My Favorite Movies


  1. amalbertojr
  2. Jhun

17 again

  amalbertojr's Rating My Rating
1
Face/Off (1997,  R)
2
Firefighter (The Greater Alarm) (1986,  Unrated)
3
Ready to Run (2000,  Unrated)
4
Listen (1996,  R)
5
Shadow Play (1996,  Unrated)
6
The Italian Job (2003,  PG-13)
7
Big Daddy (1999,  PG-13)
8
Scary Movie (2000,  R)
9
The Notebook (2004,  PG-13)
10
300 (2007,  R)
11
Fight Club (1999,  R)
12
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
13
Forrest Gump (1994,  PG-13)
14
The Matrix (1999,  R)
15
Finding Nemo (2003,  G)
16
Shrek (2001,  PG)
17
Mean Girls (2004,  PG-13)
18
A Walk to Remember (2002,  PG)
19
The Godfather (1972,  R)
20
Gladiator (2000,  R)
21
Saving Private Ryan (1998,  R)
22
Love Actually (2003,  R)
23
Top Gun (1986,  PG)
24
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
25
Remember the Titans (2000,  PG)
26
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
27
Batman Begins (2005,  PG-13)
28
Sin City (2005,  R)
29
Pulp Fiction (1994,  R)
30
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
31
Wedding Crashers (2005,  R)
32
Braveheart (1995,  R)
33
Grease (1978,  PG)
34
Transformers (2007,  PG-13)
35
The Shawshank Redemption (1994,  R)
36
The Departed (2006,  R)
37
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
38
V for Vendetta (2006,  R)
39
Old School (2003,  R)
40
Donnie Darko (2001,  R)
41
GoodFellas (1990,  R)
42
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
43
American History X (1998,  R)
44
The Green Mile (1999,  R)
45
The Breakfast Club (1985,  R)
46
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
47
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
48
Australia (2008,  PG-13)
49
Australia: Land Beyond Time (2002,  Unrated)
50
Babylon A.D. (2008,  PG-13)
51
Across the Universe (2007,  PG-13)
52
Get Smart (2008,  PG-13)
53
Get Smart Again (1989,  Unrated)
54
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
55
Hellboy (2004,  PG-13)
56
Hellboy Animated: Blood and Iron (2007,  Unrated)
57
Hellboy Animated: Iron Shoes (2007,  Unrated)
58
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale (2006,  PG-13)
59
Milk (2008,  R)
60
Milk in the Land (2009,  Unrated)
61
Chocolate (2008,  R)
62
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
63
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
64
Rush Hour (1998,  PG-13)
65
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
66
Shooter (2007,  R)
67
Hidden Assassin (The Shooter) (1996,  R)
68
Six Shooter (2005,  Unrated)
69
Straight Shooter (1999,  Unrated)
70
Man with the Gun (Deadly Peacemaker) (The Trouble Shooter) (1955,  G)
71
Deadly Shooter (1997,  Unrated)
72
Nancy Drew, Trouble Shooter (1939,  Unrated)
73
The Eye (2008,  PG-13)
74
Eye For An Eye (1996,  R)
75
House Party 3 (1994,  R)
76
Eye of the Tiger (1986,  R)
77
The Golden Compass (2007,  PG-13)
78
The Unborn (2009,  PG-13)
79
Vantage Point (2008,  PG-13)
80
Ultraviolet (2006,  PG-13)
81
Underworld (1927,  Unrated)
82
Hercules in the Underworld (1994,  Unrated)
83
Underworld: Evolution (2006,  R)
84
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
85
The List (2007,  PG)
86
Shuttle (2008,  R)
87
Hit List (1988,  R)
88
The Black List (,  Unrated)
89
The Ruins (2008,  R)
90
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
91
The Game Plan (2007,  PG)
92
A Very Special Love (2008,  Unrated)
93
Dobol Trobol (2008,  Unrated)
94
Enteng Kabisote 4 (2007,  Unrated)
95
Enteng Kabisote 2: Okay ka fairy ko... The legend continues (Okay ka, fairy ko! 4) (2005,  Unrated)
96
Enteng Kabisote 3: Okay ka fairy ko... The legend goes on and on and on (2006,  Unrated)
97
Katas Ng Saudi (2007,  Unrated)
98
Love Me Again (Love Me Again: Land Down Under) (2008,  Unrated)
99
Only You (1994,  PG)
100
Only for You (1994,  Unrated)
101
For the First Time (2008,  Unrated)
102
First Time Caller (2002,  Unrated)
103
A Moment in Time: Conversations with Legendary Women: First Ladies / First Victories (2006,  Unrated)
104
Shake, Rattle & Roll 2k5 (2005,  Unrated)
105
Shake, Rattle & Roll III (1991,  Unrated)
106
Shake, Rattle and Roll 8 (2006,  Unrated)
107
Shake, Rattle and Roll 9 (2007,  Unrated)
108
Mag-ingat Ka Sa... Kulam (2008,  Unrated)
109
KULAM (1997,  Unrated)
110
George Of The Jungle 2 (2003,  PG)
111
Final Destination 2 (2003,  R)
112
Wanted (2008,  R)
113
Babysitter Wanted (2008,  R)
114
The Most Wanted (2000,  Unrated)
115
She Wanted A Millionaire (1932,  Unrated)
116
Slumdog Millionaire (2008,  R)
117
Superman Returns (2006,  PG-13)
118
Superman II (1981,  PG)
119
Superman III (1983,  PG)
120
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
121
Superman: Man of Steel (2011,  Unrated)
122
Spider-Man (2002,  PG-13)
123
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
124
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
125
Spider-Man 4 (2011,  Unrated)
126
Broken Arrow (1996,  R)
127
21 (2008,  PG-13)
128
Battleground: 21 Days on the Empire's Edge (2004,  Unrated)
129
16 Blocks (2006,  PG-13)
130
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
131
The History of Mr. Polly (2007,  Unrated)
132
Beowulf (2007,  PG-13)
133
Beowulf & Grendel (2005,  R)
134
Changeling (2008,  R)
135
College Road Trip (2008,  G)
136
City of Angels (1998,  PG-13)
137
The Crow: City of Angels (1996,  R)
138
Hero (2004,  PG-13)
139
Last Action Hero (1993,  PG-13)
140
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
141
Pirates of Silicon Valley (1999,  Unrated)
142
City of Ember (2008,  PG)
143
Deception (2008,  R)
144
Hack! (2007,  R)
145
Rambo (1986,  Unrated)
146
Open Season 2 (2008,  PG)
147
Baby Looney Tunes' Eggs-traordinary Adventure (2003,  Unrated)
148
Amusement (2008,  R)
149
Balls of Fury (2007,  PG-13)
150
Bangkok Dangerous (2008,  R)
151
American Gangster (2007,  R)
152
Dark Water (2005,  PG-13)
153
Dark Water Rising (2006,  Unrated)
154
The Matrix Revolutions (2003,  R)
155
The Matrix Reloaded (2003,  R)
156
The Matrix Revisited (2001,  R)
157
David Icke:Secrets of the Matrix (2004,  Unrated)
158
The Man from Earth (2007,  Unrated)
159
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
160
The Final Programme (The Last Days of Man on Earth) (1973,  R)
161
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
162
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
163
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
164
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
165
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
166
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
167
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
168
Star Wars: Secrets of the Rebellion (2008,  Unrated)
169
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (2004,  Unrated)
170
Star Wars: Holiday Special (1978,  Unrated)
171
Star Wars: Revelations (2005,  PG)
172
Day of the Dead (2008,  R)
173
Body of Lies (2008,  R)
174
Eagle Eye (2008,  PG-13)
175
Eye Of The Eagle (1986,  R)
176
Eye of the Eagle II (1989,  R)
177
Eye of the Eagle III (1990,  Unrated)
178
Fracture (2007,  R)
179
Hercules (1997,  G)
180
Hercules: The Legendary Journeys - Hercules and the Lost Kingdom (1994,  Unrated)
181
Hercules: The Legendary Journeys - Hercules and the Circle of Fire (1994,  Unrated)
182
Hercules and the Princess of Troy (Hercules vs. the Sea Monster) (1965,  Unrated)
183
Hercules Returns (1993,  Unrated)
184
Hercules and the Amazon Women (1994,  Unrated)
185
Homo Erectus (National Lampoon's The Stoned Age) (2007,  R)
186
Diamond Dogs (2008,  R)
187
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
188
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
189
Hitman (2007,  R)
190
The Iceman: Confessions of a Mafia Hitman (1992,  Unrated)
191
He Was A Quiet Man (2007,  Unrated)
192
Kiss Me Again (2006,  R)
193
Gong fu guan lan (Kung Fu Dunk) (2008,  Unrated)
194
Kingdom of Heaven (2005,  R)
195
Journey to the Center of the Earth (2008,  Unrated)
196
Journey Into Amazing Caves (2001,  Unrated)
197
Outlaw (2007,  R)
198
Over Her Dead Body (2008,  PG-13)
199
Passenger 57 (1992,  R)
200
Passengers (2008,  PG-13)
201
Premonition (2007,  PG-13)
202
Revolver (2005,  R)
203
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
204
Cannibal (2008,  R)
205
The Mask (1994,  PG-13)
206
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
207
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
208
Animal (2005,  R)
209
Animal Treasure Island (2005,  Unrated)
210
The Animal Kingdom (1932,  Unrated)
211
Jumanji (1995,  PG)
212
Wrong Turn (2003,  R)
213
Wild Things (1998,  R)
214
Wild Things 2 (2004,  R)
215
The Invisible Man (1933,  Unrated)
216
The Invisible Man Returns (1940,  Unrated)
217
Dose Hermanos: Shadow of the Invisible Man (1999,  Unrated)
218
Escape from L.A. (1996,  R)
219
Once Upon a Time in China (1991,  R)
220
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
221
Once Upon a Time in China and America (1997,  Unrated)
222
When Love Begins (2008,  Unrated)
223
Run Away (1995,  Unrated)
224
Run Away Home (2004,  Unrated)
225
You Can't Run Away From It (1956,  Unrated)
226
Lost Islands (2008,  Unrated)
227
Islands in the Stream (2004,  PG)
228
Spartan (2004,  R)
229
Speed (1994,  R)
230
Speed 2 - Cruise Control (1997,  PG-13)
231
Archy Built for Speed (2008,  Unrated)
232
Speed & Angels (2008,  PG-13)
233
Speed Zone (1989,  PG)
234
The Wizard of Speed and Time (1989,  PG)
235
The Mack (1973,  R)
236
Exit Speed (2008,  R)
237
The Last Samurai (2003,  R)
238
Peter Pan (1999,  Unrated)
239
Peter Pan: Return to Neverland (2002,  G)
240
Lost Boys 2: The Tribe (2008,  Unrated)
241
Mad Money (2008,  PG-13)
242
Maid of Honor (2006,  PG)
243
Meet Dave (2008,  PG)
244
Never Back Down (2008,  PG-13)
245
Red Eye (2005,  PG-13)
246
The Last Days of Left Eye (2007,  Unrated)
247
Eye For an Eye (Noon-e-neun noon I-e-neun i) (2008,  Unrated)
248
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
249
My Monster Mom (2008,  Unrated)
250
The King and I (1956,  G)
251
I, the Jury (1982,  R)
252
King of the Rocket Men (1949,  Unrated)
253
King Dinosaur (1955,  Unrated)
254
Flaming Bullets (1945,  Unrated)
255
If I Were King (1938,  Unrated)
256
The Helen Morgan Story (Why was I born?) (1957,  Unrated)
257
Nude per l'assassino (Strip Nude for Your Killer) (1975,  Unrated)
258
The Nude Set (1961,  Unrated)
259
Nude... si muore (Naked You Die)(School Girl Killer)(The Miniskirt Murders) (1968,  Unrated)
260
Naked Lies (1998,  Unrated)
261
Spies, Lies & Naked Thighs (1988,  Unrated)
262
Commandos (1968,  PG)
263
American Commandos (1997,  Unrated)
264
The Commandos Strike at Dawn (1942,  Unrated)
265
Hollywood Commandos (1997,  Unrated)
266
Chicken Little (2005,  G)
267
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
268
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman (2000,  PG)
269
Alvin and the Chipmunks: The Squeakuel (2009,  PG)
270
Curious George (2006,  G)
271
Curious George Comes to America (2004,  Unrated)
272
Curious George Takes a Job and More Monkey Business (2007,  Unrated)
273
Curious George: Goes to the Doctor and Lends a Helping Hand (2008,  Unrated)
274
The Hunters (1958,  Unrated)
275
Diamond Hunters (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments