My Favorite Movies
| amithyst2384's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 2 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 3 |
Transamerica (2005, R) |
|
| 4 |
Hostage (2005, R) |
|
| 5 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 6 |
A Tree Grows in Brooklyn (1945, Unrated) |
|
| 7 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 8 |
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005, PG-13) |
|
| 9 |
The Parent Trap (1961, G) |
|
| 10 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 11 |
The Client (1994, PG-13) |
|
| 12 |
Father of the Bride (1991, PG) |
|
| 13 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 14 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 15 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 16 |
Down with Love (2003, PG-13) |
|
| 17 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 18 |
The Outsiders (1983, PG) |
|
| 19 |
Bed of Roses (1995, PG) |
|
| 20 |
Where the Heart Is (2000, PG-13) |
|
| 21 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 22 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 23 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 24 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 25 |
Saved! (2004, PG-13) |
|
| 26 |
Sleeping Beauty (1959, G) |
|
| 27 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 28 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 29 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 30 |
Anne of Green Gables (1985, Unrated) |
|
| 31 |
Erin Brockovich (2000, R) |
|
| 32 |
That Thing You Do! (1996, PG) |
|
| 33 |
Corrina, Corrina (1994, PG) |
|
| 34 |
Pollyanna (1960, G) |
|
| 35 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 36 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 37 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 38 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 39 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 40 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 41 |
Orange County (2002, PG-13) |
|
| 42 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 43 |
Inventing the Abbotts (1997, R) |
|
| 44 |
Riding in Cars with Boys (2001, PG-13) |
|
| 45 |
Uptown Girls (2003, PG-13) |
|
| 46 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 47 |
The Good Girl (2002, R) |
|
| 48 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 49 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 50 |
In Good Company (2004, PG-13) |
|
| 51 |
The Departed (2006, R) |
|
| 52 |
House of 1000 Corpses (2003, R) |


















































