My Favorite Movies


  anastasia57001's Rating My Rating
1
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
Absolutely magnificent in any way -- and you can't help falling in love with the soundtrack. features some pretty fucked-up, visceral rock n'roll, the way rock n'roll is supposed to be. simply brilliant !!!!!!

P.S. Notes on the Soundtrack:
If the "Origin of Love"doesn't make you wanna sing or "the angry inch" probe you to dance and jump till you break your neck... then there must be absolutely someting wrong with you. LoL
2
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
there is only one rule of the fight club you should know of: don't miss this film.
3
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
we all love lola :) a breakthrough film for Tom Tykwer, a big step for film-making
4
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation
Excellent! That's the word, and it's been a great while since it was the first and only word in my review :)

Tonight I feel like writing more, so here it is: if you've heard from people that this film was "slow" or "not funny", they simply don't get it. Don't trust them. See for yourself.

If nothing moves you: the silent choreography of a step by step acquantance, the music, the sparkling nights of Tokyo, then we can tell definitely tell... you're not a romantic.

This film speaks from the heart, and it speaks without being verbose. Release your pent-up inner ear and listen: sometimes silence has too much to say.
5
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
simply brilliant!
6
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
excellent. one of those films that make you feel like flying when you get out of the theater. a great comment on burgeuoisie.
7
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Essential Terry Gilliam ... and more. you want to watch this a few times to realize everything that has been going on.
8
Casablanca (1943,  Unrated)
Casablanca
you watch it again and again and you can never get enough of it!
9
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
awesome
10
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
great
11
Memento (2000,  R)
Memento
unmissable
12
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
some of the best Hollywood adventures of all time.
13
Ray (2004,  PG-13)
Ray
excellent biopic!
14
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
can they repair the fucking film print? thanks
15
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity
right on jason! oh wait a minute... that was his fake name or what?
16
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
because great adventures are like this!
17
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
i adore david fincher. I think this is a great film, a classic film, a film that makes you gasp no matter how many times you see it. I honestly think it's a masterpiece. even though it may seem too much to say for a young director who mainly did videoclips. I think Fincher is excellent. Morgan Freeman's role is a landmark for his career, and Kevin Spacey portrays one of the villains that will remain characteristic in the movie history. All in all, a great film. 5 out of 5 without any hesitation
18
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
oh well, you can't live without the usual suspects!
19
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
find the toilet, spike!
20
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
tobey spidey makes my day!
21
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
testing you to see where would you put your limits for liberty, V for Vendetta is excellent, in my huble opinion
22
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show
an ode to liberation. almost perfect!
23
Thank You For Smoking (2006,  R)
Thank You For Smoking
clever, well written, well acted, well shot! whatever you need to know about rhetorics in a nutshell.
24
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
good fun
25
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
you know you'll be laughing your ass off!
26
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
exceptional! the kind of film you need to see at least twice -- and this tells all you need to know :)
27
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
28
Shortbus (2006,  Unrated)
Shortbus
one of the most honest films about sex, ever, shortbus dares to reveal sexual and emotional problems, habits and passion, touching the human psyche, where it hurts the most. it's shocking, in a good way, and if you give it your attention for the whole 1 hour and 42 minutes, you'll never regret it. a few films have managed to talk about sexual orientation and sexual phantasy, laying open at the same time, the emotional depth behind them. it's an excellent piece of film-making and I believe John Cameron Mitchell managed to rise above himself after "Hedwig".
29
Thelma & Louise (1991,  R)
30
9 songs (2005,  Unrated)
31
Mulholland Drive (2001,  R)
Mulholland Drive
Of David Lynch's films, this one is my favorite by far. It made sense to me, even though apparently it didn't make sense to a lot of people... It was an emotional rollercoaster. I won't write much as I don't want to spoil anyone's experience. Anyhoo as in all Lunch's films, you have to look for an inner thread of sentiment rather than plot. It's all like a dream- choose your version of what is real and what is not and just ride along.
32
Gun Crazy (1950,  Unrated)
33
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.)
what a story. you just hope there was more of this kind of film-making today!
34
The Birds (1963,  PG-13)
35
The Trouble With Harry (1955,  PG)
The Trouble With Harry
excellent- so funny and so beyond its time.
36
Rear Window (1954,  PG)
37
Dial M for Murder (1954,  PG)
38
Strangers on a Train (1951,  PG)
39
Stage Fright (1950,  Unrated)
40
Rope (1948,  PG)
Rope
The director's absolute tour de force. Amazing staging, great performances, excellent script. A classic.
41
Gilda (1946,  PG)
42
The Big Sleep (1946,  Unrated)
43
Drakos, O (1956,  PG)
44
Delicatessen (1991,  R)
45
The Piano (1993,  R)
46
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether)
Michel (Jean-Paul Belmondo), protagonist and anti-hero, is a young criminal on the run from the police, after stealing a car and killing a cop. He has an affair with a beautiful young American, Patricia (Jean Seberg), an aspiring journalist who sells the New York Herald Tribune in the middle of the Champs Élysées (Eva Green in Bertolucci's "The Dreamers" paid her tribute for this scene). Patricia is also expecting Michel's baby. She helps Michel to dodge the police, while they steal cars together in order to raise money for a trip to Rome.

Breathless is all style. The story line is interesting, but it is just an excuse. It's Godard's aesthetics, production modes, subject matters, and storytelling methods that are key. First of all, the whole movie was shot on a hand-held camera, just like most all New Wave pictures. It was, however, only shot by two people (Godard and his cinematographer, Raoul Coutard) on a budget that did not top $50,000, a mere fraction of what most pictures cost at the time (another facet of the New Wave). It was shot completely on location in Paris, and utilized new film-making techniques that would be used by film-making students for decades to come (such as putting the camera in a mail cart on the Champs Elysees and following Belmondo and Seberg). Note Godard's use of American cinema influence, and how the montage art of the 1950s impacted this aesthetic. [with thanks to a. parondi and izmatt]
47
Inkheart (2009,  PG)
Inkheart
I first paid attention to Iain Softley's work when I saw "K-pax". "Hackers" and "wings of the dove"... I thought they were ok. I even liked "the skeleton key" quite a bit.

With "Inkheart" he's probably doing some of his best work.

Great story- a good choice (Brendan Fraser is excellent) and even though it gets too "crowded" around the end, it's touching and thouroughly entertaining.
48
K-PAX (2001,  PG-13)
49
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
50
The Doors (1991,  R)
51
Milk (2008,  R)
Milk
A very good film and by all means accessible to anyone, which is more than one would expect from Van Sant who's been experimenting in "Elephant" and "Lost days" the last few years. Decent performances, a good script and sound cinematography that has its small, superb surprises- like the "whistle" shot (no more spoilers) :) Watch it anyway and not only for the social albeit very important message of the fight against intolerance and homophobia.
52
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild
Heartbreaking and honest, this is a great story. And it's told very well, too. Bravo to Emile Hirsch and Sean Penn.

I found myself not wanting it to end, even though it's a 2 and a half hours long film. no one should miss this movie. It's truly amazing.
53
The Pledge (2001,  R)
54
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
55
She's So Lovely (1997,  R)
56
The Brave One (2007,  R)
The Brave One
I was waiting for this film to be released (like a proper Neil Jordan fan) and I was really glad I didn't miss it on theaters: an excellent effort to capture the psyche of an avenger. the only problem for the wider audience is the academic approach to it. Jodie Foster is as gripping as ever; yet another above-the-average Neil Jordan film, which I strongly recommend.
57
The Butcher Boy (1998,  R)
58
The Crying Game (1992,  R)
59
Mona Lisa (1986,  R)
60
Amores Perros (2001,  R)
61
Opening Night (1977,  PG-13)
Opening Night
I had the luck to watch this on the silver screen, when it was re-released. Painful, personal, life-altering, honest, with all the best qualities of John Cassavetes' work. Simply marvellous, beyond words.
62
Gattaca (1997,  PG-13)
Gattaca
one of my personal favorites. I adore this film. go watch why.
63
The Insider (1999,  R)
64
Being John Malkovich (1999,  R)
Being John Malkovich
hilarious, over-the-top, genius comedy. excellent!
65
The Photographer (2000,  PG-13)
66
Arlington Road (1999,  R)
67
Almost Famous (2000,  R)
68
Magnolia (1999,  R)
69
Boogie Nights (1997,  R)
70
Little Miss Sunshine (2006,  R)
71
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
72
Enemy of the State (1998,  R)
73
Kalifornia (1993,  R)
74
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
75
Michael Clayton (2007,  R)
Michael Clayton
wow.what a tour de force. excellent story, excellent direction by Tony Gilroy, and excellent delivery by Clooney and everyone else, including all the supporting cast, Wilkinson and Swinton.don't miss this.
76
The Quiet American (2002,  R)
77
Atonement (2007,  R)
Atonement
Atonement is a cinematic triumph. It uses every trick in the book and I think it even invents new ones... So that you actually watch what you'd think it'd be impossible to transfer to the screen. It's a literary movie --I don't think there is actually such a term, but this is just what describes it best. I enjoyed it as much as I would if I was reading a text.

It deserves every bit of the praise for the Oscar nomination it received, concerning the screenplay. I cannot think of a single film that has managed to make it to the screen SO WELL without the use of the voice-over. Brilliant screenwriting, Thumps up for Christopher Hampton..!
78
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
79
Tootsie (1982,  PG)
80
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
81
Sideways (2004,  R)
Sideways
"Sideways" is a film about personal accomplishments - and what it means to be able to distinguish the good stuff from the bad stuff. Just like wine.
It's also about courage and moving on- and accepting one's failures. In retrospect, it's a brave, honest film that can also entertain you. Quite an accomplishment, if you ask me.
82
Dark City (1998,  R)
Dark City
A typically underrated sci-fi flick, that also has something to say. Don't skip it, you'll be rewarded. I left the theater feeling very impressed (and still remember the experience). I think this says enough!
83
The Little Shop of Horrors (1960,  Unrated)
84
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
85
A Time of Gypsies (Dom za vesanje) (1998,  R)
86
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
87
Arizona Dream (1993,  R)
88
Underground (1995,  Unrated)
89
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski
DDDDDUUUUDE is the KING!
90
The Shawshank Redemption (1994,  R)
91
Igby Goes Down (2002,  R)
92
High Fidelity (2000,  R)
High Fidelity
this is great fun - esp. for music buffs
93
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
94
Wilde (1998,  R)
95
Crash (1996,  NC-17)
96
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
97
The Goonies (1985,  PG)
98
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
99
Sin City (2005,  R)
Sin City
so very cinematic
100
Jackie Brown (1997,  R)
101
The Constant Gardener (2005,  R)
102
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
"this is a robbery"! does anyone know who originally wrote the music theme? hahaha
103
Awakenings (1990,  PG-13)
104
Willow (1988,  PG)
105
L.A. Confidential (1997,  R)
106
Martian Child (2007,  PG)
107
Stand by Me (1986,  R)
108
The Fountain (2006,  PG-13)
109
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men
you can't deny Bryan Singer's a mastermind. come on I think he's one of my favs even though I don't credit him othen enough. With this Wolverine... his Xmen films are simply impossible to resist
110
X2 (2003,  PG-13)
111
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
112
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
113
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
amazing, heartbreaking, truly beautiful
114
Pi (1998,  R)
Pi
disturbing, and therefore, precious.
115
The Cotton Club (1984,  R)
116
The Rainmaker (1997,  PG-13)
117
The Virgin Suicides (2000,  R)
118
Bagdad Cafe (1988,  PG)
Bagdad Cafe
beautiful. mesmerising, joyful film-making, of the kind that you wish there was more. reality and dream mix - Percy Adlon knows the right doses. a happiness pill for easy riders and cool viewers. in my opinion, excellent. 5/5
119
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
120
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
121
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) (1928,  Unrated)
122
The Night of the Hunter (1955,  PG)
123
Farewell, My Lovely (1975,  R)
124
Citizen Kane (1941,  PG)
Citizen Kane
as if not praised enough...! a movie to watch when you need to know what cinema is all about as an art and not only as merchandise.
125
Brazil (1985,  R)
Brazil
a modern classic, and a work of art that remains with you long after you've experienced it. it's worth every second of viewing. Terry Gilliam's pride and joy.
126
Mad Dog and Glory (1993,  R)
127
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
128
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
129
Kung Fu Panda (2008,  PG)
130
Hero (Accidental Hero) (1992,  PG-13)
131
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
132
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
133
The Dreamers (2004,  NC-17)
134
Il conformista (The Conformist) (1970,  R)
Il conformista (The Conformist)
one of the early Bertolucci masterpieces- immaculate cinematography, and a theme that has been theoretically analyzed SO much by academia that is reason enough not to mention more about it here. absolute classic and a must-watch-it for any serious film buff.
135
Assassination of a High School President (2008,  R)
Assassination of a High School President
Very funny and NEVER boring, this smart piece of film-making plays on both industry standards: high school movies and investigative journalism. and it does so magnificently.

I had the luck to meet one of the writers, Kevin, back in UCD Ireland, and attended the same Film Course with him. His talent was evident even back in the day. One of his projects was choosen for filming - "Clarence" was the short film he did and it was a piece of excellent writing. Kevin's academic background is probably one of the reasons there is a reference to quite a few film classics ("Chinatown"and "Usual Suspects"among them).

I wish Kevin the best of luck, as he seems to be ready to embark on a pretty interesting creative career.
136
Lucky Number Slevin (2006,  R)
137
The Fifth Element (1997,  PG-13)
138
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
139
Ace in the Hole (The Big Carnival) (1951,  Unrated)
Ace in the Hole (The Big Carnival)
excellent! another Billy Wilder great piece of film-making, makes you go "ah... they don't make films like that anymore". Kirk Douglas is EXCELLENT as the opportunist reporter Chuck Tatum. I prefer him when he's playing the villain, I think his "heroic" persona is less convincing.

Of course this story has to do with media ethics and the exploitation of people as sources of information, that's why I like it so much. It is one of my favorite subjects and also the one I based my thesis on, so I can't be very objective- hahah. Anyway, this morality tale plays the hand to the end- just like the protagonist, with some very interesting results- for the audience.

Don't miss this film- rent it, download it, steal it... do what to have to do to watch :D
140
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
touching and magical. the best combination ever in a S. King's adaptation you'll ever see.
141
Frida (2002,  R)
142
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs
If you read Thomas Harris's novel, you'd be surprised how much of what the story is really about managed to make it into the film even though many of the original plot's details were disregarded or altered for the sake of a immediacy. we all know it's an excellent film- it's certainly a Jodie Foster/Anthony Hopkins blast, so why don't people give it more stars, I dunno.
143
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
144
Rigged (Fight Night) (2008,  R)
Rigged (Fight Night)
Wow! All you twats out there, Rebecca is in town. Watch out... And learn to pronounce her name: it's Rebecca Neuenswander, and she kicks ass. Literally!

This amateurish film is a perfect dyke vehicle. Forget the Million Dollar Baby. There is no ring here, no gloves, just the street, a couple of hard fists tied up with tape and a lot of blood.

Unfortunately there isn't a director, too. Not of the caliber of Eastwood, of course. Considering that this is Dillon's first film, the outcome is impressive, though. The script itself is not so bad, it's actually quite smart- but the photography is uneven. Good at times, and very bad when you don't expect it to be. Chad Ortis delivers just fine. I wish the ending was different too- and not happy-go-straight, so that I could rate this with a 5.
145
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
this is GREAT FUN! if you haven't seen it....go get it now!!!!!!!!! and i mean NOW!
146
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
loved it

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments