My Favorite Movies
| Amesarama's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Vincent (1982, G) |
|
|
| 2 |
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993, PG) |
|
|
| 3 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
|
| 4 |
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) (2003, R) |
|
|
| 5 |
Tetsuo: The Ironman (1989, Unrated) |
|
|
| 6 |
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006, R) |
|
|
| 7 |
House of Wax (1953) (1953, PG) |
|
|
| 8 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 9 |
Oldboy (2005, R) |
|
|
| 10 |
Ichi the Killer (Koroshiya 1) (2001, R) |
|
|
| 11 |
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001, Unrated) |
|
|
| 12 |
Chôjin densetsu Urotsukidôji (Legend of the Overfiend) (1989, Unrated) |
|
|
| 13 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
|
| 14 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 15 |
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006, R) |
|
|
| 16 |
The Devil's Rejects (2005, R) |
|
|
| 17 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated)
One of my very favorite movies. |
|
|
| 18 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
|
| 19 |
The Dark Crystal (1982, PG) |
|
|
| 20 |
Akira (1989, R) |
|
|
| 21 |
Ninja Scroll (1996, Unrated) |
|
|
| 22 |
Versus (2001, Unrated) |
|
|
| 23 |
Audition (Ôdishon) (1999, R) |
|
|
| 24 |
The Wicker Man (1975, R) |
|
|
| 25 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
|
| 26 |
Visitor Q (Bizita Q) (2001, R)
Amazing film, very weird and fantasticly sickening. |
|
|
| 27 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997, PG-13) |
|
|
| 28 |
Fist of the North Star (1986, R) |
|
|
| 29 |
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003, R) |
|
|
| 30 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (, Unrated) |
|
|
| 31 |
Pi (1998, R) |
|
|
| 32 |
House of 1000 Corpses (2003, R) |
|
|
| 33 |
Appurushîdo (Appleseed) (2004, R) |
|
|
| 34 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 35 |
Secretary (2002, R) |
|
|
| 36 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 37 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
|
| 38 |
Frankenweenie (1984, PG) |
|
|
| 39 |
Hostel (2006, R) |
|
|
| 40 |
Dark City (1997, R) |
|
|
| 41 |
Rosemary's Baby (1968, R) |
|
|
| 42 |
The Ninth Gate (1999, R) |
|
|
| 43 |
The Fly (1958, Unrated) |
|
|
| 44 |
Pitch Black (2000, R) |
|
|
| 45 |
Pee-wee's Big Adventure (1985, PG) |
|
|
| 46 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
|
| 47 |
The Last House on the Left (1972, Unrated) |
|


