My Favorite Movies
| sadasana's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 2 |
Splendor in the Grass (1961, Unrated) |
|
| 3 |
Georgia Rule (2007, R) |
|
| 4 |
The Girl From Petrovka (1974, PG) |
|
| 5 |
Working Girl (1988, R) |
|
| 6 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 7 |
One Night With the King (2006, PG) |
|
| 8 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
| 9 |
Hanover Street (1979, PG) |
|
| 10 |
Birdy (1984, R) |
|
| 11 |
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984, R) |
|
| 12 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 13 |
Treasure Planet (2002, PG) |
|
| 14 |
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002, G) |
|
| 15 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 16 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 17 |
The English Patient (1996, R) |
|
| 18 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 19 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 20 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 21 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 22 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 23 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 24 |
Seven Years in Tibet (1997, PG-13) |
|
| 25 |
The Firm (1993, R) |
|
| 26 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 27 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 28 |
Somewhere in Time (1980, PG) |
|
| 29 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 30 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 31 |
Nomad: The Warrior (2007, R) |
|
| 32 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 33 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 34 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 35 |
Tristan & Isolde (2006, PG-13) |
|
| 36 |
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004, PG-13) |
|
| 37 |
Young Black Stallion (, Unrated) |
|
| 38 |
The Changeling (1980, R) |
|
| 39 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 40 |
Stardust (1998, Unrated) |
|
| 41 |
Stardust (1974, Unrated) |
|
| 42 |
Stardust: The Bette Davis Story (2006, PG) |
|
| 43 |
Stardust Memories (1980, PG) |
|
| 44 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 45 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 46 |
Vicky Cristina Barcelona (2008, PG-13) |
|
| 47 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 48 |
The Reader (2008, R) |
|
| 49 |
K-PAX (2001, PG-13) |
|
| 50 |
Black Book (Zwartboek) (2007, R) |
|
| 51 |
Contact (1997, PG) |
|
| 52 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 53 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 54 |
Melissa P. (2005, Unrated) |
|
| 55 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 56 |
A Cinderella Story (2004, PG) |
|
| 57 |
Bless the Child (2000, R) |
|
| 58 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 59 |
Casanova (2005, R) |
|
| 60 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 61 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999, PG-13) |
|
| 62 |
The Nativity Story (2006, PG) |
|
| 63 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 64 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 65 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 66 |
Lolita (1962, Unrated) |
|
| 67 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 68 |
A Mighty Heart (2007, R) |
|
| 69 |
La Sconosciuta, (The Unknown), (The Other Woman) (2008, R) |
|
| 70 |
Troy (2004, R) |
|
| 71 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 72 |
Equilibrium (2002, R) |
|
| 73 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 74 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 75 |
The Dark Side of the Sun (1997, R)
this is Brad Pitt's best film//// |










































































