My Favorite Movies


  AlternativeRocker's Rating My Rating
1
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
Something's Gotta Give
I know this whole movie word for word I Love It SO Much!! And both of the leads are fabulous!! This was the first Diane Keaton movie I watched and it made me love her!
2
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Guarenteed to be one of the strangest and most pointless movies you will ever see, but it is also one of the greatest!!! It has just amazing performances from all the actors. I don't think that the re-make that is going to be released this year will do it any justice, it's just unbeatable!
3
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
I don't care if it's cheesy and camp, I love it!

They couldn't have picked much better actors for the roles. Meryl Streep as always is superb, Amanda Seyfried is perfect and it shows a different acting ability for her; it's strange to think that she played dumb Karen in Mean Girls. Pierce Brosnan as Sam, what a shame, he can't sing a note but he makes up for it in his acting.

I would love to see a sequel but if not, then I'll settle for just the one!
4
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
An absolutly amazing film!!
5
You've Got Mail (1998,  PG)
You've Got Mail
It was released about 10 years ago but it is still amazing.

The storyline is cute and fluffy and it reunites Meg Ryan and Tom Hanks who hadn't starred together since "Sleepless In Seattle". I think Meg Ryan is amazzing in most things I have seen with her in, but there's something about Tom Hanks that makes me think that they could have picked a better actor.

The supporting actors are fab and have some amazing one-liners!

The ending is perfect and this movie will remain a favourite of mine for years to come!
6
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Still one of the best love stories ever created! Utterly heartbreaking and a true tear-jerker! And they're all quite good singers, I have quite a lot of the soundtrack on my iPod I absolutely adore it and this film!!
7
No Reservations (2007,  PG)
No Reservations
One of the best movies of this decade for me. Catherine Zeta-Jones and Aaron Eckhart are the perfect on-screen couple. This movie stirs up most emotions; happiness, sadness, anger etc.
8
Mean Girls (2004,  PG-13)
9
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
Sleepless in Seattle
First movie I EVER cried at.
10
Notting Hill (1999,  PG-13)
11
About a Boy (2002,  PG-13)
12
In Her Shoes (2005,  PG-13)
13
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Bridget Jones's Diary
Hugh Grant and Colin Firth in the same movie, fighting for the same girl. Films don't get much better than this!
14
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
A wonderful end to the film! Who wouldn't choose Mr Darcy over Daniel Cleaver lol!!
15
Stardust (2007,  PG-13)
16
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Anything with Meryl Streep, I just love! And this also has Anne Hathaway which makes it even more super!
17
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
A true love story! Obviously made me cry, most films do! Rachel McAdams is wonderful and she is so versatile!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments