My Favorite Movies


  amt1991's Rating My Rating
1
The Shining (1980,  R)
The Shining
Well....it's Stanley Kubrick,and he's the Best.It is no doubt that this Movie stands as one of the Best Horror Movies ever made on screen.& Stephen King Gee....he's magnificent.Love the scene when Danny saw two sisters on the corridor,Camera works were priceless on that kid's tricycle.Some movies like,the Amityvillie remake,when the movie changes from Ghosts to Psycho Killer,the crowd may gone wild.But unlike any horror movies,the shining slices up the Demons & Psychos perfectly.Not too realistic,not too mystery,that bond was just perfect.While 1408 is just a short story,The Shining is a major Novel written by the same guy.That's why this movie stands as the Best Stephen King's book on screen Horror Movie.
2
Cloverfield (2008,  PG-13)
Cloverfield
OK....No big words,this movie is "a Must-See",whether you're a Horror fan or monster fan,Shaky camera lover or You just wanted to see a Movie with a different taste.

The Movie opens with some TV stuffs & some Government property approvals like it had been viewed by some Authorities.Then it continues the whole movie with a hand-held video footage,via from the view of a group of New Yorkers.
Even it's screen ratio is a ratio that said a goodbye to Hollywood Movies a long time ago.& it does worked out beautifully.

So what is the monster?,a Whale?,an Old schooled Godzilla?,A video game based creature?No....this one is invented by J.J Abrams & his team.Let me call it the cloverfield monster as it is still unnamed.The monster is super big,angry,ruthless,loud,strong & can say pretty fast for his size.It's hands are more like the extra legs which are extending from its body,plus the super big mouth with gruesome teeth.It also drops lots of spider-like mini creatures which are also fast & furious.Their bites can even cause some unknown infections,which the story didn't show very much.

Photobucket

Unlike "The Blair Witch Project",this movie is shown exactly from a single view.My ears were bleeding in the scenes like the soldiers shooting down the Monster in the middle of the streets.Some dudes even left the cinema hall because of those super shaky cameras.Unfortunately,this is kind of monster movie I have been waiting for years,So it was kinda thrill ride for me."The Fake Monster Documentary" I must say.

This movie is not only about a monster attacking NYC,it also includes a tragic Love story between Rob Hawkins & Beth McIntyre,two of the main characters.They uses some cut-offs & flashbacks,which looks stylish & beautiful.They ended up under the bridge,screaming "I Love You" for a couple times.The story seems quite fast after the death scene of Hud,the main camera holder of the Movie.They must extend about 15 or 20 minutes more to give us the maximum satisfaction.

Extra Props must be given to the End Credits.They are the best I've seen since last year's Michael Clayton.A bass tone become louder & louder & then mixed with lots of string instruments.That music theme is the one & the only music in this movie & it's quite thrilling.So....there you go Director Matt Reeves,a big boost for you.
3
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Jim Gordon: " Harvey, where's my family?"
Harvey Dent: "where my family died."

I skipped my 2 hrs class just to watch The Dark Knight before it's too damn crowded, & it's worth the Hell... It's simply the best Movie of 2008 so far & without a doubt the best superhero Movie ever made.

The Movie proves that a born filmmaker can improve a comic book genre that has been existed for a decades ago into a Movie genre that will make everyone think that Comic book Movies are no more kiddie stuff.

I was blown away by the Actors' performances especially the late Heath Ledger's. His Joker performance is nothing but an Oscar worthy, simply making Jack Nicholson's Joker performance to be nominated for a Razzie. & yes, that tragic Death faking scene is uncut, felt a little sad for him when I saw that scene.

Photobucket

I have personally watched The Dark Knight 6 times & I still have a plan to watch it again. Can anyone believe I've spent over $100 on this Movie, including T-shirt, Movie tickets & Pop corns.If you haven't seen it even until now, maybe it's now the time to grab a ticket , & you'll know why it tops IMDB's top 250. Movie marketings says "I Believe In Harvey Dent" & I say " I Believe in Nolan",no.."I believe in Nolans", the brothers are now becoming two of the best guys making Movies in these days.

Words cannot describe how good this Movie is. Highest Resolution Camera, Oscar worthy performances, A good storyline & U must admit the this movie brings the most tragic Love story of the summer 2008, between Harvey Dent & Rachael Dawes. Moreover, stunning visual & sound effects, a non-stop 2:30 hrs ride, & simply challenging other superhero genres to make one like this or even closer to this. What you'll need more for a Movie???

<< "You see, nobody panics when things go according to plan. Even if the plan is horrifying. If I told people that , tomorrow a gangbanger is going to get shot, or a truckload of soldiers are going to get blown up, nobody would panic because it's all part of the plan. But tell people that one tiny little mayor is going to die and everyone loses their minds!" >>
4
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe
A young man from England comes across the Atlantic to find his Father.No education,no future but after helping a high class dude,he found himself involved with an American way of life.Forget the Liverpool girl,get a new one.She is a politician while he is an amateur Artist.They got split up.Then met again.That's the reason why critics didn't enjoy this Movie very much.The can't just make the story a little more exciting.But who cares.....?If the Music is great,& if the style is different from other Musical Movies,just leave that story otta your mind.

I thought they gonna kill the Music.But they're not.They successfully carried it from 60's to the 00's.The Smiles came out when every characters start to sing each song,cos they got it right to the story.There was one scene,Half-Naked soldiers carrying the statue of liberty,walking on the muddy little plum trees & singing"She is so Heavy,she is so Heavy".That scene is really strange,how the hell they got those ideas?Hope the Beatles gonna enjoyed it very much,including John Lennon.

Photobucket

Bono....Bono.....his scene is just a mind blowing,but it didn't blown me off.It looks awesome though.So,There were three great Musical Movies released in 2007,Hair Spray,Sweeny & Universe,& this is one of them.One of the Best Musicals.
5
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Brad Pitt & Casey Affleck,my favorite duo of 2007. Both performances are beyond awesome,especially Casey Affleck,he's gonna hold an Oscar award earlier than is brother.

The story is needless to say as the title describes all."The Assassination.....".It's about the last days of the 19th century Robin Hood,Jesse James.How he was assassinated by his die hard fan,Robert Ford.This 2 hr & 45 min Movie is deeply & constantly moving,building up the emotions till the end.A historic assassination that was never brought up on screen before,& Andrew Dominik did it in an admirable way.Who ever thought the hands of an Aussie director can make a western Movie in a new taste.

Photobucket

The Cinematographic,am I been too care for Cinematographic or it is really need to be care about?"The Assassination..." deserves an Oscar for both Cinematographic & Casey Affleck.Those camera works are the only ones that make this Movie different from any other assassination Movies or Westerns.Most shots are combined with dreamy & beautiful landscapes.The dialog scenes look clear & emotional,especially the ones between Jesse & Bob.

From now on my eyes will be on Director Andrew Dominik as this is his second feature Film & it looks damn good.Highly Recommended.
6
Oldboy (2005,  R)
Oldboy
I'm giving 5 stars for it's originality.There are lots & lots of revenge Movies making nowadays,Hollywood,Bollywood,you name it.I've never watched Chan-wook Park Movies before,& Oldboy hit me hard.

Oh Daesu is an ordinary man living with his wife & his 3 years old daughter.He was then mysteriously taken and imprisoned in a private prison.They provide a bed,a barthroom,daily meals & a T.V.At night,music tone comes off followed by some Russian Gases that were used on prisoners.He then fall asleep,had a hair cut & hypnotized.His life continues exactly like this for 15 long years.He was then released with a phone & a wallet full of cash.He still had no idea who prisoned him.

Photobucket

He then realized that he is the top suspect on the death of his wife.His daughter was also adopted by some Europe parents.Once a drunken man became a man of vengence.

The Movie take you slowly to the ending scene,a scene that reveals all the secrets of the Movie.Who prisoned Oh Dsesu?Why he prisoned him?But "Who" had been described since the pre-middle parts,a rich man named Lee Woo-jin,that looks like an ordinary 25 years old man."Why" is simple but strange.& the main twist of this movie is "How".In what way Lee Woo-jin takes revenge on Oh Daesu.Revealing that twist will be like watching "Saw" & knowing that Tobin Bell is lying on the bathroom floor.

The Movie itself is Violently & Sexully explict.& there is a scene where Oh Daesu fight against many baddies along the corridor.It's a non-stop,single camera shot,which looks so real.So....what is the Oldboy?Better judge yourself....
7
Sin City (2005,  R)
Sin City
Ok...let's start with the Cast,Honestly....Nobody has done anything to a bunch of A-List Stars to Kill each other,blow each other's heads,& got stripped to the max.Then.....Frank Miller....when that biggest Comic creator met Mr.ICanDo a.k.a Robert Rodriguez,that's the birth of the favorite Nightmare.What's good of this Movie is that is stays 100% true to the comics.Some of my friends even checked the Video plugs when they first buy the pirated DVD,my sis luv the big fat kill part starring Clive Owen.Cast are great,performances are priceless,plots are good,blood to the Max,fun for the whole family...no...just kidding.Heard the Pirate's gonna join the cast,there'll be more female audiences I guess
8
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
A masterpiece Hero movie.The music,the cinematography,the screenplay,everything is cool & nice.It stays true to the comics but in a different way.& yes,Christian Bale,the new & true Batman actor.Other important roles,such as Alfred,Jim Gordon,Carmine Falcone,Dr.Crane,each of the characters played their part very well.
9
Reservoir Dogs (,  R)
Reservoir Dogs
I was sick when I first saw this movie.But I feltl sth after the end credits.sth cool.This movie make you blow away from start to finish.& Harvey Keitel,one of my Fav Actors
10
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
I could publish a book just to define the term "Brilliant" for Pulp Fiction. It's a Cult Classic, Multi Plot, thrill ride, a masterpiece gangster flick written and directed by Quentin Tarantino.

Small Time Robber couples, 2 career criminals, Big Boss' mistress, Double crossing boxer, 2 rapists,
11
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List
Oskar Schindler,a noble man
12
Jaws (1975,  PG)
Jaws
don't go into water
13
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
Still cool
14
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
The Host (Gwoemul)
"The Korean Jaws",some call it,& it deserves it.Deeply moving,beautiful cinematography with good special effects & talented actors.
15
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
The masterpiece Pirate movie
16
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
I'm a Quentin Tarantino fan.So...
17
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
my highschool favourate
18
Crash (2004,  R)
Crash
Creating this kinda complex movie is a big deal.But it's done quite successful.The scene that Matt Dillon rescues his co-star Thandie Newton is one of my best moments in cinemas.This movie is just great.
19
Unbreakable (2000,  PG-13)
Unbreakable
Making a comic-hero movie is not a big deal nowourdays,but creating a comic hero character is quite a big deal.& Shyamalan did it as simple as possible.Simple enough to be a masterpiece
20
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
21
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
All I can say is "Wow!" the Coen brothers did it again.It is not a story or the script that surprises me.The main suspenseful thing about this Movie is that there is barely even a single Music tone in this Movie,which means...No Music has been used during the entire Movie,not even in the credits.Coen Brothers proves that No music is still Ok for No country.That's my Wow.

This Movie is perfectly directed,with superb performances.The cinematographic is beyond exciting.Violence to the Max.& they even show how to blown up a car in 15 seconds.

So....this is an Oscar worthy Movie made by Oscar worthy Directors,with Oscar worthy performances.Super highly recommended.
Photobucket
(The unexpected badass Josh Brolin).
22
The Mist (2007,  R)
The Mist
From Frank Darabont & Stephen King,the dynamic duo who brought you two of the best prison Movies of all time,The Green Mile & The Swawshank Redemption.Now they have successfully boosted out another Horror & Drama wonders onto the screen once again.

The story is about a small town that was buried under mysterious Mists after having a night of brutal Storm.Then our hero David Drayton & his son Billy got stuck in a local supermarket,facing many people with different kinds of thoughts & opinions,some say it's a Chemical bomb,a Judgment Day,a natural disaster,but all the possibilities got mashed up after fighting with an unknown Tentacles in the loading bay.

"The Mist" first appears to be like another old school Invasion flick with bloods & guts,but the main potential of this Movie is that everything seems so realistic & emotional.Frank Darabont shows how people will certainly react if those things sudden happen in real life.The coincidences & fast thinking minds led the people easily fall into some believings that were hard to prove.

Marcia Gay Harden,who appears as,Mrs. Carmody,the over believer of God,she carries some unbelievable villain performances to make the Movie more interesting.The visual effects may seems a little weird in the tentacle fighting scene,but as the Movie goes on you'll then realized that effects are not the main theme of this Movie,then it's gonna be Ok.

As for me it is one of the most stunning Stephen Movies ever seen besides The Shining & The Green Mile.And......what an ending.The ending can stuck in the audiences heads easily with those Music & stunning performances of Tom Jane.
the mist stephen king movie trailer screen cap
23
There Will Be Blood (2007,  R)
There Will Be Blood
Brilliant performances,amazing story,& a scary theme,these three things can easily make this Movie one of the Bests of 2007.

Each & every characters were built up perfectly in a period of 158 mins.The Cinematography,Film editing,Sound editing are needless to say good.All 3 Daniel Day-Lewis Vs. Paul Dano scenes looks gruesome & compelling.

So,better give Daniel Day-Lewis an Oscar or there will be blood...

There Will Be Blood
24
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
Although the Movie may not be the Pan's Labyrinth of 2007,it can easily be included in one of the best Horror Movies ever made.The story is needless to say interesting,twists & turns looks stylish & original,the actings,the cinematography,the music......this Movie can guarantee you everything you could ever get on a good Horror Movie.

The fact that makes this Movie very stylish & scary is that they made everything as realistic as possible.The ghosts & unnatural events can only be seen as sudden images,& believe me they'll give a full description on the appearance of that masked kiddo.

Photobucket

Overall,the Movie is like The Shining & The Ring mashed up in a very pleasant way.I'm seeing a bright future for Spanish cinema,can't wait to see more of Guillermo stuff.
25
The Shawshank Redemption (1994,  R)
26
The Godfather (1972,  R)
27
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
Hugo Weaving,cool
28
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
weird rabbit but nice
29
American History X (1998,  R)
30
The Green Mile (1999,  R)
31
Memento (2000,  R)
32
Insomnia (2002,  R)
33
Children of Men (2006,  R)
Children of Men
The story may a little blow you away,but the incredible cinematograpy will attract you.
The real look-alike settings & no other than Clive Owen is enough for you to love this movie.
34
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
I've never heard of that Lullaby song before.It was quite a melody.Director Guillermo Del Tore brings us his masterpiece,& we expect more of his works.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments