at the end: "Thank you for this adventures. Enjoy the new ones" (something like that) I realy recomend it, but please, dont do like me, LOL But if the granny reminds you of a family of yours, cry, it makes you feel better, :)

PD: 3D amazed me! Cant wait to watch ICE AGE 3 on 3D too!
And I think it should be nominated for a BEST ANIMATION MOVIE on the OSCARS, and yes, win it for Disney/Pixars. And yes, cant wait either for TOY STORY 3, that will come out on June 18, 2010, XD

And an extra something: That last thing I say about "Thank you for this adventures. Enjoy the new ones" its very true. Because everyday we do something new, we go to new places, talk about new things when ur with friends and family, or just remember when u went for the first time to Disney or New York (my examples). Experiences give you the fun of life. You dont need to go and fly the world, when with your family and friends you can have the best experience of your life time! Thats what this movie motivated on me, fun, life and living happy! You should do it too! If you live on US, visit every state! If u live on Puerto Rico, visit every city, and if u are a person that wish to go to Japan or London, why wait till your old, when you can do it now? Money dosnt give you happiness, but it can bring it taking you to places you never knew it existed. And of South America, I would like to go to every city, to Ecuador, Argentina, Brasil, Bolivia, Venezuela, Guyana Francesa, Guyana, Chile and Uruguay!!! And yes, the Amazonas, before humans destroy it and leave us without another place to visit, gosh Y_Y
But anyway, life needs to be fun, thats all.

Quotes I like:
"You dont talk that much....I LIKE YOU!" - Ellie to Carl
"We will never be lost....ups" - Kid to Carl
"Shoo, shoo, bla bla bla" - Kevin vs Carl (hilarious)
"Squirel!!!!" - Dog

Things I saw that I loved:
The beautiful background, very lovely CGI, very well made. Those falls where beautiful, and I realy wish to go South America now, LOL
The music made by the composer of LOST and STAR TREK, Michael Giacchino (it sounded familiar somehow, but it was wonderful, never knew it was him till the credits, hehe). And yes, Pixar mades movies so real, it makes me cry! I always bet my brother that I would not cry on Disney films, but I always end up crying. Its Disney, so, cant be serious all the time, because it makes me laugh and cry hard, XD
84
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Defenetly 10/10 stars. I have seen this film 3 times right now, and a 4rd time will come soon. Anyway, here are my topics.

The acting: MARVELOUS! The trio did amazing as always. They have grown obviously, but grown in acting! They have improved so much, they did great! Daniel was hilarious as Rupert, well, Rupert is always hilarious, cause his character is not a serious character at all. Emma did well as Hermione, I believed her crying when Spoiler was dating Spoiler (maybe you alredy know what couple Im talking here). I feel that touch, I even cried. Michael Gambon, 2 words: BLOODY BRILLIANT! Or as we say in Puerto Rico: BRUTAL! I realy enjoyed his acting, I learned so much in only 2 different days, July 17 and yesterday, July 24. I realy want to be such as good as this actors are. One that realy got my eye out and suprised me was Tom Felton. I realy need to go to twitter and tell him what I tought, but hey, I would say it here: HE DID AWESOME! INSPIRING! LOVELY! I believed every tear, every word. He did marvelous! Helena Bonham Carter, this actress always makes me laugh and makes me mad. Her character is darker in films, and brilliantly scary. I enjoy her acting so much. And yes, Alan Rickman, the Severus Snape people who havent read the books hate. Yeah, he kinda looks like the bad guy, but...he can be good, right? We cant guess that yet (I know the end of this).

Music: OUTSTANDING 10/10! Nicholas Hooper did once again a marvelous music soundtrack. My faves realy are the JOURNEY TO THE CAVE and WEASLEY WEEZES, or whatever is writen, :) The rest was amazing, but only 2 hit on my fave list.

Visual Effects: IMPRESIONANTE! MARAVILLOSO! BRUTAL! Well, I have said enough in spanish, lol. But yeah, I love my language, I respect it, but yeah, maybe you dint get it, right? In one word I will say this: 10/10. It was the best visual effects ever. And yes, somehow those smoky Death Eaters remembered me and some of my friends from that SMOKE MONSTER from LOST. And yes, they look better than SMOKE MONSTER :)

The set: I WISH I WAS THERE! - Dominic's word on Elijah's interview (Easter Egg). Yeah, I would say the same, lol. The set was wonderful, I realy loved the train, it remind me of Final Fantasy 8. I dunno why, but I wish to watch slowly the Weasley Shop, it looked amazing! That girl vomiting candy, marvelous! I loved that ride. And enjoyed also the ride on the Milenium Bridge, even if it was for a while, maybe seconds. London is a place I wish to visit someday :D

SPANISH POWER: Ok, this one is gonna be short, but Natalia Tena did splendid in this film. Short I say because she is only on UNA ESCENA. I write this in spanish to not spoil anything, unless you understand that, sorry. But anyway, she is one inspiration for me. Im latina, and watching a english woman, with spanish blood in vains is realy powerful, inspiring, I enjoy her films, and spanish interviews, love her accent. I dunno why, but she did great in this film, and loved her new look as Tonks :)

To end this, yeah, I cried as lunatic, laugh as lunatic, and imagine book vs. movie all the time. And yes, this film is actualy for me the best of all series! To be honest was like the book, not exacly cause I could mention some things that where edited or change of area, but did well, but sence I could not say spoilers, I could say they dint cut much, only some things Im glad were cuttet :) or cut :P (Hate the Fudge chapter, glad he dint make it)

Hope you have enjoyed my review, and hasta la vista amigos :)
Puerto Rico review, by Alex aka Lilianetty
"Remember, an ending will never be ending, unless the story is finished"
85
My Sister's Keeper (2009,  PG-13)
My Sister's Keeper
I cried. I cant deny that. This film touched my heart, gave me more reasons to live. So many people want all the money in the world, for what? Look at this case, I know is a movie, but all this girl wanted was to live with her family, go to the beach and have a boyfriend as any normal child of her age, 15 years old. This can happen to anybody. I do believe in miracles, but most important, in life. Mothers in this planet need to know that their sons and daughters wont be with them forever. Something we humans do wrong is that we dont believe on the 'LET IT GO' thing. Hello! We need to let go someday, sometime, somewhere! I have said goodbye to some of my friends who died of cancer or leucemia. It was hard, but I dint give up. My grandma died, and I dint give up. Im just living life like nothing has happened. But you know what, life is not money, life is what you do to live it. If you have played with someone for only 3 years for putting an example, and in the 4th that person died, dont feel bad for that persons dead, feel happy you spend those 3 most wonderful years of your life. Life is beautiful, even love! When a couple breaks up, you need to let it go! I know you will suffer, but YOU NEED TO LET GO! More people will come to your life! You need to let go! That's the message of this film. Life continues, and you got a lot to give and live. Give to those who dont have nothing, give money to hospitals, to the poor people, to kids that dont have families, to childs who have been born, GIVE THEM SMILES! I want to become an actress just for one simple thing: TO BRING SMILES ON THOSE FACES! :)

About the acting:
Cameron Diaz, Abigail, EVERYONE did amazing! They acted with all their heart, believed the character, cried, laugh, smiled, got mad, all the gestures of the face they got it all! The story was well made, is true! This is something we have lived in real life. Somehow we have passed trough all this. Families with cancer, leucemia, friends or family that have died. Is all true! Life is no fantasy, life is hard and happy, but is up to you if you want it that way. Your the only one who can make this world a change. No one will change it for you, ONLY YOU!

And the make up was brilliant! Gosh, it was so bloody brilliant!
I JUST...*tears*, I recomend this film to everyone, my friends, family, new friends, strangers, EVERY PERSON IN THIS WORLD! I know it will do a change...somehow...it will do, but I asure you, it will change your life...forever.

ATT
Alex aka Lilianetty
86
Outlander (2009,  R)
Outlander
This movie is great. But there's something I'm against it: Why killing other living people, because of nothing? You need a good reason to eliminate them. I just dint know why for nothing. But still good effects and the acting was ok. But I dont recomend it, sorry :)
87
FlashForward (2009,  Unrated)
FlashForward
The book is awesome! And the 1st episode was a blast! OMG! Can't wait for the second episode! I knew Simon was somehow conected to Simcoe! He is kinda Joker, but his like Theo! I KNEW IT! Some things have changed, but still is like reading the book again! Great cast, special effects, music, all is fantastic! This is why I love acting and sets! FLASHFORWARD IS OUTSTANDING! My fave episode so far is 'White to Play', were you get to see the siluet of Simon (psyco), and Simcoe (the famous scientist on the book). Episode 3 was amazing, almost made me cry.

Episode 4 was a blast! And Dominic/Simon made his debut at last! This episode means a lot to me as a book fan, because at last we know Simcoe and Simon work together, as on the book Simcoe and Theo, only that Theo has a flashforward where he dies (Demetri on the show), instead of Simon. But we won't know for sure his destiny, so, episode 5 means more Simon clues! And yes, this episode remind me of Grey's Anatomy & CSI/Heroes. Episode 5 was cool, kinda slow, but the acting was faboulous! Olivia got a message knowing Mark was going to be drunk in 6 month from now, but who sent her that message if the one who knew was Mark's boss?

Episode 6 was the creepiest, scarier, spookiest, psyco episode ever!!! Dominic Monaghan as Simon did an excelent job. His acting got me in shock cause I never imagined him as a psyco/elegant character! I need more training of acting from him defenetly! The actor of Simcoe always makes me get shock, he acts so great as Sonya/Olivia and Joseph/Mark. I enjoyed this episode so much, as the music & acting.

Episode 7 was a suprise in the pocket, and episode 8 MY NEW FAVE! 2,4,6,8 episodes are brilliantly made and so alike to the book! Now Simcoe and Simon will go public and will tell they did the FLASHFORWARD! Hurray!!!

Episode 9 was like a soap opera but a very well done soap opera/novel. I loved how Bryce travel to Tokio to find his girl, his Keiko aww.

The final mid season episode (10) got everthing I wanted: Acting, special effects (for TV), great story (very well based on the book), all. Im glad they will continue on January 22, cause then I will see double Charlie/Simon/Dom LOL
88
Wizards of Waverly Place The Movie (2009,  Unrated)
Wizards of Waverly Place The Movie
I loved the movie and the message too, even where it was filmed! I love my country Puerto Rico so much, realy it gived this movie a touching fealing! It makes my heart happy, and joy with tears. Im proud to be puertorrican, realy, I do! hope they film more of this films here, it makes me so proud! Selena did an excelent acting, as everyone else, even Xavier Torres as 'Javier' (even knowing his a model). 5 stars, maybe millions! I cried, laugh, I enjoyed this film. Can't stop the magic of repeating LOL

PD: I even knew it was filmed on San Juan, El Yunque (Rio Piedras and half Luquillo) and yes, Las Cuevas de Camuy. Im an expert on my island if you din't knew alredy, cause I was born here and I have lived here my eternal life, and Im proud as I said before of being a boricua, PA QUE TU LO SEPAS!
89
District 9 (2009,  R)
District 9
Story: I don;t believe on aliens, sence we humans are aliens, or sort of, sence womens can have babies inside, bleed and not die, mens....they can't hold it, so they are not that strong, just saying. But anyway, did make me cry somehow, and believe aliens are not that ugly to hurt or just make them move, is like rich making poor work for them, which I hate, cause I hate rich people, knowing money will leave you in missery and die with nothing only your body...who else knows what they will do to you in the morgue. But it was nice....somehow...nice.

CGI: Brilliant. Lot of people at the end of the credits who worked hard for this masterpiece, the make up, everything was amazing. I wish I could work behind cameras, maybe on this somehow, :P

Music: Brilliant, it make this intence, moving, touching...I hated the humans somehow on this film, and love more the aliens, because what I saw in this music was pasion and love....the only human I din't hate was the one who sacrificed his life for the dad and child, kind heart....kind music on background. It touched me.

Acting: I don;t know who this actors are or where they come from, but still they inspired me somehow, cause I want to become a full actress, Im an actress, but I want to be full, not only play on theater, a movie, something full, not an extra, which Im not saying being an extra is bad, cause it gives you credit an makes you grow up and learn new things, is a good experience, but they...just touched my heart! Don't know where they come from, but did an excelent and NATURAL acting. I have never seen an acting so natural in my eternal life! This is so recomended to actors and actresses, REALY!

In my opinion: 5 FULL STARS for this movie, produced by my fave director of Lord of the Rings, Peter Jackson, realy a masterpiece. I hope it get's nominated at the Oscars, at least on the CGI visual effects award, I hope and pray for it. They diserved it. Worked so hard to make all of this real, the make up, the monsters/humans, everything! Loved it, very inspiring. Only that I don't agree on something....DONT ALLOW KIDS TO WATCH THIS! It can make them think this is real....and realy, we don't want more brain damage in this world as we have alredy. Just a recomendation, just that. Enjoy my review, and if you din't lke it and you believe on aliens...think again. We are not alone in this world. Humans are all over the universe, we are not ugly, we are not perfect, we make things with our imagination, and realy, aliens? Look at the mirror first, and tell me we are not that....as I said before....we womens can make life as men....we must be that....human, not alien :D
90
G-Force (2009,  PG)
G-Force
Story: I was told this was a movie for kids, but Im wrong. Is how the human creates machines to destroy themselves even the animals living on it. So, 5 stars for telling the truth Disney! GO ANTI-MACHINA/HUMAN!

Music: AWESOME! I loved the suspence and drama songs, including Lady Gaga's JUST DANCE and Black Eyed Peas BOOM BOOM POW and I GOT A FEELING. Defenetly brilliant.

Acting: It was great, the voice over (in english and spanish (SPAIN not MEXICO) rocks! The acting was well made, funny, but dramatic too, which I like sence I love drama when Im acting, so, 5 stars for that too. Nicolas Cage and Penelope Cruz are my idols in this film, more Cruz cause I got spanish blood in my family vains, even if im puertorrican, mix of 3 cultures and race (SPAIN/AFRICAN/INDIAN). Love that!

CGI/SPECIAL EFFECTS: IT HAS BLOWN ME AWAY! Defenetly 5 stars! I loved it! The robot/machina kinda remind me of TRANSFORMERS, but sence it's Disney, I forgive them telling them this movie was way more cooler than TRANSFORMERS (sorry fans, but Im not a fan, Im an admirer of acting and all of the 7th art things, it's what I like, it's what I know, and what I keep learning).

To end it, I recomend this film if you love drama/sci-fi/comedy/adventure as LOST, FLASHFORWARD, NATIONAL TREASURE, HOMBRES DE PACO (I haven't seen this spanish novel, but I do recomend it, sence what I have told, is great), and yes, JAMES BOND. Take it or leave it. Is you who needs to choose, and you got nothing to lose. Reality is that we humans are creating things we know will damage our health and brains, so, instead of saying machines can save us (yes they do somehow), do the things for your own and stop being useless. We are humans, we are not useless, and we got a nature to protect, including animals, inteligent animals that can tell us if a storm is coming or not. Don't kill, just PROTECT! That's the message of this film. ENJOY MY REVIEW.
91
Surrogates (2009,  PG-13)
Surrogates
Story: 5/5 stars. We are humans that have done machines to make us better, to look cool and beautiful, but we need to understand we are humans, not machines, we can destroy what we have made, cause they will never make us who we are or feel. That's the message: We do not depend of machines, we depend of us, the world is made by humans, and by humans it's should stay!

Music: AWESOME! Very typical. It remind me of THE DARK KNIGHT and FLASHFORWARD somehow, by the visions in the end.

Acting: All this actors did a great and oustanding job. Realy, I learned so much about how to look robotic on a scene, very complicated indead, but fun to watch and maybe do someday in my acting job.

CGI/Visual Effects: Defenetly the make up and the CGI make this actors look like robots. I realy enjoyed the magic of theater, the magic of make up (Im learning how to do make ups now, and realy is very fun to do), and the effects were amazing.

To end this, we know this is imposible, that we believe machines can save us, but realy, machines are the ones who have separated us of our families, has shut down the comunication. We have stayed on msn, cellphones, and TV's, instead of going to parties, to enjoy halloween with friends, christmas with friends and family. We know in the end we die alone, we die without money, without the things we won. Because life is not about machines, is about our own lives, and what we will do with it. Is your choice if you want to end up like a machine, or end up like a human, like what you should be, because you were born as a human, and you should die as one. Live together.....die alone. Enjoy my review.

PD: Most of the critics did not understood the message realy, but me as an admirer of acting did. I just needed to add something quickly. We are born to be loved, to be hugged, to smile and laugh, to enjoy the blue sky, the green nature giving us oxigen, the wind give us the breeze, and the heart to beat. We are humans, and we should know that forever.
92
I Love You Beth Cooper (2009,  PG-13)
I Love You Beth Cooper
Story: I just got flashbacks of my memories on High-School and wow, so many tears got out. This film was hilarious. Last day of High-School and passed it that way, gosh! There are so many ways to say good bye to those years....the beer and sex thing not my thing, hate it, but it was a great movie anyway.

Music: It was a great choice! So many music of the 80's and the 21 century. Realy great mixes and suspence secuences.

Effects: I saw somehow some visual effects there mixed with reality stunts, and was great. It took me some time to swallow some action scenes, but wow, realy great stuff to watch and learn for the acting fellows of mine, as me as well :)

Some quotes I loved & that are true, (I remember some frases, not the exact ones, ok? Some are added by me cause I got inspired) are this: "This is life. Live it", "The good moments of High-School are this ones", "This is our last year together, but it's not a good bye for eternity". There are more quotes I would like to add, but this ones, are the most memorizable for me. Enjoy my review and hope you have or had a good High-School time.
93
Perrier's Bounty (2008,  Unrated)
94
9 (2009,  PG-13)
9
Story: Basically is about how the humans keep wanting machines for help and how this in the end destroy the world...yes, destroy. The theme is based on reality, so take it as an advice. Don't create what you can't control. To add more, is about a scientist that divide his soul on 9 little pieces (sack boys, 1 girl only) to save humanity, or at least make humanity save the world of the machines.

Voice Over(Actors): They all did well, but it looked somehow like playing a Final Fantasy video game while watching Little Big Planet. Still Elijah did amazing as 9, and can't wait for his SPYRO voice over :P

CGI EFFECTS: The film is all computer, but somehow gives it a style of a well destroyed world on the 50's, almost new century (the 21's). It looked amazing.

Music: In the music case, it was outstanding, very much like this games that you can't stop watching (FF again as an example), and films as DISTRICT 9 or LOTR (fellowship story and war fights humanity vs. machine). Those were basically the themes touched on the music from the film.

To end this, this is not a child's film, even knowing Little Big Planet is an influence, but still, it's like watching almost a Mary Shelley's Frankenstein film (1994 peraphs?). Anyway, enjoy my review, and don't believe on machines, cause they still can hurt you in mind and can let you blind! (computer I may say and cellphones).
95
Inception (2010,  PG)
96
2012 (2009,  PG-13)
2012
Plot: This is based on what the MAYAS from PERU have told: in their amazing calendar, the MAYAS predict the end of the world, making the humans decide on fate and luck for DECEMBER 21, 2012. You can survive if you don't destroy the EARTH, cooperate and put trees, don't make stupid wars, don't fight for a boyfriend or girlfriend, etc. I loved the plot, including the romance of the President's daughter, the father and son, the triangle love (a real one, not the stupid triangle of Bella/Jacob/Edward one, I hated that film on all the cases for a good 7th art film). THIS FILM MADE ME CRY SO HARD! So many good thing to discuss!

Acting: All the actors did an amazing job, transmited well the story that the screen/script/director writer wanted! I believed every move, every gesture, every sound of it (not like NEW MOON, who realy got me crying, cause I want to act, but not like they did gosh). I loved all this actors of 2012, they are my new inspirations.

Music: 5/5 DAMN STARS! This film got it all!!! The music made me do flashbacks at FLASHFORWARD and LOST, even STAR TREK for a moment (in scenes at the end).

CGI effects: Defenetly 100000000 stars!!!! But I don't think they can make a ship in 2 years for almost 4 billion people living on EARTH. That is a fake defently LOL But wow, it was like watching FLASHFORWARD/INDEPENDECE DAY/LOST/LOTR/HP/STAR TREK/THE DAY AFTER TOMORROW!!!! I loved this, truly inspiring!

Director: AN STANDING OVATION!!! 5/5 stars for his amazing directing. Loved all the way it was filmed, the acting, everything! Just an amazing film, with great actors and wow, music, all!!!

To end this: 5/5 stars and more!!!!
To be honest, and to put a point of discussion here: This is the world we live in, we can heal it over time. It can be stopped. 2012 will never happen, got that? The end of the world is when you die, cause when you die, you cannot party, work with honesty, fly or travel with friends and family, or just survive a dead of someone you love or a brake up. Believe me, when the end of the world comes, let me know :)

PD: We are humas, we are the only animals who think we are not animals. If we can think, we can make EARTH look better, we can stop invading other planets, other countries, make peace, stop wars, stop violence, child abuse, woman/gay/heterosexual abuses, drugs and alcohols, everything! We are 4 billions or more, we can do better than sit and wait for the end to come! WHAT ARE YOU WAITING FOR!!!???? THIS IS THE WORLD WE LIVE IN!!!!
97
The Hangover (2009,  R)
The Hangover
Plot: Doug is getting merried and his pals decided to make him a wish. A night stand in LAS VEGAS. Vegas eh? Only that a couple of drinks change the story! You need to see this amazing film, cause in the credits you will understand everything LOL

Acting: Gosh, watching Ed (Andy in THE OFFICE), Justin Batha (Riley on NATIONAL TREASURE), Zach and Bradley together is a laugh! Their acting was so natural, I got scared. Does they act like that when they are drunk? I hope not XD But still, they make an inspiration to me and my brother, cause acting is so hard, people think getting in a drunk character with amnecia is easy, and believe me, that is the most difficult acting cause you need to be very concentrated...concentrate :)

Directing: Todd did amazing, with the story, the effects, it was all so well made, the camera, the stunts, all! It was hilarious.

Music: Totaly 5 stars for Ed and his lovely voice :P I knew THE OFFICE will open him more doors than before THE OFFICE XD But yes, the music was great, very moving, very rock type, I love rock, so it was very my type!

In total, a 5 star each, cause LAS VEGAS is a very big place to play and get LOST. Can't wait for a second part if their is a second part tough...
98
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
Plot: White vs. Black, Good vs. Evil, like the dolls :) Just as simple as that. Only that does who were the good ones, will end bads, or "viceversa" as we say in spanish. In the end we know good will win. Hope MAX STEEL dosn't get a film or else....still waiting for a POWER RANGER come back LOL

Acting: Siriously? It was STUNNING! AMAZING! POWERFUL! It was all I expected from this great CAST! Not any movie has lot of cast members that we know. Come on! Joseph Gordon-Levitt suprised me! Never tought he will end playing a dude as creepy as Scarecrow or The Joker in Batman Begins and Dark Knight! He looks like a perfect match for a ScaryJoker. And Brendan Fraser and THE MUMMY on the same film? That was WOW! Bloody Brilliant! And never tought Sienna Miller was on this film. She is a great and talented actress, and did amazing. Everyone did amazing. I just enjoyed this film.

CGI EFFECTS: What can I say. In two words: BLOODY BRILLIANT! It was a fantastic adventure under the sea and above Paris, France! I enjoyed it, and hope I get a behind the scenes so I can learn how they created does amazing effects....I think somehow when I saw this in FINAL FANTASY and other great video games in store now :P

Music: 5 stars each song. Total Fatality. Amazing.

Directing and Script: Script is now added on my reviews, and yes , the story was simple, but getting to know who was who was kinda hard, for me realy it was! The director did amazing, the cast director awesome, and the script writer too. I just love 7th art, it is something I call WAY FUN to do and watch. Try it, acting people think is easy, but believe me, it is not easy, is fun, but not easy.

To end this, 5 total stars to each of this actors, cast, crew, director, cgi effects people, to all. And yes, music was outstanding. Still, Im waiting for a POWER RANGER come back :P
99
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
Plot: As simple as I can say it. Two brothers trying to hurt by bets. How rude is that? And feeling something for your brother than can turn your hole life into a tragedy? Damn that hurts a lot.

Actors: Sarah did amazing as the cruel sister trying to get all to herself. Her character impact me the most. Selma Blair did stunning as a stupid and idiotic girl who dunno's what's going on in her life sence she's a mama's girl (instead of boy). Joshua Jackson wow! I never knew he was getting to be the cutest gay boy in a film (I love all his films and his character Peter on FRINGE). Sean did amazing, from a nice teacher to the wildest person that fights for love and cruelty (seduced by the evil Katherine/Sarah). Reese was impresive as Annete. This film has the best actors in the world, the best of the 90's I presumed (sence the 90's got talent actors as Katie Holmes, Michelle Williams, Heath Ledger, Naomi Watts, etc, etc).

Music: That's what I call true 90's. So many memories. I forgot how good it was those years including films like Cruel Intentions (2 & 3 are never getting what this one got on me). Loved the songs.

To make a short review, it was a great film with great actors, great views, great stories fill into one. Defenetly a movie I wish I could recomend in this 21 century if it's not hurting parents that much, sence childs and teens this days think life is short, but is not that short at all. Why doing sex, drinking, all that stuff in a young age? You can still wait for it, it's not to late to drink or have true love. Sex is not everything, drinking is not everything. Don't ruin your life with stuff you can wait to do in the future. If you can't wait, at least study hard, have a career, and then do it. Don't be a young father or mother. Is not to late to do the right thing. Enjoy my review and hope my advice get's to does who realy think they need it.
100
All About Steve (2009,  PG-13)
All About Steve
Plot: Steve has a blind date with Mary, a puzzle worker. Everything goes wrong. But in the end what counts is what makes you human and not the looks in the outside.

Acting: Was pure talent! I laughed, cried, smiled, any emotion I could share cause this cast did amazing! Sandra Bullock accepted the risk of doing a character that discribes most of the womens in this planet: Blond, crazy, idiotic, but smart, something not all the blonds, or may I say with respect, Barbies have in common. Thomas did out of this worlds same Bradley and Katy. I must say DJ Qualls did amazing too. This are true talents. I dunno why the critics hated this film so much. It is because they are racist? Is because the facts hurt them? Is the fact to know they are the media that crushes humans lives? Is cause we are not perfect and we keep ignoring we are not alone, that in this planet some are crazy, bitches, rockers, emos, gays, lesbians, mother with one child, father with one childs, damn, not perfect???? Is that to much to ask? Nope, I hope not.

Music: Defenetly 5/5 stars. The music was there in every moment, every great scene, even if it was funny, sad or happy. All moments got a great song that fit perfectly.

Effects: Their were less effects, but still make this look great, same the tornado/storm, the falling to the whole, etc. It was great, loved it.

To end this short review, I give this film 5 stars. Maybe you din't like this film cause you think you are the smarters person in the world, the most rich person, the most idiotic person, the perfect human, but I gaved this 5 stars, because it is a true fact we are living. Most people want to be accepted and what do we do? Kick them so hard so they can hide and never return. At least some people are like me, we accept them as they are, with their ideas, thinking, personalities. I don't need perfect friends, I just want them the way they are, nothing needs to change. The message of this film is very clear to me and I HOPE it is to all of you my friends: "ACCEPT THE HUMANS LIKE YOU AS YOU WANT THEM TO ACCEPT YOU, RESPECT YOU AND LOVE YOU". Don't change for anybody, and if you change, do it for your family and yourself. If you smoke and drink, you are responsible, and if you die, don't judge by saying: "I TOLD YOU SO". Do the right thing and live the beautiful life your father and mother gave you, don't waste it. Critics may hurt, but don't critic without looking yourself at a mirror.

PD: I know people sometimes don't like my reviews, and sometimes I don't either, but you know what? Is honesty what counts. I love acting, is my passion, but still Im not perfect, and I have done bad acting too. So, it's part of life to do errors, cause of errors we learn.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments