My Favorite Movies
| amaris0929's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 2 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 3 |
Ghost (1990, R) |
|
| 4 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 5 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 6 |
Primal Fear (1996, R) |
|
| 7 |
Bed of Roses (1995, PG) |
|
| 8 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 9 |
Dead Birds (2004, R) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 12 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 13 |
Playing by Heart (1998, R) |
|
| 14 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
| 15 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 16 |
Sleeping Beauty (1959, G) |
|
| 17 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 18 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 19 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 20 |
The Count of Monte Cristo (2002, PG-13) |
|
| 21 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 22 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 23 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 24 |
American History X (1998, R) |
























