My Favorite Movies
| anna329's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
|
| 2 |
The Wizard of Oz (1939, G)
There is something amazing about watching this movie go from black and white to color. I still can't wait to hear Dorothy say "oh" right as the house hits the ground, because I know seconds away is " We're not in Kansas anymore." The Wizard of Oz brings back memories of a time when all of the family would sit down for the yearly showing on ABC. To this day I get nostalgic from this amazing film. |
|
|
| 3 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
|
| 4 |
Grease (1978, PG) |
|
|
| 5 |
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993, PG) |
|
|
| 6 |
Old School (2003, R) |
|
|
| 7 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
|
| 8 |
Shrek (2001, PG) |
|
|
| 9 |
Hook (1991, PG) |
|
|
| 10 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|



