My Favorite Movies
| Andrew8248451's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
8 Seconds (1994, PG-13) |
|
| 2 |
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961, G) |
|
| 3 |
The Adventures of Huck Finn (1993, PG) |
|
| 4 |
Air Bud (1997, PG) |
|
| 5 |
Air Bud - Golden Receiver (1998, G) |
|
| 6 |
Air Bud - World Pup (2001, G) |
|
| 7 |
Angels in the Endzone (1997, Unrated) |
|
| 8 |
The Bad News Bears (1976, PG) |
|
| 9 |
The Bad News Bears in Breaking Training (1977, Unrated) |
|
| 10 |
The Basketball Diaries (1995, R) |
|
| 11 |
Big Fat Liar (2002, PG) |
|
| 12 |
The Big Green (1995, PG) |
|
| 13 |
Billy Budd (1962, Unrated) |
|
| 14 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 15 |
Black Beauty (1971, Unrated) |
|
| 16 |
Bless the Beasts & Children (1971, Unrated) |
|
| 17 |
Born to Be Wild (1995, PG) |
|
| 18 |
Brick (2006, R) |
|
| 19 |
Bubble Boy (2001, PG-13) |
|
| 20 |
Bully (2001, R) |
|
| 21 |
A Call To Remember (1997, R) |
|
| 22 |
Celebrity (1998, R) |
|
| 23 |
Cheats (2002, PG-13) |
|
| 24 |
The Chumscrubber (2005, R) |
|
| 25 |
The Client (1994, PG-13) |
|
| 26 |
Cloak & Dagger (1984, PG) |
|
| 27 |
The Computer Wore Tennis Shoes (1969, G) |
|
| 28 |
Coach of the Year (1980, Unrated) |
|
| 29 |
Corvette Summer (1978, PG) |
|
| 30 |
Crazy in Alabama (1999, PG-13) |
|
| 31 |
The Cure (1995, PG-13) |
|
| 32 |
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002, R) |
|
| 33 |
Dear Frankie (2005, PG-13) |
|
| 34 |
Den Røde Kappe (Hagbard and Signe) (The Red Mantle) (1967, R) |
|
| 35 |
Dickie Roberts - Former Child Star (2003, PG-13) |
|
| 36 |
Dogfight (1991, R) |
|
| 37 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 38 |
Don's Plum (2001, Unrated) |
|
| 39 |
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991, PG-13) |
|
| 40 |
Drop Zone (1994, R) |
|
| 41 |
Earth Minus Zero (1996, Unrated) |
|
| 42 |
The Emperor's Club (2002, PG-13) |
|
| 43 |
Escape to Grizzly Mountain (1999, Unrated) |
|
| 44 |
Fear of the Dark (2002, PG-13) |
|
| 45 |
Felicity: An American Girl Adventure (2005, Unrated) |
|
| 46 |
The Final Season (2007, PG) |
|
| 47 |
Flashbacks of a Fool (2008, R) |
|
| 48 |
Flight of the Navigator (1986, PG) |
|
| 49 |
Flipper (1963, G) |
|
| 50 |
Flipper's New Adventure (1964, G) |
|
| 51 |
Free Willy (1993, PG) |
|
| 52 |
The Good Girl (2002, R) |
|
| 53 |
Good Neighbor Sam (1964, Unrated) |
|
| 54 |
Haakon Haakonsen (Shipwrecked) (1990, PG) |
|
| 55 |
Holes (2003, PG) |
|
| 56 |
The Hollow (2004, R) |
|
| 57 |
Hoot (2006, PG) |
|
| 58 |
House of Cards Trilogy III: The Final Cut (1995, Unrated) |
|
| 59 |
How the West Was Won (1963, G) |
|
| 60 |
The Ice Storm (1997, R) |
|
| 61 |
I'll Remember April (1999, Unrated) |
|
| 62 |
Imaginary Heroes (2004, R) |
|
| 63 |
The Incredible Mrs. Ritchie (2003, Unrated) |
|
| 64 |
Is Anybody There? (2009, PG-13) |
|
| 65 |
It Came from the Sky (1999, R) |
|
| 66 |
Kenny & Company (1976, PG) |
|
| 67 |
Kicking & Screaming (2005, PG) |
|
| 68 |
Lakki: The Boy Who Could Fly (1992, Unrated) |
|
| 69 |
Lassie (1994, PG) |
|
| 70 |
The Last Home Run (1996, Unrated) |
|
| 71 |
The Last Starfighter (1984, PG) |
|
| 72 |
Little Big League (1994, PG) |
|
| 73 |
Little Giants (1994, PG) |
|
| 74 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 75 |
Louisa May Alcott's Little Men (1998, PG) |
|
| 76 |
MVP: Most Valuable Primate (2000, PG) |
|
| 77 |
Malibu's Most Wanted (2003, PG-13) |
|
| 78 |
Mandragora (1997, Unrated) |
|
| 79 |
The Man from Left Field (1993, Unrated) |
|
| 80 |
Martian Child (2007, PG) |
|
| 81 |
Master and Commander: The Far Side of the World (2003, PG-13) |
|
| 82 |
Minutemen (2008, Unrated) |
|
| 83 |
The Monster Squad (1987, PG-13) |
|
| 84 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 85 |
The Mudge Boy (2004, R) |
|
| 86 |
Le Souffle au Coeur (Murmur of the Heart) (1971, R) |
|
| 87 |
My Life so Far (1999, PG-13) |
|
| 88 |
The NeverEnding Story (1984, PG) |
|
| 89 |
New Port South (1999, PG-13) |
|
| 90 |
Nico The Unicorn (2001, PG) |
|
| 91 |
Night of the Wolf (2002, Unrated) |
|
| 92 |
Now and Then (1995, PG-13) |
|
| 93 |
The Nutty Professor (1963, Unrated) |
|
| 94 |
October Sky (1999, PG) |
|
| 95 |
Oliver Twist (1997, Unrated) |
|
| 96 |
Oliver Twist (2005, PG-13) |
|
| 97 |
Paradise, Texas (2005, PG) |
|
| 98 |
The Patsy (1964, Unrated) |
|
| 99 |
The Pawnbroker (1965, Unrated) |
|
| 100 |
Pelle Erobreren (Pelle the Conqueror) (1987, PG-13) |
|
| 101 |
Plumm Summer (2008, PG) |
|
| 102 |
Possums (1998, Unrated) |
|
| 103 |
Put the Camera on Me (2003, Unrated) |
|
| 104 |
Radio (2003, PG) |
|
| 105 |
Radio Flyer (1992, PG-13) |
|
| 106 |
Le Ballon Rouge (The Red Balloon) (1956, Unrated) |
|
| 107 |
Rails & Ties (2007, PG-13) |
|
| 108 |
A River Runs Through It (1992, PG) |
|
| 109 |
Rosemary's Baby (1968, R) |
|
| 110 |
A Rumor of Angels (2000, PG-13) |
|
| 111 |
Run Away Home (2004, Unrated) |
|
| 112 |
Saint Ralph (2005, PG-13) |
|
| 113 |
The Sandlot (1993, PG) |
|
| 114 |
The Sandlot 3: Heading Home (2007, PG) |
|
| 115 |
Seabiscuit (2003, PG-13) |
|
| 116 |
Shenandoah (1965, Unrated) |
|
| 117 |
Simon Birch (1998, PG) |
|
| 118 |
Soccer Dog: The Movie (1999, PG) |
|
| 119 |
Some Things That Stay (2004, Unrated) |
|
| 120 |
Son of Rambow (2007, PG-13) |
|
| 121 |
Split Infinity (1992, Unrated) |
|
| 122 |
Summer's End (2000, Unrated) |
|
| 123 |
This Boy's Life (1993, R) |
|
| 124 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 125 |
Tom Sawyer (1973, G) |
|
| 126 |
Treasure Island (1998, PG-13) |
|
| 127 |
The Trial of Old Drum (2000, PG) |
|
| 128 |
Unaccompanied Minors (Grounded) (2006, PG) |
|
| 129 |
Virginia's Run (2001, PG) |
|
| 130 |
The Water Horse: Legend of the Deep (2007, PG) |
|
| 131 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 132 |
We Were the Mulvaneys (2002, Unrated) |
|
| 133 |
Whatever It Takes (2000, PG-13) |
|
| 134 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 135 |
Crin Blanc: Le Cheval Sauvage (White Mane: The Wild Horse) (2007, Unrated) |
|
| 136 |
Wide Awake (1998, PG) |
|
| 137 |
Wilde (1997, Unrated) |
|
| 138 |
The Wizard (1989, PG) |
|
| 139 |
Zodiac (2007, R) |
|
| 140 |
Little Lord Fauntleroy (1980, Unrated) |
|
| 141 |
Pit Pony (1999, Unrated) |
|
| 142 |
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D) (2008, PG) |
|
| 143 |
Last Summer (1969, R) |
|
| 144 |
Nanny McPhee (2006, PG) |
|
| 145 |
Horse Crazy (2001, G) |
|
| 146 |
Little Secrets (2002, PG) |
|
| 147 |
Recipe for Disaster (2003, G) |
|
| 148 |
The Boy Who Could Fly (1986, PG) |
|
| 149 |
Treasure of Matecumbe (1976, G) |
|
| 150 |
Seasons of the Heart (1993, Unrated) |
|
| 151 |
R.L. Stine's Mostly Ghostly (2008, Unrated) |
|
| 152 |
Haunted Lighthouse (R.L. Stine's Haunted Lighthouse) (2003, Unrated) |
|
| 153 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 154 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 155 |
Mac and Me (1988, PG) |
|
| 156 |
Treasure Island Kids: The Pirates of Treasure Island (2004, Unrated) |
|
| 157 |
Lonesome Jim (2006, R) |
|
| 158 |
SpaceCamp (Space Camp) (1986, PG) |
|
| 159 |
Treasure Island Kids 3: The Mystery of Treasure Island (2006, Unrated) |
|
| 160 |
Flywheel (2003, Unrated) |
|
| 161 |
The Newcomers (2000, G) |
|
| 162 |
A Wrinkle in Time (2004, PG) |
|
| 163 |
Silk Stockings (1957, Unrated) |
|
| 164 |
Race to Witch Mountain (2009, PG) |
|
| 165 |
Desert Blue (1998, R) |
|
| 166 |
Hannah Montana: The Movie (2009, G) |
|
| 167 |
Tinker Bell and the Lost Treasure (2009, Unrated) |
|
| 168 |
Durango Kids (2003, PG) |
|
| 169 |
The Prince and the Surfer (1999, PG) |
|
| 170 |
The Million Dollar Kid (1999, PG) |
|
| 171 |
Arthur's Quest (1999, PG) |
|
| 172 |
The Modern Adventures of Tom Sawyer (1999, Unrated) |
|
| 173 |
The Chalk Garden (1964, Unrated) |
|
| 174 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 175 |
Children of the Corn 3 - Urban Harvest (1994, R) |
|
| 176 |
Inherit the Wind (1960, PG) |
|
| 177 |
Body Heat (1981, R) |
|
| 178 |
Cheaters (2000, R) |
|
| 179 |
The Prince and the Pauper (1937, Unrated) |
|
| 180 |
Prince and the Pauper (2009, Unrated) |
|
| 181 |
Old Yeller (1957, G) |
|
| 182 |
The Yearling (1994, Unrated) |
|
| 183 |
The Yearling (1946, G) |
|
| 184 |
Miss Potter (2007, PG) |
|
| 185 |
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010, Unrated) |
|
| 186 |
Sugar Creek Gang:Teacher Trouble (2005, Unrated) |
|
| 187 |
Sugar Creek Gang: Swamp Robber (2005, Unrated) |
|
| 188 |
Sugar Creek Gang: Great Canoe Fish (2004, Unrated) |
|
| 189 |
The Last Day of Summer (2007, Unrated) |
|
| 190 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 191 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
| 192 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 193 |
Adventures in Babysitting (1987, PG-13) |
|
| 194 |
What Ever Happened to Baby Jane? (1962, Unrated) |
|
| 195 |
Snow White and the Seven Dwarfs (1937, G) |
|
| 196 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
| 197 |
The Lady Vanishes (1979, PG) |
|
| 198 |
Sea People (2001, Unrated) |
|
| 199 |
Darby O'Gill and the Little People (1959, G) |
|
| 200 |
Swiss Family Robinson (1960, G) |
|
| 201 |
Doing Time on Maple Drive (1992, Unrated) |
|
| 202 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 203 |
Goodnight, Mister Tom (1998, Unrated) |
|
| 204 |
A Cool Dry Place (1998, PG-13) |
|
| 205 |
Where the Red Fern Grows (1974, G) |
|
| 206 |
Seven Alone (, Unrated) |
|
| 207 |
Where the Red Fern Grows (2003, PG) |
|
| 208 |
Pony Express Rider (1987, G) |
|
| 209 |
Seven Alone (1974, Unrated) |
|
| 210 |
Lost Stallions: The Journey Home (2008, Unrated) |
|
| 211 |
Summer of the Monkeys (1998, G) |
|
| 212 |
Race to Space (2001, PG) |
|
| 213 |
Come Away Home (2005, Unrated) |
|
| 214 |
Lake City (2008, R) |
|
| 215 |
Baker's Hawk (1976, Unrated) |
|
| 216 |
Finding Buck McHenry (2000, Unrated) |
|
| 217 |
D.A.R.Y.L. (1985, PG) |
|
| 218 |
Believe in Me (2006, PG) |
|
| 219 |
Sugar (2004, R) |
|
| 220 |
Against a Crooked Sky (1975, Unrated) |
|
| 221 |
Prince Brat And The Whipping Boy (1994, G) |
|
| 222 |
By Dawn's Early Light (2000, Unrated) |
|
| 223 |
Fogi Is a Bastard (F. est un salaud) (2001, Unrated) |
|
| 224 |
Canvas (2007, PG-13) |
|
| 225 |
The Underdog (1943, Unrated) |
|
| 226 |
Underdog (2003, Unrated) |
|
| 227 |
A Gift of Love: The Daniel Huffman Story (1999, Unrated) |
|
| 228 |
The First of May (1999, G) |
|
| 229 |
A Home of Our Own (1993, PG) |
|
| 230 |
On Our Own (1988, PG) |
|
| 231 |
Lost in the Barrens (, Unrated) |
|
| 232 |
The Paper Brigade (1994, PG) |
|
| 233 |
The Dream Chasers (1982, Unrated) |
|
| 234 |
Great Adventure (1975, Unrated) |
|
| 235 |
Evilspeak (1982, R) |
|
| 236 |
Behind the Waterfall (1995, Unrated) |
|
| 237 |
Desperate Lives (1982, Unrated) |
|
| 238 |
My Grandpa Is A Vampire (1991, PG) |
|
| 239 |
Slow Moe (, Unrated) |
|
| 240 |
White Wolves: A Cry in the Wild II (1993, PG) |
|
| 241 |
White Wolves II: Legend of the Wild (1995, PG) |
|
| 242 |
Frog Dreaming (The Go-Kids) (The Quest) (1986, PG) |
|
| 243 |
The ButterCream Gang (1992, Unrated) |
|
| 244 |
The ButterCream Gang: Secret of Treasure Mountain (1993, Unrated) |
|
| 245 |
The Witching of Ben Wagner (1987, G) |
|
| 246 |
The Man Without a Face (1993, PG-13) |
|
| 247 |
Escape from Wildcat Canyon (2004, G) |
|
| 248 |
Mountain Family Robinson (1979, G) |
|
| 249 |
Shane (1953, Unrated) |
|
| 250 |
Body Without Soul (1996, R) |
|
| 251 |
Song for a Raggy Boy (2002, Unrated) |
|
| 252 |
Hounded (Verfolgt) (Punish Me) (2006, Unrated) |
|
| 253 |
Just Like Dad (1995, PG) |
|
| 254 |
In Your Wildest Dreams (1991, Unrated) |
|
| 255 |
Big and Hairy (1998, Unrated) |
|
| 256 |
My Flesh and Blood (2003, Unrated) |
|
| 257 |
Christy (2000, PG) |
|
| 258 |
The Three Investigators and the Secret of Skeleton Island (Die Drei ???) (2008, PG) |
|
| 259 |
The Secret Garden (1993, G) |
|
| 260 |
The Secret Garden (1987, PG) |
|
| 261 |
The Secret Garden (1949, G) |
|
| 262 |
The Impossible Elephant (2001, Unrated) |
|
| 263 |
Second Best (1994, PG-13) |
|
| 264 |
Hockey Night (1984, Unrated) |
|
| 265 |
fear dot com (FeardotCom) (2002, R) |
|
| 266 |
Grizzly Mountain (1997, G) |
|
| 267 |
Cold Mountain (2003, R) |
|
| 268 |
My Side of the Mountain (1969, G) |
|
| 269 |
Spencer's Mountain (1963, Unrated) |
|
| 270 |
Gentle Ben 2: Danger on the Mountain (2003, Unrated) |
|
| 271 |
A Cry in the Wild (1990, PG) |
|
| 272 |
Homecoming (1996, PG) |
|
| 273 |
The Homecoming (1996, Unrated) |
|
| 274 |
The Adventures of Food Boy (2008, PG) |
|
| 275 |
Boy Interrupted (2008, Unrated) |
|
| 276 |
The Horse Boy (2009, Unrated) |
|
| 277 |
Good Boy! (2003, PG) |
|
| 278 |
It's a Boy Girl Thing (2006, PG-13) |
|
| 279 |
The Amazing Panda Adventure (1995, G) |
|
| 280 |
Les égarés (Strayed) (2003, Unrated) |
|
| 281 |
Käre John (Dear John) (1964, Unrated) |
|
| 282 |
Empire of the Sun (1987, PG) |
|
| 283 |
The Dress Code (Bruno) (2000, PG-13) |
|
| 284 |
George Of The Jungle 2 (2003, PG) |
|
| 285 |
Hope and Glory (1987, PG-13) |
|
| 286 |
Back to the Secret Garden (2001, G) |
|
| 287 |
My Magic Dog (1997, PG) |
|
| 288 |
A Lobster Tale (2006, PG-13) |
|
| 289 |
Who Gets the House? (1999, Unrated) |
|
| 290 |
Far From Home - The Adventures Of Yellow Dog (1995, PG) |
|
| 291 |
Skipped Parts (2000, R) |
|
| 292 |
No More Baths (1998, Unrated) |
|
| 293 |
The Ghosts of Dickens' Past (1998, Unrated) |
|
| 294 |
A Holiday Romance (A Song for the Season) (1999, Unrated) |
|
| 295 |
Return to the Secret Garden (2000, G) |
|
| 296 |
Frankie & Hazel (2001, Unrated) |
|
| 297 |
War Eagle, Arkansas (2009, PG-13) |
|
| 298 |
Happy Campers (2001, Unrated) |
|
| 299 |
The Luck of the Irish (2001, Unrated) |
|
| 300 |
Ghost World (2001, R) |
|
| 301 |
The Informers (2009, R) |
|
| 302 |
Trick 'r Treat (2008, R) |
|
| 303 |
Confessions of an American Girl (2004, R) |
|
| 304 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 305 |
Elephant (2003, R) |
|
| 306 |
Ken Park (2002, Unrated) |
|
| 307 |
Kids (1995, NC-17) |
|
| 308 |
L' Argent de Poche (Pocket Money) (Small Change) (1976, PG) |
|
| 309 |
10 to Midnight (1983, R) |
|
| 310 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 311 |
The Mechanic (1972, PG) |
|
| 312 |
Death Wish (1974, R) |
|
| 313 |
Death Wish 2 (1982, R) |
|
| 314 |
Children Underground (2001, Unrated) |
|
| 315 |
Not Angels But Angels (1994, Unrated)
The title sums up the movie. You feel sorry for these kids, but at the same time, you don't feel sorry for them. On the "sorry" side, you understand that they are too young to get jobs and rent apartments, and they have run away from home for various reasons -- probably good reasons in many cases. On the other hand, they are hustlers trying to squeeze as much money out of clients for doing as little as they can get away with doing. Their horizon is limited. Would they be interested in someone who really wanted to take care of them? That seems doubtful. On the other hand, how many people who are interested in these young men for sex are willing to do more for them than pay them money for a one-night stand? My guess would be not many. The bottom line: a pretty face will make you money, and sex is a fungible commodity in this modern world of ours. The only thing that really seems to pull people together for a long term commitment is children. |
|
| 316 |
Insatiability (2003, Unrated) |
|
| 317 |
Go Tigers! (2001, R) |
|
| 318 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 319 |
The Twilight Saga: New Moon (2009, PG-13) |
|
| 320 |
Cherrybomb (2009, Unrated) |
|
| 321 |
Blue Fin (1978, PG) |
|
| 322 |
Telling Lies In America (1997, PG-13) |
|
| 323 |
Heaven Sent (1998, Unrated) |
|
| 324 |
Milk Money (1994, PG-13) |
|
| 325 |
Little Man Tate (1991, PG) |
|
| 326 |
A Room for Romeo Brass (2000, R) |
|
| 327 |
The Good Son (1993, R) |
|
| 328 |
Airborne (1993, PG) |
|
| 329 |
Gleaming the Cube (1989, PG-13) |
|
| 330 |
Rad (1986, PG) |
|
| 331 |
Searching for Bobby Fischer (1993, PG) |
|
| 332 |
La Gloire de Mon Père (My Father's Glory) (1990, G) |
|
| 333 |
Frailty (2002, R) |
|
| 334 |
Motorama (1991, R) |
|
| 335 |
Secrets of the Heart (1997, Unrated) |
|
| 336 |
Lost Treasure of Sawtooth Island (1999, PG) |
|
| 337 |
Le Château de Ma Mère (My Mother's Castle) (1990, PG) |
|
| 338 |
American Heart (1993, R) |
|
| 339 |
Off Season (2001, Unrated) |
|
| 340 |
A Kid for Two Farthings (1955, Unrated) |
|
| 341 |
The Red Pony (1949, Unrated) |
|
| 342 |
A Painted House (2003, Unrated) |
|
| 343 |
Young Gods (Hymypoika) (2003, Unrated) |
|
| 344 |
Whispering Moon (2006, Unrated) |
|
| 345 |
¿Quién puede matar a un niño? (Who Can Kill a Child?)(Death is Child's Play)(Island of the Damned) (1976, R) |
|
| 346 |
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008, R) |
|
| 347 |
Scènes de lit (1998, Unrated) |
|
| 348 |
For the Love of Aaron (1994, Unrated) |
|
| 349 |
Flipper (1996, PG) |
|
| 350 |
Little Men (1940, Unrated) |
|
| 351 |
Oliver! (1968, G) |
|
| 352 |
Oliver Twist (1933, Unrated) |
|
| 353 |
Oliver Twist (1951, Unrated) |
|
| 354 |
For A Lost Soldier (1992, Unrated) |
|
| 355 |
A Son's Promise (1990, Unrated) |
|
| 356 |
The Sandlot 2 (2005, PG) |
|
| 357 |
Crisscross (1992, R) |
|
| 358 |
The Legend of Cryin' Ryan (1998, Unrated) |
|
| 359 |
Max Keeble's Big Move (2001, PG) |
|
| 360 |
The Lost Boys (1978, Unrated) |
|
| 361 |
Critters 3 - You Are What They Eat (1991, PG-13) |
|
| 362 |
The Treasure Seekers (1996, Unrated) |
|
| 363 |
My Dog Skip (2000, PG) |
|
| 364 |
Bogus (1996, PG) |
|
| 365 |
Millions (2005, PG) |
|
| 366 |
The Hidden Fortress (La Forteresse Suspendue) (2001, G) |
|
| 367 |
Love's Abiding Joy (2006, PG) |
|
| 368 |
Small Miracles (2000, PG) |
|
| 369 |
The Velveteen Rabbit (2009, G) |
|
| 370 |
Love Takes Wing (2009, Unrated) |
|
| 371 |
Stranded (2001, Unrated) |
|
| 372 |
Guns of Diablo (1964, Unrated) |
|
| 373 |
The Waltons The Children's Carol (1972, Unrated) |
|
| 374 |
Final Approach (Junior Pilot) (2006, Unrated) |
|
| 375 |
Banjo Hackett (1976, Unrated) |
|
| 376 |
In Search of the Castaways (1962, G) |
|
| 377 |
Secondhand Lions (2003, PG) |
|
| 378 |
Slackers (2002, R) |
|
| 379 |
Around the Fire (1998, R) |
|
| 380 |
Wild America (1997, PG) |
|
| 381 |
Illuzija (Mirage) (2006, Unrated) |
|
| 382 |
First Kid (1996, PG) |
|
| 383 |
To Die For (1995, R) |
|
| 384 |
Man of the House (1995, PG) |
|
| 385 |
Alaska (1996, PG) |
|
| 386 |
Du er ikke alene (You Are Not Alone) (1978, Unrated) |
|
| 387 |
The Mighty (1998, PG-13) |
|
| 388 |
The Stone Angel (2007, R) |
|
| 389 |
Midnight Clear (2007, PG-13) |
|
| 390 |
December Boys (2007, PG-13) |
|
| 391 |
The Boys Club (1997, R) |
|
| 392 |
Leave It to Beaver (1997, PG) |
|
| 393 |
Pumpkin (2002, R) |
|
| 394 |
Mean Creek (2004, R) |
|
| 395 |
The Little Rascals (1994, PG) |
|
| 396 |
Rascal (1969, G) |
|
| 397 |
Magic Rock (2001, Unrated) |
|
| 398 |
The Basket (1999, PG) |
|
| 399 |
Fathers and Sons (2004, R) |
|
| 400 |
Normal (2007, Unrated) |
|
| 401 |
Problem Child (1990, PG) |
|
| 402 |
Sex, Lies & Obsession (2001, Unrated) |
|
| 403 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 404 |
Zoom (2006, PG) |
|
| 405 |
Choose Connor (2008, Unrated) |
|
| 406 |
Outlaw Trail (2006, Unrated) |
|
| 407 |
Problem Child 2 (1991, PG-13) |
|
| 408 |
Problem Child 3: Junior in Love (1995, Unrated) |
|
| 409 |
Black Beauty (1994, G) |
|
| 410 |
Running Free (2000, G) |
|
| 411 |
Running Free (1994, PG-13) |
|
| 412 |
Firehouse Dog (2007, PG) |
|
| 413 |
American Teen (2008, PG-13) |
|
| 414 |
Marvin's Room (1996, PG-13) |
|
| 415 |
Rose Hill (1997, Unrated) |
|
| 416 |
Shadow Builder (1998, R) |
|
| 417 |
Spirit Bear: The Simon Jackson Story (2005, Unrated) |
|
| 418 |
Spirit of the Eagle (1989, PG) |
|
| 419 |
The Glass House (2001, PG-13) |
|
| 420 |
Kavik the Wolf Dog (1980, G) |
|
| 421 |
Grizzly Falls (1999, PG) |
|
| 422 |
Notes on a Scandal (2006, R) |
|
| 423 |
A Christmas Memory (1997, Unrated) |
|
| 424 |
Jurassic Park III (2001, PG-13) |
|
| 425 |
The Haunting of Molly Hartley (2008, PG-13) |
|
| 426 |
Little Monsters (1989, PG) |
|
| 427 |
The Family Holiday (2007, Unrated) |
|
| 428 |
Third Man on the Mountain (Banner in the Sky) (1959, G) |
|
| 429 |
Empire Falls (2005, PG-13) |
|
| 430 |
The Biscuit Eater (1972, G) |
|
| 431 |
Four Days (4 Days) (1999, R) |
|
| 432 |
Dumb Luck (2001, Unrated) |
|
| 433 |
Miracle in Lane 2 (2000, G) |
|
| 434 |
Gentle Ben (2002, Unrated) |
|
| 435 |
Little Bigfoot 2: The Journey Home (1997, PG) |
|
| 436 |
Kids World (2001, PG) |
|
| 437 |
Wetherby (1985, R) |
|
| 438 |
Hilfe, ich bin ein Junge (Help I'm a boy) (2002, G) |
|
| 439 |
Wah-Wah (2005, R) |
|
| 440 |
Always Will (2006, PG) |
|
| 441 |
Nowhere (1997, R) |
|
| 442 |
Party Monster (2003, R) |
|
| 443 |
Party Monster - The Shockumentary (1998, Unrated) |
|
| 444 |
Josh and S.A.M. (1993, PG-13) |
|
| 445 |
Getting Even With Dad (1994, PG) |
|
| 446 |
Hotel for Dogs (2009, PG) |
|
| 447 |
Kidnapped (1995, Unrated) |
|
| 448 |
Saving Sarah Cain (2007, Unrated) |
|
| 449 |
Train Master (2008, Unrated) |
|
| 450 |
Crossed Swords (The Prince and the Pauper) (1977, PG) |






























































































































































































































































































































































































































