My Favorite Movies
| amitaishwaryajogi's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 2 |
8 1/2 (1963, Unrated)
this film has defined for ages what can broadly be called "the cinemas of the mind": the opening scene where mastroianni crawls out of his car's window and flies off in a balloon is a symbol of cinema's escape from the limits of Reason; it culminates in another scene when he shockingly grabs his mother's face to smooch her only to discover that the face belongs to his paramour...fellini demonstrates with 8 1/2 cinema's sinister capacity to penetrate our minds...and touch our souls. |
|
| 3 |
It Happened One Night (1934, Unrated)
no other hollywood film has been copied by bollywood as many times as this one: from raj kapoor's chori-chori to mahesh bhatt's dil hai ki mantaa nahi, it happened one night has been duplicated frame by frame...and despite the passage of four decades or so, lost none of its brilliance...perhaps, this is THE love story of- and for- our times...every scene is to be savored... |
|
| 4 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 5 |
The Godfather (1972, R)
which is better- the book or the movie? usually such questions have only one answer: the book of course. but with coppola's adaptation of puzo's masterpiece there can be no easy answer...both the book and the film have sought rather blatantly to glamorize the mafiosi; neither offers any regret...but they do it with such unbridled panache- class even- that one can't help but fall in love with the Godfather...brando no doubt steals the show with his unique hanky-stuffed-in-mouth portrayal of don corleone... |
|
| 6 |
The Lion in Winter (1968, PG)
for sheer rawness of performances- for all we know, the actors could well have been animals in human clothing-, acerbity of golman's dialogues delivered with unmatched primordial gusto, and a crazed lust for power- that is the hallmark of all ages including ours- this is the film to watch- and then watch again and again...to me, this is the very anti-thesis of a love story; and for that reason alone, i love every moment of it. |
|
| 7 |
The Great Dictator (1940, G)
charles chaplin had said that had he known about the true horrors of concentration camps, he would never have made the great dictator. it is difficult to agree with him. it's all very well to have schindler's list...but films like this one do what they cannot: they look Evil straight in the face and laugh at it, tell it to go screw itself; more importantly, they are symbolic of Art's- and Humor's- triumph... |
|
| 8 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 9 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 10 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
| 11 |
Gandhi (1982, PG)
this has got to be the best biopic of all time. curiously, then, the secret of sir richard attenborough's encapsulation of a life as complex and charismatic as gandhi's owes much to his subject's demonic antithesis: adolf hitler who famously wrote "read the essentials, forget the non-essentials" (mein kampf). gandhi- the film- does indeed, by focusing on the essentials of gandhi's overpowering humanity even at the risk of oversimplification, mytholigification and caricaturing, create a character far more real than the mahatma...not surprisingly, people in india find ben kingsley to be more of a gandhi than gandhi himself...other auteurs who have taken on gandhi- shyam benegal, for instance, in his film 'the making of the mahatma'- fail precisely because they couldn't escape the pitfalls of non-essentials... |
|
| 12 |
Ran (1985, R)
possibly the best cinematic adaptation of lear...on second thoughts- that may be a bit unfair on kurosawa for two reasons: one, ran's visual vocabulary owes very little to the bard- by juxtaposing the gruesome violence- physical but also moral- that is lear against the backdrop of an otherwise placid idyll, japan's premier cinematic auteur has taken lear beyond the strictly shakespearean interpretation- wherein- and this is my second point- Nature itself becomes as ethically ambiguous a character as any other; kurosawa, like the bard, has deftly left all moral judgments to the viewer...this is by far his best work. |
|
| 13 |
Rebecca (1940, Unrated) |
|
| 14 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 15 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 16 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 17 |
The Bridge on the River Kwai (1957, PG) |
|
| 18 |
The Shining (1980, R) |
|
| 19 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 20 |
Lost Horizon (1937, Unrated) |
|
| 21 |
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982, R) |
|
| 22 |
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999, R) |
|
| 23 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 24 |
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966, Unrated)
This is perhaps the sexiest film I've ever seen: don't ask me why. Kundan Shah did a superb adaptation with Jaane bhi do yaaron, turning it into the best comedy Indian cinema has produced. Antonioni cannot be surpassed in his mastery of the Desolation of contemporary life: everything, it seems, becomes an object, beautiful but without feelings; incapable of arousal...Ironically, then, this is what makes Blow Up so sexy! |
|
| 25 |
Sabrina (1954, Unrated) |
|
| 26 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 27 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 28 |
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993, R) |
|
| 29 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 30 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
| 31 |
The General (1927, Unrated) |
|
| 32 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 33 |
Dersu Uzala (1975, G) |
|
| 34 |
A Matter of Taste (2001, Unrated) |
|
| 35 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 36 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 37 |
La Dolce Vita (1960, Unrated) |
|
| 38 |
My Fair Lady (1964, G) |
|
| 39 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 40 |
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966, Unrated) |
|
| 41 |
Hello, Dolly! (1969, G) |
|
| 42 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 43 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 44 |
Charade (1963, G) |
|
| 45 |
Doctor Zhivago (1965, PG-13) |
|
| 46 |
Terms of Endearment (1983, PG) |
|
| 47 |
Le Petit Soldat (The Little Soldier) (1967, Unrated) |
|
| 48 |
On Golden Pond (1981, PG) |
|
| 49 |
Babel (2006, R) |
|
| 50 |
Jaane bhi do yaaro(Who Pays the Piper ) (1983, Unrated) |
|
| 51 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 52 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 53 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG) |
|
| 54 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 55 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 56 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 57 |
The Matrix (1999, R)
no film has made me think more about the meaning of life- monty python included- than matrix. the world it propounds cannot be denied (or for that matter, verified); therein lies its true horror. the wachowski brothers, however, should have left it at that. the sequels are an unequivocal disaster- given to much pointless philosophizing. |
|
| 58 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 59 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 60 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 61 |
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972, PG) |
|
| 62 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 63 |
Y Tu Mama Tambien (2001, R) |
|
| 64 |
The Guns of Navarone (1961, PG) |
|
| 65 |
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (, R) |
|
| 66 |
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993, R) |
|
| 67 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994, R) |
|
| 68 |
The Manchurian Candidate (1962, PG-13) |
|
| 69 |
My Man Godfrey (1936, Unrated) |
|
| 70 |
Chinatown (1974, R) |
|
| 71 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 72 |
Umrao Jaan (1981, Unrated) |
|
| 73 |
Belle de jour (, R) |
|
| 74 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 75 |
Match Point (2005, R) |
|
| 76 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 77 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 78 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 79 |
The Seventh Seal (, Unrated) |
|
| 80 |
Grand Hotel (1932, Unrated) |
|
| 81 |
Indiscreet (1958, PG) |
|
| 82 |
MacKenna's Gold (1969, Unrated) |
|
| 83 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 84 |
The World of Apu (, Unrated) |
|
| 85 |
Lolita (1962, Unrated) |
|
| 86 |
Fargo (1996, R) |
|
| 87 |
To Be or Not to Be (1983, PG) |
|
| 88 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
| 89 |
Howards End (1992, PG) |
|
| 90 |
Death Becomes Her (1992, PG-13) |
|
| 91 |
A Room With A View (1985, R) |
|
| 92 |
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006, R) |
|
| 93 |
The Sting (1973, PG) |
|
| 94 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 95 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 96 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 97 |
Goodbye, Mr. Chips (1939, Unrated) |
|
| 98 |
The Pink Panther (1963, Unrated) |
|
| 99 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 100 |
Gentlemen Prefer Blondes (1953, Unrated) |
|
| 101 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 102 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 103 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988, R) |
|
| 104 |
Driving Miss Daisy (1989, PG) |
|
| 105 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 106 |
Dr. No (1962, PG) |
|
| 107 |
Dave (1993, PG-13) |
|
| 108 |
No Man's Land (2001, R) |
|
| 109 |
Guess Who's Coming to Dinner (1967, Unrated) |
|
| 110 |
All the President's Men (1976, R) |
|
| 111 |
Hable con Ella (Talk to Her) (2002, R) |
|
| 112 |
Strangers on a Train (1951, PG) |
|
| 113 |
Fiddler on the Roof (1971, G) |
|
| 114 |
The Sunshine Boys (1975, PG) |
|
| 115 |
William Shakespeare's Julius Caesar (1953, Unrated) |
|
| 116 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 117 |
Hamlet (1948, Unrated) |
|
| 118 |
Cape Fear (1991, R) |
|
| 119 |
The Age of Innocence (1993, PG) |
|
| 120 |
Apocalypto (2006, R) |
|
| 121 |
The Ten Commandments (1956, G) |
|
| 122 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 123 |
Alien (1979, R) |
|
| 124 |
Chungking Express (1996, PG-13) |
|
| 125 |
Where Eagles Dare (1969, PG) |
|
| 126 |
The Day of the Jackal (1973, PG) |
|
| 127 |
The Seven Year Itch (1955, Unrated) |
|
| 128 |
The Private Lives of Elizabeth and Essex (1939, Unrated) |
|
| 129 |
Queen Christina (1933, Unrated) |
|
| 130 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 131 |
Air Force One (1997, R) |
|
| 132 |
The Hunt for Red October (1990, PG) |
|
| 133 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 134 |
Ghost (1990, R) |
|
| 135 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 136 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 137 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 138 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 139 |
A Short Film About Love (1988, Unrated) |
|
| 140 |
Elephant (2003, R) |
|
| 141 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 142 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 143 |
Padosan (1968, Unrated) |
|
| 144 |
36 Chowringhee Lane (1981, Unrated) |
|
| 145 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 146 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 147 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 148 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 149 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 150 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 151 |
Barefoot in the Park (1967, G) |
|
| 152 |
The Good Earth (1937, Unrated) |
|
| 153 |
Who Framed Roger Rabbit (1988, PG) |
|
| 154 |
My Left Foot (1989, R) |
|
| 155 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988, PG-13) |
|
| 156 |
Hot Shots! (1991, PG-13) |
|
| 157 |
Lage Raho Munna Bhai (2006, Unrated) |
|
| 158 |
Munna Bhai M.B.B.S. (Munnabhai M.B.B.S.) (2003, Unrated) |
|
| 159 |
Little Big Man (1970, PG) |
|
| 160 |
Omkara (2006, Unrated) |
|
| 161 |
Superman (1978, PG) |
|
| 162 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 163 |
L.I.E. (2001, NC-17) |
|
| 164 |
Le Mépris (Contempt) (2008, Unrated) |
|
| 165 |
Battleship Potemkin (1925, Unrated) |
|
| 166 |
Solyaris (Solaris) (1976, Unrated) |
|
| 167 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 168 |
A Short Film About Killing (1988, Unrated) |
|
| 169 |
Heat and Dust (1983, R) |
|
| 170 |
Jab We Met (2007, Unrated) |
|
| 171 |
Paranoid Park (2007, R) |
|
| 172 |
Chak De! India (2007, Unrated) |
|
| 173 |
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006, Unrated) |
|
| 174 |
Maqbool (2003, Unrated) |
|
| 175 |
The Remains of the Day (1993, PG) |
|
| 176 |
Chhoti Si Baat (1975, Unrated) |
|
| 177 |
Angoor (1982, Unrated) |
|
| 178 |
Junoon (1978, Unrated) |
|
| 179 |
Black (2005, Unrated) |
|
| 180 |
Amar Akbar Anthony (1977, Unrated) |
|
| 181 |
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) (1999, Unrated) |
|
| 182 |
The Fugitive (1993, PG-13) |
|
| 183 |
Goldfinger (1964, PG) |
|
| 184 |
Thunderball (1965, PG) |
|
| 185 |
From Russia With Love (1964, PG) |
|
| 186 |
3:10 to Yuma (2007, R)
the best western to come out after dances with wolves...there is something uncanny about the relationship between russell crowe and christian bale's characters, which our conventional sense of morality- right and wrong, good and evil- can't quite comprehend...more than anything else, this is what makes this movie so great. go see it! |
|
| 187 |
The Third Man (1949, Unrated) |
|
| 188 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
| 189 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 190 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 191 |
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) (1975, Unrated) |
|
| 192 |
Guide (1965, Unrated) |
|
| 193 |
Mr. India (1987, Unrated) |
|
| 194 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 195 |
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999, PG) |
|
| 196 |
Slumdog Millionaire (2008, R)
For millions like me raised on a staple-diet of commercial Hindi cinema, there's nothing particularly novel about its plot: the relatively lukewarm response it has gotten from Indian filmgoers compared to the rapturous applause elsewhere is proof of this. Its rags-to-riches tale, adapted from a novel penned by a diplomat, could well be a cinematic-metaphor for India's own rise during the period in which it unfolds. In so many ways, it is the story of India as well as those of us who have lived here through the tumultuous past two decades. |
|
| 197 |
The Kite Runner (2008, PG-13) |
|
| 198 |
Diva (1981, R)
This film isn't about piracy, prostitution, blackmail or even murder- although it has loads of all that. At its heart, Diva is about music- no, not the loud jarring sort but the kind that occupies the space between silences. |
|
| 199 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 200 |
Monty Python's The Meaning of Life (1983, R) |
|
| 201 |
A Fish Called Wanda (1988, R) |
|
| 202 |
When Harry Met Sally (1989, R) |






































































































































































































