My Favorite Movies
| alstarnaud1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
| 2 |
Death Race 2000 (1975, R) |
|
| 3 |
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984, R) |
|
| 4 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 5 |
The Last Starfighter (1984, PG) |
|
| 6 |
Killer Klowns from Outer Space (1988, PG-13) |
|
| 7 |
Silent Running (1971, G) |
|
| 8 |
Heavy Metal (1981, R) |
|
| 9 |
Red Dawn (1984, PG-13) |
|
| 10 |
THX 1138 (1971, PG) |
|
| 11 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 12 |
Akira (1988, R) |
|
| 13 |
Zardoz (1974, R) |
|
| 14 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 15 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 16 |
Tank Girl (1995, R) |
|
| 17 |
The Adventures of Baron Munchausen (1988, PG) |
|
| 18 |
BASEketball (1998, R) |
|
| 19 |
Time Bandits (1981, PG) |
|
| 20 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 21 |
RoboCop (1987, R) |
|
| 22 |
The Hunt for Red October (1990, PG) |
|
| 23 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 24 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 25 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 26 |
Blade (1998, R) |
|
| 27 |
Fargo (1996, R) |
|
| 28 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 29 |
The Thing (1982, R) |
|
| 30 |
Blue Thunder (1983, R) |
|
| 31 |
Conan the Barbarian (1982, R) |
|
| 32 |
Conan the Destroyer (1984, PG) |
|
| 33 |
Brewster's Millions (1985, PG) |
|
| 34 |
Shattered (1991, R) |
|
| 35 |
Highlander (1986, R) |
|
| 36 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 37 |
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981, R) |
|
| 38 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 39 |
Lady Hawke (, PG-13) |
|
| 40 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957, Unrated) |








































