My Favorite Movies


  Andrew454006729's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
Superman (1978,  PG)
3
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
4
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
5
Downtown 81 (2001,  R)
6
Kids in the Hall - Brain Candy (1996,  R)
7
New York Beat Movie (Downtown 81) (2001,  Unrated)
8
Kids In The Hall - Same Guys, New Dresses (2000,  Unrated)
9
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
10
Time Bandits (1981,  PG)
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
12
Stanley Kubrick: A Life in Pictures (2001,  Unrated)
13
The Shining (1980,  R)
14
Full Metal Jacket (1987,  R)
15
Eyes Wide Shut (1999,  R)
16
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
17
Spartacus (1960,  PG-13)
18
Lolita (1962,  Unrated)
19
Paths of Glory (1957,  Unrated)
20
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
21
Citizen Kane (1941,  PG)
22
Casablanca (1943,  Unrated)
23
The Night of the Iguana (1964,  Unrated)
24
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
25
Match Point (2005,  R)
26
Annie Hall (1977,  PG)
27
Manhattan (1979,  R)
28
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
29
Sleeper (1973,  PG)
30
Play It Again, Sam (1972,  PG)
31
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
32
Deconstructing Harry (1997,  R)
33
What's Up, Tiger Lily? (1966,  PG)
34
What's New Pussycat (1965,  Unrated)
35
Casino Royale (1967,  G)
36
I Love You, Alice B. Toklas! (Kiss My Butterfly) (1968,  R)
37
I Love You, Alice B. Toklas! (1968,  Unrated)
38
The Magic Christian (1970,  PG)
39
The Bobo (1967,  Unrated)
40
The Fiendish Plot of Dr. Fu Manchu (1980,  PG)
41
Murder by Death (1976,  PG)
42
Being There (1979,  PG)
43
The Prisoner of Zenda (1979,  PG)
44
The Pink Panther (1963,  Unrated)
45
A Shot in the Dark (1964,  PG)
46
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
47
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
48
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
49
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
50
Clue (1985,  PG)
51
The Private Eyes (1981,  PG)
52
American Beauty (1999,  R)
53
An American Werewolf in London (1981,  R)
54
American Splendor (2003,  R)
55
Batman Begins (2005,  PG-13)
56
Batman (1989,  PG-13)
57
Batman Gotham Knight (2008,  Unrated)
58
Batman: The Movie (1966,  PG)
59
The Dark Knight (2008,  PG-13)
60
Superman II: The Richard Donner Cut (2006,  PG)
61
Superman III (1983,  PG)
62
Jaws (1975,  PG)
63
Rocky (1976,  PG)
64
Rocky Balboa (2006,  PG)
65
Back to the Future (1985,  PG)
66
Back to the Future Part II (1989,  PG)
67
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
68
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
69
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
70
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
71
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
72
Sleepaway Camp (1983,  R)
73
Friday the 13th (1980,  R)
74
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
75
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
76
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
77
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
78
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
79
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
80
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
81
Halloween (1978,  R)
82
Halloween II (1981,  R)
83
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
84
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
85
The Exorcist (1973,  R)
86
Hostel (2006,  R)
87
Cabin Fever (2002,  R)
88
Dawn of the Dead (1979,  R)
89
Land of the Dead (2005,  R)
90
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
91
Day of the Dead (1985,  Unrated)
92
Creepshow (1982,  R)
93
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
94
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
95
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
96
The Princess Bride (1987,  PG)
97
This Is Spinal Tap (1984,  R)
98
A Mighty Wind (2003,  PG-13)
99
Best in Show (2000,  PG-13)
100
Waiting for Guffman (1996,  R)
101
For Your Consideration (2006,  PG-13)
102
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
103
The Karate Kid (1984,  PG)
104
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
105
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
106
Alien (1979,  R)
107
Alien 3 (1992,  R)
108
Prince of Darkness (1987,  R)
109
Three Amigos! (1986,  PG)
110
The Jerk (1979,  R)
111
The Man with Two Brains (1983,  R)
112
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
113
The Cable Guy (1996,  PG-13)
114
Man on the Moon (1999,  R)
115
Run Ronnie Run! (2003,  R)
116
Tropic Thunder (2008,  R)
117
Reno 911!: Miami (2007,  R)
118
Punch-Drunk Love (2002,  R)
119
The Big Lebowski (1998,  R)
120
Raising Arizona (1987,  PG-13)
121
Barton Fink (1991,  R)
122
Bringing Out the Dead (1999,  R)
123
Leaving Las Vegas (1995,  R)
124
Vampire's Kiss (1989,  R)
125
Fright Night (1985,  R)
126
Fright Night Part 2 (1989,  R)
127
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
128
Dracula (1931,  Unrated)
129
Habit (1997,  Unrated)
130
Conan the Barbarian (1982,  R)
131
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
132
The Doors (1991,  R)
133
Sid & Nancy (1986,  R)
134
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
135
Where the Buffalo Roam (1980,  R)
136
Up in Smoke (1978,  R)
137
Cheech & Chong's Next Movie (1980,  R)
138
Cheech & Chong's Nice Dreams (,  Unrated)
139
Cheech & Chong's Still Smokin (,  Unrated)
140
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over (1982,  R)
141
It Came From Hollywood (1982,  PG)
142
Stripes (1981,  R)
143
Scrooged (1988,  PG-13)
144
Caddyshack (1980,  R)
145
Groundhog Day (1993,  PG)
146
The Man Who Knew Too Little (1997,  PG)
147
Ed Wood (1994,  R)
148
Lost In Translation (2003,  R)
149
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
150
Broken Flowers (2005,  R)
151
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
152
Sleepy Hollow (1999,  R)
153
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
154
Teen Wolf (1985,  PG)
155
Basquiat (1996,  R)
156
Garden State (2004,  R)
157
Willow (1988,  PG)
158
Old School (2003,  R)
159
The Shawshank Redemption (1994,  R)
160
Closer (2004,  R)
161
Fantasia (1940,  G)
162
The Incredible Hulk (1977,  Unrated)
163
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
164
Spring Forward (2000,  R)
165
All The Little Animals (1999,  R)
166
The Machinist (2004,  R)
167
The Prestige (2006,  PG-13)
168
Trainspotting (1996,  R)
169
Shallow Grave (1995,  R)
170
28 Days Later (2003,  R)
171
28 Weeks Later... (2007,  R)
172
Millions (2005,  PG)
173
Sunshine (2007,  R)
174
Little Miss Sunshine (2006,  R)
175
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
176
Solaris (2002,  PG-13)
177
Box of Moonlight (1997,  R)
178
Highball (2000,  R)
179
The Baxter (2005,  PG-13)
180
The Party (1968,  PG)
181
10 (1979,  R)
182
Arthur (1981,  PG)
183
Arthur 2 - On the Rocks (1988,  PG)
184
Bedazzled (1967,  PG)
185
Psycho (1960,  R)
186
The Birds (1963,  PG-13)
187
Rear Window (1954,  PG)
188
Vertigo (1958,  PG)
189
Young Frankenstein (1974,  PG)
190
Frankenstein (1931,  Unrated)
191
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
192
Spaceballs (1987,  PG)
193
Blazing Saddles (1974,  R)
194
History of the World -- Part I (1981,  R)
195
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
196
High Anxiety (1977,  PG)
197
The Elephant Man (1980,  PG)
198
From Hell (2001,  R)
199
Barry Lyndon (1975,  PG)
200
Finding Nemo (2003,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments