Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  anjelisaludes's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
2
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
3
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
4
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
5
V for Vendetta (2006,  R)
6
Hide and Seek (2005,  R)
7
The Count of Monte-Cristo (1975,  R)
8
Good Will Hunting (1997,  R)
9
Mulan (1998,  G)
10
Anna and the King (2000,  PG-13)
11
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
12
Somewhere in Time (1980,  PG)
13
Body Weapon (Yuen chi mo hei) (2001,  Unrated)
14
Body: The Dark Side of Desire (Jism) (2003,  Unrated)
15
Dostana (2008,  R)
16
Kidnapped (1995,  Unrated)
17
Australia (2008,  PG-13)
18
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
19
The Client (1994,  PG-13)
20
Runaway Jury (2003,  PG-13)
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
22
The Chamber (1996,  R)
23
Dark City (1998,  R)
24
Himala (1982,  Unrated)
25
City After Dark (Manila by Night) (1980,  Unrated)
26
True Lies (1994,  R)
27
Magnifico (2003,  Unrated)
28
Il magnifico gladiatore (The Magnificent Gladiator) (1964,  Unrated)
29
Che: Part One (The Argentine) (2009,  R)
30
Che: Part Two (Guerrilla) (2008,  R)
31
The Usual Suspects (1995,  R)
32
21 Grams (2003,  R)
33
Traffic (2000,  R)
34
Licence To Kill (1989,  PG)
35
Mimic (1997,  R)
36
The Hunted (2003,  R)
37
The Fan (1996,  R)
38
The Bronze Screen: 100 Years of the Latino Image in Hollywood (2002,  Unrated)
39
Christopher Columbus: The Discovery (1992,  PG-13)
40
China Moon (1994,  R)
41
Con Man (2002,  Unrated)
42
Doņa Herlinda y Su Hijo (Dona Herlinda and Her Son) (1987,  Unrated)
43
The Bet Collector (Kubrador) (2007,  Unrated)
44
The Blossoming of Maximo Oliveros (Ang Pagdadalaga ni Maximo Oliveros) (2006,  Unrated)
45
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) (2004,  Unrated)
46
Keulraesik (The Classic) (2003,  Unrated)
47
Once Upon a Time in China (1991,  R)
48
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) (1993,  R)
49
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
50
Once Upon a Time in China 4 (1993,  R)
51
Ragtime (1981,  PG)
52
The Bourne Identity (1988,  Unrated)
53
The Matrix Revolutions (2003,  R)
54
The Matrix (1999,  R)
55
The Matrix Reloaded (2003,  R)
56
The Matrix Revisited (2001,  R)
57
Lost In Translation (2003,  R)
58
Other People's Money (1991,  R)
59
The Last King of Scotland (2006,  R)
60
Vantage Point (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments