My Favorite Movies


  anamayala's Rating My Rating
1
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
one of my favorites
2
Reality Bites (1993,  PG-13)
3
Heathers (1988,  R)
4
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
LUV it!
5
French Kiss (1995,  PG-13)
6
The Silence of the Lambs (1991,  R)
7
Closer (2004,  R)
8
Labyrinth (1986,  PG)
9
The Princess Bride (1987,  PG)
10
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
11
A Clockwork Orange (1971,  R)
12
Pulp Fiction (1994,  R)
13
Stand by Me (1986,  R)
14
Lost In Translation (2003,  R)
15
Snatch (2001,  R)
16
Trainspotting (1996,  R)
17
Requiem for a Dream (2000,  R)
18
Aliens (1986,  R)
19
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
20
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
21
The Matrix (1999,  R)
22
Rosario Tijeras (2005,  R)
23
The Commitments (1991,  R)
24
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
25
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
26
The Breakfast Club (1985,  R)
27
Autumn in New York (2000,  PG-13)
28
40 Days and 40 Nights (2002,  R)
29
The Fifth Element (1997,  PG-13)
30
Girl, Interrupted (1999,  R)
31
The Crucible (1996,  PG-13)
32
Léon (The Professional) (1994,  R)
Léon (The Professional)
fab!
33
The Scarlet Letter (1995,  R)
34
The Piano (1993,  R)
35
The Contender (2000,  R)
36
Hannibal (2001,  R)
37
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
38
True Romance (1993,  R)
39
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
40
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
41
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
42
Chocolat (2000,  PG-13)
43
The Doors (1991,  R)
44
I'm Going to Tell You a Secret (2005,  Unrated)
45
When Harry Met Sally (1989,  R)
46
The Godfather (1972,  R)
47
The Godfather, Part II (1974,  R)
48
The Godfather, Part III (1990,  R)
49
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
50
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
51
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
52
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
53
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
54
Empire Records (1995,  PG-13)
55
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
56
Atlantis (1991,  Unrated)
57
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
58
Wayne's World (1992,  PG-13)
59
Love Actually (2003,  R)
60
Notting Hill (1999,  PG-13)
61
The War of the Roses (1989,  R)
62
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
63
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
64
Poison Ivy (1992,  R)
65
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
66
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
67
9 1/2 Weeks (1986,  R)
68
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
:)
69
Blade (1998,  R)
70
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
71
Blade - Trinity (2004,  R)
72
Underworld: Evolution (2006,  R)
73
Underworld (2003,  R)
74
Before Sunset (2004,  R)
75
Before Sunrise (1995,  R)
76
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
77
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
78
Kalifornia (1993,  R)
79
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
80
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
My Blueberry Nights
sad, sour & sweet. Loved the version of Try a Little Tenderness by Otis Redding
81
My Life Without Me (2003,  R)
82
V for Vendetta (2006,  R)
83
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
84
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
85
Alfie (2004,  R)
86
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
87
The Addams Family (1991,  PG-13)
88
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
89
In the Cut (2003,  R)
In the Cut
"...Here too the love-lorn man, who, sick in soul, And of this busy human heart aweary, Worships the spirit of unconscious life
In tree or wild-flower.--Gentle lunatic!
If so he might not wholly cease to be, He would far rather not be that he is; But would be omething that he knows not of, In winds or waters, or among the rocks!..."
90
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
91
Cansada de besar Sapos (Tired of Kissing Frogs) (2006,  R)
92
Like Minds (Murderous Intent) (2006,  PG-13)
Like Minds (Murderous Intent)
Superb!
93
The Brave One (2007,  R)
94
[Rec] (2007,  R)
[Rec]
scary. yes. OMG. :s
95
Caramel (2008,  PG)
96
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
97
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
98
The Family Man (2000,  PG-13)
99
Efectos secundarios (2006,  Unrated)
100
Ladrones (Thieves) (2007,  Unrated)
101
The Mistress of Spices (2006,  PG-13)
The Mistress of Spices
:)
102
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
103
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Bridget Jones's Diary
LUV IT!
104
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
105
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
106
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
107
Taken (2009,  PG-13)
108
Kiss The Girls (1997,  R)
Kiss The Girls
Morgan Freeman & Ashley Judd

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments