My Favorite Movies


  andresrueda's Rating My Rating
1
Schindler's List (1993,  R)
2
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
3
Shining Through (1992,  R)
4
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
5
Braveheart (1995,  R)
6
Groundhog Day (1993,  PG)
7
Casualties of War (1989,  R)
8
Contact (1997,  PG)
9
Troy (2004,  R)
10
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
11
Armageddon (1998,  PG-13)
12
Saving Private Ryan (1998,  R)
13
Monster (2003,  R)
14
The Piano (1993,  R)
15
Pulp Fiction (1994,  R)
16
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
17
I Am Sam (2002,  PG-13)
18
The Boy In The Plastic Bubble (1976,  G)
19
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
20
The Day After (1983,  Unrated)
21
Top Secret! (1984,  PG)
22
Airplane! (1980,  PG)
23
The Shining (1980,  R)
24
Jaws (1975,  PG)
25
The Core (2003,  PG-13)
26
GoodFellas (1990,  R)
27
The Pianist (2002,  R)
28
Shaun of the Dead (2004,  R)
29
Hot Fuzz (2007,  R)
30
The Iron Giant (1999,  PG)
31
The Langoliers (1995,  PG-13)
32
Storm of the Century (1999,  PG-13)
33
Sunshine (2007,  R)
34
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
35
Spaceballs (1987,  PG)
36
Fright Night (1985,  R)
37
Jesus of Nazareth (,  Unrated)
38
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
Good Lord! I didn't expect much from this, but then, without thinking much about the goofs and bloopers, the movie is excellent. C'est fantastique!
39
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
40
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
41
Alien (1979,  R)
42
Aliens (1986,  R)
43
Back to the Future (1985,  PG)
44
Back to the Future Part II (1989,  PG)
45
Back to the Future Part III (1990,  PG)
46
Batman (1989,  PG-13)
47
Black Hawk Down (2001,  R)
48
Caddyshack (1980,  R)
49
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
50
Casablanca (1943,  PG)
51
Casino (1995,  R)
Casino
A work of art, in every aspect. Pesci knows how to make you laugh in fear. De Niro should quit acting and start his own casino. Stone's best in my opinion.
52
Cast Away (2000,  PG-13)
53
Con Air (1997,  R)
54
Dead Poets Society (1989,  PG)
55
Die Hard (1988,  R)
56
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
57
Disney's Aladdin (1992,  G)
58
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
59
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
60
Eragon (2006,  PG)
61
Face/Off (1997,  R)
62
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
63
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Bradd Pitt at his best. I think you won't regret watching this movie.
64
Finding Nemo (2003,  G)
65
Finding Neverland (2004,  PG)
66
Forrest Gump (1994,  PG-13)
67
Full Metal Jacket (1987,  R)
68
Ghost (1990,  R)
69
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
70
Gladiator (2000,  R)
71
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind
The word classic got a perfect definition with this movie. Frankly, I do give a damn!...
72
Halloween (1978,  R)
73
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
74
Home Alone (1990,  PG)
75
Hook (1991,  PG)
76
Ice Age (2002,  PG)
77
Independence Day (1996,  PG-13)
78
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
79
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
80
Interview with the Vampire (1994,  R)
81
Jurassic Park (1993,  PG-13)
82
Liar Liar (1997,  PG-13)
83
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
84
Meet the Parents (2000,  PG-13)
85
Men in Black (1997,  PG-13)
86
Men in Black II (2002,  PG-13)
87
Monsters, Inc. (2001,  G)
88
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Freedom, beauty, truth and love... and Satine! I bet that if you don't like musicals, then this was made for you.
89
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
90
Norbit (2007,  PG-13)
Norbit
Warning: this is not a funny movie. It is pathetic...
91
Platoon (1986,  R)
92
Predator (1987,  R)
93
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
94
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
The story is incredible, clever and brutal. Loved Conelly on this one.
95
Saw (2004,  R)
96
Saw II (2005,  R)
97
Scary Movie (2000,  R)
98
Scary Movie 2 (2001,  R)
99
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
100
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
101
Seven (Se7en) (1995,  R)
102
Shrek (2001,  PG)
103
Shrek 2 (2004,  PG)
104
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
105
Signs (2002,  PG-13)
106
Silent Hill (2006,  R)
107
Speed (1994,  R)
108
Stand by Me (1986,  R)
109
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
110
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
111
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
112
The Fifth Element (1997,  PG-13)
113
The Godfather (1972,  R)
114
The Godfather, Part II (1974,  R)
115
The Godfather, Part III (1990,  R)
116
The Goonies (1985,  PG)
117
The Green Mile (1999,  R)
118
The Hills Have Eyes (2006,  R)
119
The Incredibles (2004,  PG)
120
The Mask (1994,  PG-13)
121
The Matrix (1999,  R)
122
The Matrix Reloaded (2003,  R)
123
The Matrix Revolutions (2003,  R)
124
The Mummy (1999,  PG-13)
125
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
126
The Passion of the Christ (2004,  R)
127
The Patriot (2000,  R)
128
The Shawshank Redemption (1994,  R)
129
The Silence of the Lambs (1991,  R)
130
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
131
The Sound of Music (1965,  G)
132
The Terminator (1984,  R)
133
The Wizard of Oz (1939,  G)
134
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
135
Titanic (1997,  PG-13)
136
Top Gun (1986,  PG)
137
Toy Story (1995,  G)
138
Trainspotting (1996,  R)
139
Training Day (2001,  R)
140
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing
Sad ending for a fun movie. But special fx are incredible and is really entertaining.
141
Wayne's World (1992,  PG-13)
142
Babel (2006,  R)
Babel
The very essence of human stupidity... my advice, watch it w/o subs first.
143
Wild Hogs (2007,  PG-13)
144
Carrie (1976,  R)
Carrie
I don't know what's scarier: Carrie, her mother or the crucifix with the light eyes...
145
Zoolander (2001,  PG-13)
Zoolander
Really, really good looking movie.
146
Night at the Museum (2006,  PG)
147
Next (2007,  PG-13)
148
Top Hat (1935,  Unrated)
149
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
150
Jumanji (1995,  PG)
151
Gremlins (1984,  PG)
152
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
The truth is that it is stupid, but the characters are very funny. Be My Lover, What Is Love, Disco Inferno, This Is Your Night... a must have and a great ost.
153
Apollo 13 (1995,  PG)
154
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
155
Sometimes a Great Notion (Never Give an Inch) (1971,  PG)
Sometimes a Great Notion (Never Give an Inch)
Americans the way it is and waht I love the most is that this movie changed my whole perception of what americans are. Fonda's act was perfect and showed me the value of your people. The end is just fantastic and showed me american peoples capacity to do things.
156
Modern Times (1936,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments