Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Andres392787771's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
Armageddon (1998,  PG-13)
3
Batman Begins (2005,  PG-13)
4
Black Hawk Down (2001,  R)
5
Casino Royale (2006,  PG-13)
6
Coming to America (1988,  R)
7
Con Air (1997,  R)
8
Full Metal Jacket (1987,  R)
9
Ghost (1990,  R)
10
Grease (1978,  PG)
11
Halloween (1978,  R)
12
Hitch (2005,  PG-13)
13
Independence Day (1996,  PG-13)
14
Jaws (1975,  PG)
15
Liar Liar (1997,  PG-13)
16
National Treasure (2004,  PG)
17
Predator (1987,  R)
18
Remember the Titans (2000,  PG)
19
Rocky (1976,  PG)
20
Rocky II (1979,  PG)
21
Rocky III (1982,  PG)
22
Seven (Se7en) (1995,  R)
23
Shooter (2007,  R)
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
27
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
29
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
30
The Goonies (1985,  PG)
31
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
32
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
33
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
34
The Mask (1994,  PG-13)
35
The Mummy (1999,  PG-13)
36
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
37
The Shawshank Redemption (1994,  R)
38
The Silence of the Lambs (1991,  R)
39
The Sound of Music (1965,  G)
40
The Terminator (1984,  R)
41
Tombstone (1993,  R)
42
Troy (2004,  R)
43
Van Helsing (2004,  PG-13)
44
Walk the Line (2005,  PG-13)
45
We Were Soldiers (2002,  R)
46
X-Men (2000,  PG-13)
47
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
48
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
49
Dr. No (1962,  PG)
50
From Russia With Love (1964,  PG)
51
You Only Live Twice (1967,  PG)
52
The Presidio (1988,  R)
53
Thunderball (1965,  PG)
54
A Bridge Too Far (1977,  PG)
55
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
56
Goldfinger (1964,  PG)
57
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
58
Octopussy (1983,  PG)
59
North Sea Hijack (ffolkes) (Assault Force) (1980,  PG)
60
Live and Let Die (1973,  PG)
61
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
62
Moonraker (1979,  PG)
63
For Your Eyes Only (1981,  PG)
64
The Wild Geese (1978,  R)
65
A View to a Kill (1985,  PG)
66
Flash Gordon (1980,  PG)
67
The Living Daylights (1987,  PG)
68
Licence To Kill (1989,  PG)
69
The Hunt for Red October (1990,  PG)
70
Celsius 41.11 (2004,  Unrated)
71
Dante's Peak (1997,  PG-13)
72
The Fourth Protocol (1987,  R)
73
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
74
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
75
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
76
Die Another Day (2002,  PG-13)
77
GoldenEye (1995,  PG-13)
78
The Hitman (1991,  R)
79
Walker, Texas Ranger: Trial by Fire (2005,  Unrated)
80
Sidekicks (1993,  PG)
81
Delta Force 2 - Operation Stranglehold (The Colombian Connection) (1990,  R)
82
Top Dog (1994,  PG-13)
83
The Cutter (2005,  R)
84
Forest Warrior (1996,  PG)
85
Missing in Action (1984,  R)
86
Hellbound (1994,  R)
87
The President's Man 2: A Line in the Sand (2002,  Unrated)
88
President's Man (2000,  Unrated)
89
Forced Vengeance (1982,  R)
90
Force of One (1979,  PG)
91
An Eye for an Eye (1981,  R)
92
Missing in Action 2 - The Beginning (1985,  R)
93
Good Guys Wear Black (1978,  PG)
94
Invasion U.S.A. (1985,  PG)
95
Silent Rage (1982,  R)
96
Logan's War (1998,  Unrated)
97
Lone Wolf McQuade (1983,  PG)
98
The Delta Force (1986,  R)
99
Code of Silence (1985,  R)
100
Hero And The Terror (1988,  R)
101
The Octagon (1980,  R)
102
True Lies (1994,  R)
103
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
104
Deep Impact (1998,  PG-13)
105
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005,  G)
106
Lean on Me (1989,  PG-13)
107
Kiss The Girls (1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments