My Favorite Movies


  amir1939's Rating My Rating
1
Nostalghia (1983,  Unrated)
2
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
3
Mulholland Drive (2001,  R)
4
Ugetsu monogatari (1954,  Unrated)
5
Fellini's Roma (,  R)
6
M (1931,  Unrated)
7
Höstsonaten (Autumn Sonata) (1978,  R)
8
Mamma Roma (1962,  Unrated)
9
Reservoir Dogs (1992,  R)
10
Taxi Driver (1976,  R)
11
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
best movie in the ages. bobby+ marti=???
12
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
13
The Cabinet of Dr. Caligari (2005,  Unrated)
14
Dr. Black, Mr. Hyde, (Dr. Black and Mr. Hyde) (1976,  R)
15
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
16
Zangiku monogatari (The Story of the Last Chrysanthemums) (1939,  Unrated)
17
Offret (The Sacrifice) (1986,  PG)
18
Lost Highway (1997,  R)
19
Alphaville (1965,  Unrated)
20
La Nuit Américaine (Day for Night) (The American Night) (1973,  PG)
21
Dead Man (1995,  R)
22
The Departed (2006,  R)
23
The Searchers (1956,  Unrated)
24
Psycho (1960,  R)
25
Céline et Julie Vont en Bateau (Celine and Julie Go Boating) (1974,  Unrated)
Céline et Julie Vont en Bateau (Celine and Julie Go Boating)
a realy masterpiece from big rivette
26
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
27
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
28
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
29
2046 (2005,  R)
30
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
31
Ginger e Fred (Ginger and Fred) (1986,  PG-13)
Ginger e Fred (Ginger and Fred)
great masina mastroianni and fellini
what else do you want?
the real and beautifull testament of federico fellini
a film full of nostalgia
32
8 1/2 (1963,  Unrated)
33
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
34
La Strada (The Road) (1954,  PG)
35
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
36
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
37
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
38
Orphée (Orpheus) (1950,  Unrated)
39
Orfeu Negro (Black Orpheus) (1959,  PG)
40
Le Sang d'un Poète (Blood of a Poet) (1930,  Unrated)
41
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
42
The Seventh Seal (,  Unrated)
43
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
44
Amadeus (1984,  R)
45
Viridiana (1961,  R)
46
Belle de jour (,  R)
47
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
48
L'Eclisse (1962,  Unrated)
49
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)
50
La Notte (1961,  Unrated)
51
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
52
Professione: reporter (The Passenger) (1975,  PG-13)
53
Il deserto rosso (Red Desert) (1964,  Unrated)
54
The Marriage of Maria Braun (,  Unrated)
55
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul) (1974,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments