My Favorite Movies
| anacfsantos's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 2 |
Kandahar (2001, Unrated) |
|
| 3 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 4 |
Vicky Cristina Barcelona (2008, PG-13) |
|
| 5 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 6 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 7 |
The Shining (1980, R) |
|
| 8 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 9 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
| 10 |
Match Point (2005, R) |
|
| 11 |
Luna Papa (Moon Father) (2000, Unrated) |
|
| 12 |
La Stanza del Figlio (The Son's Room) (2002, R) |
|
| 13 |
Cyrano De Bergerac (2009, Unrated) |
|
| 14 |
Te doy mis ojos (Take My Eyes) (2006, Unrated) |
|
| 15 |
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999, R) |
|
| 16 |
Le Gout Des Autres (The Taste of Others) (It Takes All Kinds) (2000, R) |
|
| 17 |
Happiness (1998, Unrated) |
|
| 18 |
The Straight Story (1999, G) |
|
| 19 |
Hollywood Ending (2002, PG-13) |
|
| 20 |
Siam Sunset (2003, Unrated) |
|
| 21 |
American Beauty (1999, R) |





















