My Favorite Movies
For some unknown reason these are ordered by year.
| AmantedaLuz's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
| 2 |
The Jungle Book (1967, PG) |
|
| 3 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 4 |
Oliver! (1968, G) |
|
| 5 |
The Lion in Winter (1968, PG) |
|
| 6 |
Dark Star (1973, G) |
|
| 7 |
Close Encounters of the Third Kind (1977, PG) |
|
| 8 |
Midnight Express (1978, R) |
|
| 9 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 10 |
Scarface (1983, R) |
|
| 11 |
Platoon (1986, R) |
|
| 12 |
Jacob's Ladder (1990, R) |
|
| 13 |
Orlando (1992, PG-13) |
|
| 14 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 15 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 16 |
Training Day (2001, R) |
|
| 17 |
Wit (2001, PG-13) |
|
| 18 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 19 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 20 |
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004, PG-13) |
|
| 21 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 22 |
Crash (2004, R) |
|
| 23 |
Fahrenheit 9/11 (2004, R) |
|
| 24 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 25 |
Water (2005, PG-13) |
|
| 26 |
Capote (2005, R) |
|
| 27 |
Whole New Thing (2006, Unrated) |
|
| 28 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 29 |
Away from Her (2007, PG-13) |
|
| 30 |
Babel (2006, R) |
|
| 31 |
Deep Sea 3D (2006, G) |
|
| 32 |
The Guardian (2006, PG-13) |
|
| 33 |
The History Boys (2006, R) |
|
| 34 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 35 |
Tsotsi (2006, R) |
|
| 36 |
Death at a Funeral (2007, R) |
|
| 37 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 38 |
Kung Fu Panda (2008, PG) |
|
| 39 |
Ben X (2007, Unrated)
An astonishing movie. Themes of gaming, bullying, misfits, integration of these kids in schools, suicide. Brilliant performance by the young lead. groundbreaking in the opening 20 mins of mixing gaming and real life. Watch it. Angus picked it for the group. |
|
| 40 |
Fearless (1993, R) |
|
| 41 |
Baraka (1993, Unrated) |
|
| 42 |
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983, Unrated) |
|
| 43 |
Whaledreamers (2008, Unrated) |










































