My Favorite Movies


  AmyLovesJohnnyDepp's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I love this movie its so amazing
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I Love this movie, its the funniest of the POTC moives.
4
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Johnny depp is so freakin hot!
5
The Departed (2006,  R)
The Departed
This movie is awesome, I love it and its one of those movies you can watch over and over
6
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I just saw this...it was AWESOME I LOVED IT!!!!!! Johnny Depp is soooooooooooooooo perfect in this, he sings, acts, and looks amazing! Tim Burton has made another masterpiece, whenever you have a Tim Burton film with Johnny Depp you know it will be great, plus JD sings, and the chemisitry btwn HBC and JD is great, I am going back to see this movie again and again, you MUST see it!!!!!!! I knew Id love it but I was blown away I never imagined Id Love it this much!!!! There was some really funny parts in it too, and I dont think it was too bloody like some ppl were saying b4 it came out, but then again I was drooling over Johnny the whole time....
7
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
This movie is freakin hilarious!!
8
Secret Window (2004,  PG-13)
Secret Window
Johnny Depp is so great in this movie... I love it!!! Hes hot sexy and funny...If you love Johnny Depp and you havent seen this movie you MUST see it!!!
9
The Astronaut's Wife (1999,  R)
The Astronaut's Wife
Johnny Depp looks soooooooooooooo
HOT in this movie!
10
The Break-Up (2006,  PG-13)
The Break-Up
This movie is so freaking funny!
11
Superbad (2007,  R)
Superbad
This movie was freaking hilarious!!! omg I wasnt sure if I would like it or not but some of the stuff they say is sooo funny! Seth Rogen and Jonah Hill have a way of making stupid stuff funny as hell, it was great!
12
The Godfather, Part II (1974,  R)
13
The Ninth Gate (1999,  R)
The Ninth Gate
I give it 4.5 stars because of Johnny's acting in it, I mean its not like other characters in his other horror movies where he has his moments that he makes funny, but his acting is excellent I mean look how he goes from being a lil crazy as Willy Wonka or Jack Sparrow, or serious and psycotic as Mort in Secret Window or shy as Ichabod in Sleepy Hollow, and in this role he is totally serious he really turns into whatever character he is playing and he does an excellent job, the movie wouldnt have been good to me if he was not in it, the story was pretty interesting but he made the movie, I just wish they would have added a little of his humor into it, then it would have been great.
14
Donnie Brasco (1997,  R)
15
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
Johnny is amazing in this movie, and as always Burton makes the story strange but exciting
16
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
17
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
This movie is hot
18
From Hell (2001,  R)
19
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Johnny is hilarious in this film...u have to see it--cuz u know any film with him in it is worth wathcing...he seems lilke he really is high in this movie its sooo funny!
20
Finding Neverland (2004,  PG)
21
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
22
Titanic (1997,  PG-13)
23
Benny & Joon (1993,  PG)
24
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
I freakin LOVE this movie, I just got the unrated version, Brad Pitt looks fucking HOT in this movie!
25
GoodFellas (1990,  R)
26
Step Brothers (2008,  R)
27
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
OMG I freeakin love this movie ...fugly slut!!
28
Hostage (2005,  R)
Hostage
This movie is really good
29
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
30
Ratatouille (2007,  G)
31
She's the Man (2006,  PG-13)
32
Face/Off (1997,  R)
33
Waiting (2005,  R)
Waiting
If you have ever worked in a restaurant then this movie will be hilarious to you, because its SO true!
34
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
35
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
36
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Im not sure why but I like this movie
37
Red Eye (2005,  PG-13)
38
Saw II (2005,  R)
Saw II
Better then the first Saw movie, I thought it was pretty good
39
Saw III (2006,  R)
40
Click (2006,  PG-13)
41
Rear Window (1954,  PG)
42
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
43
World Trade Center (2006,  PG-13)
44
Chocolat (2000,  PG-13)
Chocolat
Johnnys so hot in this movie playing the guitar! Even though hes not in it very long
45
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
What Happens in Vegas
I loves this movie it was really funny and I actually thought I wouldnt really like it
46
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Johnny Depp is so great in this movie, hes hillarious and Tim Burton as always made a great movie
47
Blow (2001,  R)
Blow
Johnny Depp as always plays the role of George Jung perfectly, I love it
48
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia
This movie was freakin awesome!! (It is based on the classic Alfred Hitchcoclk movie Rear Window) The story is excellent, if u love scary movies I highly recommend it, even if u dont I still recommend it, its not gory or anything but the story is creepy and I think that its a very good story! Shia LaBeouf does a great job in this movie too!
49
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Any film that stars Johnny Depp is guarenteed to be amazing, but when it is a film he makes with Tim Burton it is ABSOLUTLY amazing!! Johnnys acting is soooo great, and the story is unique and interestig but also sad, this is a great movie!
50
Accepted (2006,  PG-13)
Accepted
Funny as hell..."Ask me about my weiner!"
51
The Big Hit (1998,  R)
52
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
This movie is funny as hell
53
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
54
Grease (1978,  PG)
55
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
56
City of Angels (1998,  PG-13)
57
Cars (2006,  G)
58
Over the Hedge (2006,  PG)
59
Juice (1992,  R)
60
Public Enemies (2009,  R)
Public Enemies
5 stars for Johnny Depp's acting...(duh) he did an amazing job..I loved how he played the character..the movie itself was pretty good I was expecting a little more but I really liked it and Ill definatly see it again...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments