My Favorite Movies


  amethystozolins's Rating My Rating
1
House of Cards (1992,  PG-13)
House of Cards
My absolutley favorite movie. I don't quite know why, but it is...
2
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
But I'm A Cheerleader
This movie, Gia, and Orgasmo was the three movies, Tomi, Marino, and I watched on our movie day somewhere in during our senior year. It was a great movie.
3
Gia (1997,  R)
Gia
I love this movie, but wish she didn't have to die at only age 26. The actual person, anyway. The don't all end happily ever after, and then they make a movie about it.
4
Strictly Ballroom (1992,  PG)
Strictly Ballroom
You have to see this movie if nothing else the fluffy dresses.
5
Lilo & Stitch (2002,  PG)
Lilo & Stitch
After you've seen a movie 82 times you either want to smash it to bits, or buy another copy because the first is broke.
6
Alice in Wonderland (1951,  G)
7
Hackers (1995,  PG-13)
Hackers
Another Cult Classic, with the two leads hot and steamy. Gimme a puter
8
Gamers (2006,  Unrated)
Gamers
I watched this as something I just found on the shelf at Hastings. Funny, but really sad, like most geeks/gamers, including myself.
9
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies
You got to love the 80s classics, even if I was only a year old when this came out.
10
Office Space (1999,  R)
Office Space
Awesome Cult classic!
I've got to get the Red Swingline Stapler from Thinkgeek.com!
11
Secretary (2002,  R)
Secretary
Hehehehehe
I found this at blockbuster one day, and wondered, um, what is this. I always find the weirdiest movies. It's my awesome super power.
12
Yes Man (2008,  PG-13)
Yes Man
This is what I think is Jim Carey's Best movie.
13
The Number 23 (2007,  R)
14
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
15
Elf (2003,  PG)
16
Eulogy (2004,  R)
Eulogy
This is a must have about 6 months after anyone's funeral. It's a comedy, but strange like I want them. Favorite line(s): I don't know if your grandparents ever told you, but I used to come up here and sit when you were here. Until your grandfather hit me with a rock. Said I looked like a crow. & When it stopped raining grandpa.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments