My Favorite Movies


  angelofroses2001's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Best Fantasy I have ever seen. Everything looked real. The best elves portrated i think.
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
Go Golem. My precious. Love the elves queen.
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
The best ghosts. Golem still is ausome. The best fight of the collection.
4
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon
My favorite of Bruce willis. The story is ausome. Loved the songs too.
5
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day
I think one of the best of Will Smith. Very good speech by the president.
6
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
I loved this movie. Great dancing, great story, great actors. Really good love songs.
7
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
This my favorite out of all the episodes. Everything ends just perfect. Love the ewoks.
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
This my second fave. Cause it really shows the evil of Darth Vader. Best of all it answers many questions of new hope. George Lucas did really well.
9
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
This one I think has a really good love story. Showed a bit of twist with Boba Fett.
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Darth Vader is just ausome in this. I love his entrance. I think this has someof the best sayings of the episodes.
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Well this one cool cause of yoda.
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Good to know how Anikin truly was.
13
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Loved the movie. Really good graphics. Just as good as the book. Can'twait for the rest to come.
14
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Loved every action in it. I think the best of Johny Depp. Actually like the movie more than the ride. Its a pirates life for me.
15
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
This the movie that actually gotme to like Jim.
16
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
This movie is so funny. The funniest of Jims I think. First time I saw it I couldn't stop laughing. Like Bruce says "Its Goood".
17
Ghost Rider (2007,  PG-13)
18
Sleepless in Seattle (1993,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments