My Favorite Movies
| Alison366371681's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
An Officer and a Gentleman (1982, R) |
|
|
| 2 |
A Yank in the R.A.F. (1941, Unrated) |
|
|
| 3 |
Pin Up Girl (1944, Unrated) |
|
|
| 4 |
Follow the Fleet (1936, Unrated) |
|
|
| 5 |
My Blue Heaven (1950) (1950, Unrated) |
|
|
| 6 |
Moon Over Miami (1941, Unrated) |
|
|
| 7 |
The Major and the Minor (1942, Unrated) |
|
|
| 8 |
Once Upon a Honeymoon (1942, Unrated) |
|
|
| 9 |
Flying Down to Rio (1934, Unrated) |
|
|
| 10 |
Top Hat (1935, Unrated) |
|
|
| 11 |
Swing Time (1936, Unrated) |
|
|
| 12 |
Shall We Dance (1937, Unrated) |
|
|
| 13 |
Stage Door (1937, Unrated) |
|
|
| 14 |
Stage Door Canteen (1943, Unrated) |
|
|
| 15 |
Hollywood Canteen (1944, Unrated) |
|
|
| 16 |
Big Jake (1971, PG-13) |
|
|
| 17 |
Stagecoach (1939, Unrated) |
|
|
| 18 |
The Wings of Eagles (1957, Unrated) |
|
|
| 19 |
She Wore a Yellow Ribbon (1949, Unrated) |
|
|
| 20 |
Sands of Iwo Jima (1949, Unrated) |
|
|
| 21 |
The Quiet Man (1952, Unrated) |
|
|
| 22 |
North to Alaska (1960, Unrated) |
|
|
| 23 |
The Green Berets (1968, G) |
|
|
| 24 |
The Comancheros (1961, Unrated) |
|
|
| 25 |
Flying Tigers (1942, Unrated) |
|
|
| 26 |
The War Wagon (1967, Unrated) |
|
|
| 27 |
The Sons of Katie Elder (1965, Unrated) |
|
|
| 28 |
El Dorado (1967, Unrated) |
|
|
| 29 |
How the West Was Won (1962, G) |
|
|
| 30 |
Westward the Women (1952, Unrated) |
|
|
| 31 |
The Grapes of Wrath (1940, Unrated) |
|
|
| 32 |
The Male Animal (1942, Unrated) |
|
|
| 33 |
After the Thin Man (1936) (1936, Unrated) |
|
|
| 34 |
The Philadelphia Story (1940, Unrated) |
|
|
| 35 |
Ball of Fire (1941, Unrated) |
|
|
| 36 |
The Pride of the Yankees (1942, Unrated) |
|
|
| 37 |
You're in the Navy Now (U.S.S. Teakettle) (1951, G) |
|
|
| 38 |
XXX (2002, PG-13) |
|
|
| 39 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 40 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 41 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 42 |
Kill Bill: Vol. 1 (, Unrated) |
|
|
| 43 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
|
| 44 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
|
| 45 |
Wild Hearts Can't Be Broken (1991, Unrated) |
|
|
| 46 |
Holiday (1938) (1938, Unrated) |
|
|
| 47 |
The Bachelor and the Bobby Soxer (1947, Unrated) |
|
|
| 48 |
My Favorite Wife (1940, Unrated) |
|
|
| 49 |
His Girl Friday (1940, Unrated) |
|
|
| 50 |
Every Girl Should Be Married (1948, Unrated) |
|
|
| 51 |
I Was a Male War Bride (1949, Unrated) |
|
|
| 52 |
Operation Petticoat (1959, Unrated) |
|
|
| 53 |
Destination Tokyo (1943, Unrated) |
|
|
| 54 |
Monkey Business (1952, Unrated) |
|
|
| 55 |
Penny Serenade (1941, Unrated) |
|
|
| 56 |
People Will Talk (1951, Unrated) |
|
|
| 57 |
The Bishop's Wife (1947, Unrated) |
|
|
| 58 |
Gentlemen Prefer Blondes (1953, Unrated) |
|
|
| 59 |
The League of Gentlemen (1959, Unrated) |
|
|
| 60 |
On the Town (1949, Unrated) |


