My Favorite Movies


  1. alisonfoster110
  2. Alison

A few of the movies still commercially available, of Robert Douglas'

  alisonfoster110's Rating My Rating
1
Ivanhoe (1952,  Unrated)
2
The Flame and the Arrow (1950,  Unrated)
3
The Adventures of Don Juan (1948,  Unrated)
4
Helen of Troy (1956,  Unrated)
5
The Prisoner of Zenda (1952,  Unrated)
6
The Virgin Queen (1955,  Unrated)
7
Thunder on the Hill (Bonaventure) (1951,  Unrated)
8
The Desert Rats (1953,  Unrated)
9
The Lady Takes a Sailor (1949,  Unrated)
The Lady Takes a Sailor
Quite a good laugh, but I could be biased, as I've never seen Robert Douglas in a comedy before. Surprised at Jane Wyman's engaging performance, as I'm not really a fan. She was good though. One of those afternoon fillers that's good to laugh at without stretching your brain too much !!
10
The Fountainhead (1949,  Unrated)
11
King Richard and the Crusaders (1954,  Unrated)
12
Night Train to Paris (1964,  Unrated)
13
Fair Wind to Java (1953,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments