My Favorite Movies
| Alybran's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 2 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 3 |
Enchanted (2007, PG) |
|
| 4 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 5 |
Big (1988, PG) |
|
| 6 |
High School Musical 3: Senior Year (2008, G) |
|
| 7 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 8 |
Jerry Maguire (1996, R) |
|
| 9 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 10 |
My Super Ex-Girlfriend (2006, PG-13) |
|
| 11 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 12 |
Alexander the Great (1956, Unrated) |
|
| 13 |
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp (1990, G) |
|
| 14 |
Flubber (1997, PG) |
|
| 15 |
Idiocracy (2006, R)
This film shows to us a very intresting theory about the human evolution. |
|
| 16 |
Fun With Dick and Jane (2005, PG-13) |
|
| 17 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
| 18 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 19 |
The Last Temptation of Christ (1988, R) |
|
| 20 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 21 |
Cocktail (1988, R) |
|
| 22 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 23 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 24 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 25 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 26 |
Sahara (1943, Unrated) |
|
| 27 |
The Karate Kid (1984, PG) |
|
| 28 |
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987, PG) |
|
| 29 |
Bolt (2008, PG) |
|
| 30 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 31 |
Cocoon (1985, PG-13) |
|
| 32 |
First Knight (1995, PG-13) |
|
| 33 |
The Rocketeer (1991, PG) |
|
| 34 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
| 35 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 36 |
Help! (1965, G) |
|
| 37 |
Ratatouille (2007, G) |
|
| 38 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 39 |
Bloodsport (1988, R) |
|
| 40 |
Eight Below (2006, PG) |
|
| 41 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 42 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
| 43 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 44 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 45 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 46 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
| 47 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 48 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 49 |
Willow (1988, PG) |
|
| 50 |
The Adventures of Baron Munchausen (1988, PG) |
|
| 51 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 52 |
Rockula (1990, PG-13) |
|
| 53 |
Honey, I Shrunk the Kids (1989, PG) |
|
| 54 |
Stargate (1994, PG-13) |
|
| 55 |
Robin Hood: Prince of Thieves (1991, PG-13) |
|
| 56 |
Sweet November (2001, PG-13) |
|
| 57 |
The Crusades (1935, Unrated) |
|
| 58 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 59 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 60 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 61 |
The Running Man (1987, R) |
|
| 62 |
Major League (1989, R) |
|
| 63 |
The Ten Commandments (1956, G) |
|
| 64 |
Ivanhoe (1952, Unrated) |
|
| 65 |
Evan Almighty (2007, PG) |
|
| 66 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
| 67 |
The Love Bug (1968, G) |
|
| 68 |
Seven Brides for Seven Brothers (1954, G) |
|
| 69 |
End of Days (1999, R) |
|
| 70 |
The Forbidden Dance Is Lambada (1990, PG-13) |
|
| 71 |
Grease (1978, PG) |
|
| 72 |
Shaolin Soccer (2002, PG-13) |
|
| 73 |
Red Shadow: Akakage (2001, Unrated) |
|
| 74 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 75 |
Man on the Moon (1999, R) |
|
| 76 |
Superman II (1981, PG) |
|
| 77 |
Superman (1978, PG) |
|
| 78 |
Superman III (1983, PG) |
|
| 79 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 80 |
An Officer and a Gentleman (1982, R) |
|
| 81 |
Total Recall (1990, R) |
|
| 82 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 83 |
The Thomas Crown Affair (1999, R) |
|
| 84 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 85 |
Enter the Dragon (1973, R) |
|
| 86 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 87 |
The Phantom (1996, PG) |
|
| 88 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 89 |
Hang 'em High (1968, PG-13) |
|
| 90 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 91 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965, R) |
|
| 92 |
High Plains Drifter (1973, R) |
|
| 93 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 94 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 95 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 96 |
Bee Movie (2007, PG) |
|
| 97 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 98 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 99 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 100 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 101 |
Bright Lights, Big City (1988, R) |
|
| 102 |
Stuart Little (1999, PG) |
|
| 103 |
Dudley Do-Right (1999, PG) |
|
| 104 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 105 |
The Craft (1996, R) |
|
| 106 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 107 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 108 |
Days of Thunder (1990, R) |
|
| 109 |
Stick It (2006, PG-13) |
|
| 110 |
Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!) (1980, Unrated) |
|
| 111 |
Titan A.E. (2000, PG) |
|
| 112 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 113 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 114 |
Teen Wolf (1985, PG) |
|
| 115 |
The Secret of My Success (1987, PG-13) |
|
| 116 |
The Adventures of Robin Hood (1938, PG) |
|
| 117 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 118 |
Shopgirl (2005, R) |
|
| 119 |
Johnny English (2003, PG) |
|
| 120 |
Yellow Submarine (1968, G) |
|
| 121 |
A Hard Day's Night (1964, G) |
|
| 122 |
White Noise 2: The Light (2007, PG-13) |
|
| 123 |
White Noise (2005, PG-13) |
|
| 124 |
Dick Tracy (1990, PG) |
|
| 125 |
Peter Pan (2003, PG) |
|
| 126 |
Bean (1997, PG-13) |
|
| 127 |
Pink Panther 2 (2009, PG) |
|
| 128 |
Por mis pistolas (With My Guns) (1968, Unrated) |
|
| 129 |
Equilibrium (2002, R) |
|
| 130 |
Magical Mystery Tour (1967, Unrated) |
|
| 131 |
Su excelencia (1966, Unrated) |
|
| 132 |
A.I. Artificial Intelligence (2001, PG-13) |
|
| 133 |
The Seeker: The Dark Is Rising (2007, PG) |
|
| 134 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004, G) |
|
| 135 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 136 |
The Money Pit (1986, PG) |
|
| 137 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 138 |
Worth Winning (1989, PG-13) |
|
| 139 |
The Oregon Trail (1939, Unrated) |
|
| 140 |
The Arrival (1996, PG-13) |
|
| 141 |
Sword of Gideon (1986, Unrated) |
|
| 142 |
El Cid (1961, Unrated) |
|
| 143 |
Richard III (1956, Unrated) |
|
| 144 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 145 |
War Games (, PG) |
|
| 146 |
Crocodile Dundee (1986, PG-13) |
|
| 147 |
Trading Places (1983, R) |
|
| 148 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 149 |
King Solomon's Mines (1985, PG-13) |
|
| 150 |
Romancing the Stone (1984, PG) |
|
| 151 |
Ran (1985, R) |
|
| 152 |
That Was Then... This Is Now (1985, R) |
|
| 153 |
Chances Are (1989, PG)
I remember this one, wonderful film!!, Louie Jeffries (Christopher McDonald) is happily married to Corinne (Cybill Shepherd) but suddenly he dies and reincarnates in Alex Finch (Robert Downey Jr.) looking for a second chance but no one remebers him, neither his wife nor his boss, anybody, so the film is romantic, sad and funny at the same time. And the best of this movie is its song:... |
|
| 154 |
Dune (1984, PG-13) |
|
| 155 |
Guess Who (2005, PG-13) |
|
| 156 |
Mission Impossible 2 (2000, PG-13) |
|
| 157 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 158 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 159 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 160 |
Sheena (1984, PG) |
|
| 161 |
The Gods Must Be Crazy (1980, PG) |
|
| 162 |
My Stepmother Is an Alien (1988, PG-13) |
|
| 163 |
Chariots of Fire (1981, PG) |
|
| 164 |
Nine Months (1995, PG-13) |
|
| 165 |
Conan the Barbarian (1982, R) |
|
| 166 |
Conan the Destroyer (1984, PG) |
|
| 167 |
The Magic Sword (1962, G) |
|
| 168 |
High School Musical (2006, Unrated) |
|
| 169 |
High School Musical 2 (2007, G) |
|
| 170 |
Ghost (1990, R) |
|
| 171 |
Immortal Beloved (1994, R) |
|
| 172 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 173 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 174 |
The Absent-Minded Professor (1961, G) |
|
| 175 |
The Jewel of the Nile (1985, PG) |
|
| 176 |
Johnny Mnemonic (1995, R) |
|
| 177 |
Analyze That (2002, R) |
|
| 178 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008, PG-13) |
|
| 179 |
Mannequin (1987, PG) |
|
| 180 |
Munich (2005, R) |
|
| 181 |
Highlander (1986, R) |
|
| 182 |
Futurama: Bender's Big Score (2007, PG) |
|
| 183 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 184 |
Mission To Mars (2000, PG) |
|
| 185 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 186 |
The Prophecy (1995, R) |
|
| 187 |
Bedtime Stories (2008, PG) |
|
| 188 |
Batman & Robin (1997, PG-13) |
|
| 189 |
The Avengers (1998, PG-13) |
|
| 190 |
The Exodus Decoded (2006, Unrated) |
|
| 191 |
Commando (1985, R) |
|
| 192 |
Pirates of Silicon Valley (1999, Unrated) |
|
| 193 |
Khartoum (1966, Unrated) |
|
| 194 |
Around the World in 80 Days (1956, Unrated) |
|
| 195 |
El Bolero de Raquel (1957, Unrated) |
|
| 196 |
El Padrecito (1964, Unrated) |
|
| 197 |
The Illiterate One (1961, Unrated) |
|
| 198 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 199 |
Seven Faces of Dr. Lao (1964, Unrated) |
|
| 200 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 201 |
Big Trouble in Little China (1986, PG-13) |
|
| 202 |
Anastasia (1997, G) |
|
| 203 |
Bedazzled (2000, PG-13) |
|
| 204 |
Dan in Real Life (2007, PG-13) |
|
| 205 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 206 |
The Lone Ranger (1956, Unrated) |
|
| 207 |
The Sword in the Stone (1963, G) |
|
| 208 |
The Fisher King (1991, R) |
|
| 209 |
The Haunting (1999, PG-13) |
|
| 210 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 211 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 212 |
The Prince of Egypt (1998, PG) |
|
| 213 |
18 Again! (1988, PG) |
|
| 214 |
Oh, God! (1977, PG) |
|
| 215 |
The Three Stooges: Spook Louder (1949, Unrated) |
|
| 216 |
Stigmata (1999, R) |
|
| 217 |
Predator (1987, R) |
|
| 218 |
Predator 2 (1990, R) |
|
| 219 |
Ghostbusters 2 (1989, PG) |
|
| 220 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 221 |
King Solomon's Mines (1950, Unrated) |
|
| 222 |
Beverly Hills Ninja (1997, PG-13) |
|
| 223 |
Streets of Fire (1984, PG) |
|
| 224 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 225 |
Ladyhawke (1985, PG-13) |
|
| 226 |
Clash of the Titans (1981, PG) |
|
| 227 |
Club Paradise (1986, PG-13) |
|
| 228 |
Action Jackson (1988, R) |
|
| 229 |
RoboCop (1987, R) |
|
| 230 |
Robocop 2 (1990, R) |
|
| 231 |
First Blood (Rambo: First Blood) (1982, R) |
|
| 232 |
Rambo: First Blood Part II (1985, R) |
|
| 233 |
Rambo III (1988, R) |
|
| 234 |
Cobra (1986, R) |
|
| 235 |
Tango & Cash (1989, R) |
|
| 236 |
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown (1966, Unrated) |
|
| 237 |
Kindergarten Cop (1990, PG-13) |
|
| 238 |
National Treasure: Book of Secrets (2007, PG) |
|
| 239 |
Maid to Order (1987, PG) |
|
| 240 |
WarGames (War Games) (1983, PG) |
|
| 241 |
Teen Wolf Too (1987, PG) |
|
| 242 |
Tomboy (1985, R) |
|
| 243 |
Up (2009, PG) |
|
| 244 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
| 245 |
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1991, R) |
|
| 246 |
Kickboxer (1989, R) |
|
| 247 |
The Musketeer (2001, PG-13) |
|
| 248 |
Mad Max (1979, R) |
|
| 249 |
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990, PG) |
|
| 250 |
Mars Attacks! (1996, PG-13) |
|
| 251 |
Atlantis - The Lost Empire (2001, PG) |
|
| 252 |
WALL-E (2008, G) |
|
| 253 |
Lost in Space (1998, PG-13) |
|
| 254 |
Who's That Girl? (2003, PG) |
|
| 255 |
Sherlock Holmes (2009, PG-13) |
|
| 256 |
The Adventures of Ford Fairlane (1990, R) |
|
| 257 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 258 |
Pocahontas (1995, G) |
|
| 259 |
Short Circuit (1986, PG) |
|
| 260 |
Mulan (1998, G) |
|
| 261 |
Hercules (1997, G) |
|
| 262 |
Class of 1984 (1982, R) |
|
| 263 |
GoldenEye (1995, PG-13) |
|
| 264 |
The Living Daylights (1987, PG) |
|
| 265 |
Tomorrow Never Dies (1997, PG-13) |
|
| 266 |
Licence To Kill (1989, PG) |
|
| 267 |
Live and Let Die (1973, PG) |
|
| 268 |
True Lies (1994, R) |
|
| 269 |
For Your Eyes Only (1981, PG) |
|
| 270 |
Die Another Day (2002, PG-13) |
|
| 271 |
The Blue Lagoon (1980, R) |
|
| 272 |
Leprechaun (1993, R) |
|
| 273 |
Blast from the Past (1999, PG-13) |
|
| 274 |
Shanghai Surprise (1986, PG-13) |
|
| 275 |
Empire of the Sun (1987, PG) |
|
| 276 |
William Shakespeare's Julius Caesar (1953, Unrated) |
|
| 277 |
Joan of Arc (1999, Unrated) |
|
| 278 |
1492: Conquest of Paradise (1992, PG-13) |
|
| 279 |
Breakin' (Breakdance: The Movie) (1984, PG) |
|
| 280 |
300 (2007, R) |
|
| 281 |
Cleopatra (1963, Unrated) |
|
| 282 |
Secretary (2002, R) |
|
| 283 |
Risky Business (1983, R) |
|
| 284 |
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972, R) |
|
| 285 |
Dragonball Evolution (2009, PG) |
|
| 286 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 287 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 288 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 289 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 290 |
Doc Hollywood (1991, PG-13) |
|
| 291 |
The Hard Way (1991, R) |
|
| 292 |
Showtime (2002, PG-13) |
|
| 293 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
| 294 |
Kiss of the Dragon (2001, R) |
|
| 295 |
Kull the Conqueror (1997, PG-13) |
|
| 296 |
Caveman (1981, PG) |
|
| 297 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 298 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
| 299 |
Octopussy (1983, PG) |
|
| 300 |
A View to a Kill (1985, PG) |
|
| 301 |
The Spy Who Loved Me (1977, PG) |
|
| 302 |
Moonraker (1979, PG) |
|
| 303 |
Major League 2 (1994, PG) |
|
| 304 |
No Man's Land (1987, R) |
|
| 305 |
The Wraith (1986, PG-13) |
|
| 306 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 307 |
Some Kind of Wonderful (1987, PG-13) |
|
| 308 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 309 |
Better Off Dead (1985, PG) |
|
| 310 |
How I Got Into College (1989, PG-13) |
|
| 311 |
Hercules (1959, Unrated) |
|
| 312 |
Jason and the Argonauts (1963, G) |
|
| 313 |
Il Colosso di Rodi (The Colossus of Rhodes) (1961, Unrated) |
|
| 314 |
The 7th Voyage of Sinbad (1958, G) |
|
| 315 |
The Golden Voyage of Sinbad (1973, G) |
|
| 316 |
The Golden Child (1986, PG-13) |
|
| 317 |
Legionnaire (1998, R) |
|
| 318 |
Battle of Britain (1969, G) |
|
| 319 |
Sandokan the Great (1963, Unrated) |
|
| 320 |
National Lampoon's Vacation (1983, R) |
|
| 321 |
National Lampoon's European Vacation (1985, PG-13) |
|
| 322 |
Hercules in New York (1975, G) |
|
| 323 |
Dr. No (1962, PG) |
|
| 324 |
From Russia With Love (1964, PG) |
|
| 325 |
Goldfinger (1964, PG) |
|
| 326 |
Thunderball (1965, PG) |
|
| 327 |
Never Say Never Again (1983, PG) |
|
| 328 |
You Only Live Twice (1967, PG) |
|
| 329 |
The Man with the Golden Gun (1974, PG) |
|
| 330 |
The World Is Not Enough (1999, PG-13) |
|
| 331 |
Voyage to the Bottom of the Sea (1961, PG) |
|
| 332 |
The History of Warfare: Zulu Wars 1879 (1964, Unrated) |
|
| 333 |
The Battle of Waterloo (1992, Unrated) |
|
| 334 |
Class of Nuke 'Em High (1986, R) |
|
| 335 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 336 |
Femalien (1997, R) |










































































































































































































































































































































